לילה ג'ברין בת ה-80 לא יכלה להמשיך להתגורר בביתה, שהלך והתפרק. ניצולת השואה שנישאה למוסלמי ומתגוררת במשך שנים באום אל-פחם מצאה את עצמה במצוקה קשה במיוחד בצל תקופת הקורונה. הקרן לרווחת נפגעי השואה יצאה במיזם "חיים בכבוד" להנגשת דירות של ניצולים מעוטי יכולת כלכלית – ומסייעת כך בין היתר גם לג'ברין.

אל ביתה של ג'ברין מוביל מספר רב של מדרגות רעועות, דבר שמקשה עליה בהגעה לבית וביציאה ממנו. המקלחת והמטבח אינם ראויים למגורים ולשימוש, והיא ובעלה למעשה כלואים בביתם, לדבריה. בצל מגפת הקורונה, גם בניהם שעוד חיים עמם נקלעו למצוקה כלכלית והתקשו למצוא עבודה, כך שהם לא יכלו לסייע בפרנסת הבית. "קשה לחיות ככה", אמרה לילה ל-N12.

לילה ג'ברין מאום אל פחם
לילה ג'ברין מאום אל פחם

מיזם "חיים בכבוד" של הקרן לרווחת נפגעי השואה כולל הנגשה סיעודית של דירות נפגעים, לרבות הרחבת פתחים, הפיכת האמבטיה למקלחון מונגש, הנגשת השירותים ועוד. נציגים מטעם הקרן בודקים בימים אלו את מצב הדירה של לילה ובעלה ויבצעו הנגשה הכוללת לפי הצורך. משנת 2011 ועד היום הונגשו במסגרת מיזם "חיים בכבוד" דירותיהם של כ-2,000 נפגעי שואה.

סיפורה של לילה ג'ברין, ניצולת שואה שעלתה ארצה אחרי המלחמה ובגיל 17 נישאה למוסלמי מאום אל-פחם, הובא בשנת 2012 בחדשות 12. ג'ברין המירה את דתה, הביאה לעולם 8 ילדים וכיום היא סבתא לעשרות נכדים. רק בגיל 70 החליטה לשתף את כתב חדשות 12 בזמנו, חיים ריבלין, ואת בני משפחתה בסוד שסחבה איתה כל השנים.

היא נולדה באושוויץ בשם הלן ברשצקי. רופא במחנה הסתיר את משפחתה במרתף, שם שהו שלוש שנים עד שחרור המחנה ב-1945. עד אז היה ידוע על ארבעה ילדים שנולדו באושוויץ ושרדו  - וסיפורה של ג'ברין לא היה מוכר לחוקרים.

לילה ג'ברין מאום אל פחם
לילה ג'ברין מאום אל פחם

בשנת 1948 היא עלתה לארץ בספינת מעפילים ושמה שונה ללאה. על קורות המחנה היא שמעה מאמה, אך את העלייה לארץ כבר ידעה לשחזר מזיכרונה. "כשהגענו לישראל אמרו לא לרדת מהאוניות בגלל שהאנגלים עוד מפציצים את חיפה", היא סיפרה. "נשארנו שישה ימים באוניה ולאחר מכן העבירו אותנו לעתלית".

באותה השנה משפחתו של מוחמד ג'ברין נמלטה מהכפר שלה ועברה להתגורר באום אל-פחם. כעבור כמה שנים נפגשו הוא וברשצקי ברמת גן. "הוא היה פועל ואני הייתי בבית הספר", שחזרה ג'ברין. "כמו כל הגברים, הוא התחיל, תמיד יש את גיל הטיפש-עשרה, והוא תפס אותי. הפיל אותי. התאהבתי בו". 61 שנה מתגוררת ג'ברין באום אל-פחם. השכנים יודעים שהייתה יהודייה, אבל מלבד בעלה איש לא הכיר את סיפור ילדותה.

אתי פרחי, מנכ"לית הקרן לרווחת נפגעי השואה, אמרה: "מדובר בסיפור יוצא דופן של ניצולת שואה שנולדה במחנה ההשמדה אושוויץ במהלך המלחמה וניצלה בנס. ייעוד הקרן לסייע לנפגעי שואה בא לידי ביטוי גם אל מול סיפור חייה הייחודי - ואנו פועלים על מנת לאפשר לה ולאחרים לחיות בכבוד. אנו פונים לציבור בבקשה לסייע לנו במימון פעילות זו, על מנת לאפשר את הנגשת בתיהם של נפגעי שואה שידם אינה משגת בכך".

על מנת שהקרן תוכל לעזור ללילה ולניצולי שואה אחרים, מגייסת הקרן תרומות לפרוייקט, ניתן לתרום כאן