בשורות טובות: הלוחם לשעבר איציק סעידיאן חזר להכרה היום (ראשון) בבית החולים שיבא, כחמישה חודשים לאחר שהצית את עצמו מול אגף השיקום בפתח תקווה ונפגע במצב אנוש. מצבו עדיין מוגדר קשה והוא מתקשר עם קרוביו. במשך 5 החודשים האחרונים משפחתו עמדה לצדו בין חיים ומוות וליווינו אותם בימים ובלילות הקשים בבית החולים, דרך התמיכה שהם קיבלו מהציבור והתקווה שבסופו של דבר - הוא יתעורר, דבר שקרה היום לשמחת כולם.

לאה סעידיאן אחותו של איציק הגיעה היום לאולפן "שש עם" והתייחסה לבשורות הטובות. היא הודתה לתפילות הציבור ולטיפול בבית החולים שיבא: "בזכות התפילות של עם ישראל שלא עזבתם אותנו לרגע, ובזכותכם שלא עזבתם אותנו לרגע, בזכות הרופאים, אין ספק. כל הרופאים של שיבא, האחיות, כל העניין הזה של העור, תרומות העור, לקחת למעבדה ולפתח את זה, זה משהו מדהים".

על השיפור במצבו של איציק לאחר שהחלו לגמול אותו מחומרי ההרדמה לפני כשבוע, אמרה לאה: "לא ציפינו שזה יקרה כל כך מהר כי אמרו לנו שזה יקרה לקראת סוף החודש. פני כשבוע החלו להוריד את המינונים ולאט-לאט היו כל מיני תגובות עם העיניים או האצבעות של הידיים, לאט-לאט הוא מגיב".

"הוא לא מזהה, לא מצליח להתבטא, רק שאלות של כן ולא. הוא הצליח לתת לי נשיקה עם השפתיים", סיפרה לאה ברגש. גם כשביקרו אומנים שהופיעו בחדרו של איציק, הוא הגיב: "גם הרופאים הסתכלו על המדדים של לחץ הדם, הדופק. ממש הרגישו שהוא איתנו".

"הדרך עוד ארוכה, אנחנו תמיד רוצים לתת את הבשורות הטובות, אבל אופטימיים וזהירים מאוד. אנחנו מאמינים שבשבועיים הקרובים נדע איך יצחק יגיב בעזרת השם לכל ניתוחי העור, ואם הוא יוכל להחזיק מעמד. זה מאוד מרגיע אבל מצד שני אנחנו עם יד על הדופק ומחכים שהוא ישב כאן במקומי". 

איציק סעידיאן (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צילום: החדשות 12, החדשות12

אבי סעידיאן, אחיו של איציק סיפר היום ל"מהדורה ראשונה": "יצחק קצת מגיב. הוא מגיב עם הראש, עם העיניים. כששואלים אותו שאלה, הוא מגיב עם הראש, אבל הוא לא יכול לדבר, לאט-לאט מנסים להעיר אותו". על כוויותיו של אחיו איציק ומצבו הפיזי אמר: "ברוך השם לאט-לאט רואים שיפור ממש קל, אבל הוא עדיין מוגדר בסכנת חיים. יש עוד הרבה עבודה אבל ברוך השם יש שיפור קל, שנותן לנו תקווה והוא ממש עונה לנו על השאלות".

בבית החולים שיבא מסרו כי "חל שיפור במצבו של איציק סעידיאן והוא שב להכרה לפרקים במהלך היום, לאחר שבימים האחרונים החלו הרופאים להוריד את מינון תרופות ההרדמה שניתנו לו. תהליך החזרה להכרה מלאה צפוי להיות ארוך ומורכב. מצבו של איציק סעידיאן מוגדר קשה והוא ימשיך בטיפול ביחידת הכוויות הלאומית בשיבא".

מפגינים מול אגף השיקום (צילום: N12)
מפגינים מול אגף השיקום. ארכיון | צילום: N12

לפני כ-3 חודשים חל שיפור במצבו של סעידיאן, ודווח בבית החולים שיבא כי הוא "נושם בכוחות עצמו" לאחר שנותק ממכשיר ההנשמה. בבית החולים מסרו אז כי מצבו עדיין קשה מאוד וכי נשקפת סכנה לחייו. משפחתו ביקשה לשתף את עם ישראל שתומך במשפחה "בתפילות ובהמון אהבה". גם משפחתו אז ציינה כי "יצחק עדיין בסכנת חיים ומצבו מוגדר עדיין קשה מאוד".

"מבקשים לשתף את עם ישראל שתמך ותומך במשפחה מרחוק ומקרוב, בתפילות ובהמון אהבה, שיצחק ממשיך להיות הלוחם המדהים שהוא. אנא המשיכו להתפלל לשלומו", מסרו לאחר שנותק ממכשירי ההנשמה.

בעקבות פציעתו של סעידיאן, לפני כשבועיים הרמטכ"ל אביב כוכבי הודיע על פתיחת ענף חדש באגף כוח האדם בצה"ל - ענף לליווי פצועי ונכי צה"ל: "אני נפעם מהשיפור שחל במצבו של איציק, אבל לא פחות מהכוח שלכם, בני המשפחה. אנחנו אתכם בכל שצריך לאורך הדרך. למדנו, תיקנו דברים, הקמנו ענף ייעודי שמטרתו ללוות את הפצועים ואנחנו נלווה אותם יחד עם משרד הביטחון. זו הזדמנות לומר יישר כוח לרופאים, לאחיות ולצוות בית החולים על העבודה הקשה, אתם מצילים אנשים בעבודתכם".

הפגנות מול משרד הביטחון‎ (צילום: חדשות 12)
לאה סעידיאן בהפגנה מול משרד הביטחון‎ | צילום: חדשות 12

איציק סעידיאן שירת בגדוד 13 של גולני והוכר כזכאי ל-25% נכות בעקבות שירותו. לאחר תלונות על כך שמדובר באחוזים נמוכים, החל סעידיאן במאבק לקבלת הכרה וטיפול הולם יותר, אך באגף השיקום טענו מנגד שחלק מבעיותיו נבעו מילדותו הקשה ולא משירותו הצבאי. בארגון נכי צה"ל אמרו לאחר כי המקרה כי סעידיאן לא קיבל את הטיפול שהיה זקוק לו.

לפני כשנתיים וחצי סעידיאן התראיין לפרויקט המיוחד ב-N12 שעסק בהלומי קרב. הוא סיפר אז כי למרות שעברו יותר מחמש שנים מאז הקרב שבו השתתף בסג'עייה בקיץ 2014 - התמונות משם לא עוזבות אותו. הוא הוסיף, לקראת יום הולדתו ה-25, כי עדיין אין לו עבודה מסודרת, הוא לא לומד באוניברסיטה ולא הצליח להחזיק בקשר זוגי רציני. החברים שנהרגו, המראות שראה שם והריחות מאותו קרב לא עוזבים אותו.