נוכח נתוני התחלואה המאמירים והתחזיות הפסימיות שהוצגו לראש הממשלה נפתלי בנט, קבינט הקורונה אישר אמש (שלישי) שורה של הנחיות חדשות ודרמטיות שלמעשה יגבילו באופן נרחב יותר את הפעילות ללא מחוסנים, ובהם ילדים. אומנם לא הוחלט על הגבלת התקהלויות, והצעדים עדיין במסגרת התו הירוק, ואולם - מדובר בהנחיות המחמירות ביותר שנכנסו לתוקף מאז שחזרו ההגבלות. N12 מנסה לעשות הבוקר סדר בבלאגן שפרסום ההנחיות יצר

מתי ההנחיות החדשות ייכנסו לתוקף?

כלל ההנחיות החדשות ייכנסו לתוקף החל מיום ראשון הקרוב, 8 באוגוסט. עם זאת, לשתי הנחיות יש מועדים חריגים: התו הירוק שיחול גם על ילדים מתחת לגיל 12 ייכנס לתוקף רק ב-20 באוגוסט כדי לאפשר היערכות למתווה של בדיקות מהירות (הסבר על המתווה - בהמשך). כמו כן, גם תחולת חובת הבידוד לשבים מרוב המדינות בחו"ל תיכנס לתוקף כמה ימים בלבד אחרי שהרשימה תגובש סופית ביום ראשון, כלומר - ייתכן שביום רביעי הבא כהחלטת משרד הבריאות והוועדה בכנסת. הסבר מפורט יותר - בהמשך הכתבה.

על מה תחול חובת התו הירוק? 

ככלל, חובת התו הירוק חלה על מקומות סגורים. אם עד עכשיו החובה הייתה על מבוגרים וילדים בני 12 ומעלה שיכולים להתחסן, או על מקומות סגורים עם התקהלות של יותר מ-100 איש - הרי שמיום ראשון הקרוב חובת התו הירוק תחול על כל מקום סגור, גם עם התקהלות של כמה בודדים (זולת קניונים וחנויות בדומה לעכשיו).

המשמעות - כל כניסה למסעדה (החלק המקורה), בית קולנוע, הצעה, אטרקציה - תחויב בהצגת תו ירוק - כלומר תעודת מתחסן, או מחלים.

עד 20 באוגוסט ילדים מתחת לגיל 12 יוכלו להיכנס חופשי למקומות הללו ללא הצגת תו ירוק, אך אחרי המועד הזה הם ייאלצו להציג תוצאה שלילית של בדיקה מהירה בכניסה למקום.

נזכיר, אין תו ירוק לאירועים בחוץ, ואולם לפי ההנחיות החדשות תחול חובת עטיית מסכות גם בחלל פתוח כל עוד יש במקום יותר מ-100 בני אדם.

איך יעבוד מתווה הבדיקות המהירות? 

המדינה עדיין לא נערכה באופן סופי ולא גיבשה את כלל ההנחיות הרלוונטיות לבדיקות המהירות. ההערכות הן שכבר יש מלאי משמעותי של בדיקות מהירות, ועל כן החל מ-20 באוגוסט ניתן יהיה להציב עמדות בדיקות מהירות בכניסה למופעים ולאטרקציות לילדים ובכך לאפשר להם לבצע את הבדיקה במקום ולקבל תוצאה כעבור דקות ספורות.

לפי פרסומים קודמים שלנו, את הבדיקות המהירות עבור ילדים מתחת לגיל 12 שלא יכולים להתחסן תממן המדינה.

מי חייב בבידוד לפי ההנחיות החדשות? 

כל אדם שקיבל תשובה חיובית לקורונה חייב להיכנס לבידוד שאורך 10 ימים מרגע הבדיקה, ובלבד שבשלושת הימים האחרונים לבידוד הוא לא חווה תסמינים. מהבידוד ניתן יהיה לצאת לאחר קבלת אישור טלפוני מהרופא האישי.

בנוסף, גם אנשים שהיו בקרבת חולה יעברו תשאול טלפוני, וייתכן שיבקשו מהם לבצע בדיקה כדי לדעת אם הם מאומתים או לא. בכל מקרה - מחוסנים אינם נדרשים להיכנס לבידוד מיד, זולת שני מקרים:

1. המחוסנים חזרו ממדינות כתומות שמחייבות בידוד (פירוט בהמשך)

2. מדובר בהורה שילדו מאומת לקורונה והוא בן או בת פחות מ-12 או חסר ישע. מדובר בהחלטה חדשה שתכניס הורים רבים לבידוד ועלולה לפגוע במשק באופן ניכר. ילדים רבים שלא חוסנו נדבקו בקורונה לאחרונה, וההכנסה של שני ההורים לבידוד לא תאפשר להם לצאת לעבודה במשך זמן רב עד שהילד מחלים.

מה הסיפור של נתב"ג? 

ביום ראשון הקרוב, 8 באוגוסט, צפוי לפרסם משרד הבריאות רשימה מחודשת של כלל המדינות הכתומות - כלומר אלה שניתן לטוס אליהן אבל החוזרים מהן חייבים בבידוד. מדובר יהיה ברשימה ארוכה יותר מזו הקיימת כיום, ומבחינת משרד הבריאות היא תכלול את רוב מדינות העולם. מאחר שרשימת המדינות תפורסם רק בתחילת השבוע הבא, הרי שחובת הבידוד תיכנס לתוקף רק כמה ימים אחרי - ככל הנראה ביום רביעי, 11.8.

זו רשימת המדינות לפי הצבעים שנכונה לרגע זה (עוד צפויה להשתנות):