2 זוגות הומוסקסואלים הגישו היום (שני) עתירה לבג"ץ בדרישה לאפשר לזוגות חד-מיניים לאמץ ילדים בישראל. העתירה הוגשה על- ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשיתוף עם אגודת "אבות גאים" שפועלת למען זכויות הקהילה הלהט"בית. במנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה טענו כי מדובר ב"אפליה הומופובית בוטה, מקוממת וחסרת כל הגיון". 

נכון להיום, חוק האימוץ בישראל קובע כיום כי רק "איש ואשתו יחד" רשאים לאמץ ילדים בריאים בישראל. לפיכך, זוגות הומוסקסואליים הודרו מכך לאורך השנים. שני הזוגות שעותרים, האחד זוג שאימץ ילדה בארה"ב והשני זוג שמתנגד לפונדקאות, דורשים לשנות זאת לאלתר.

הפגנה בעד אימוץ לגאים (ארכיון) (צילום: חדשות 2)
הפגנה בתל אביב בעד אימוץ לזוגות חד מיניים, ארכיון | צילום: חדשות 2

"אני ושי ביחד 11 שנים וכשהתחלנו לדבר על ילדים הבנו שאימוץ זו הדרך שהכי מתאימה לנו", סיפר ד''ר שחר גלוברמן, שהוא ובן זוגו שי גורטלר, ממתינים לאימוץ ילד בישראל. "התחלנו לדבר על אימוץ בארץ או בחו"ל, ואז אימצנו את ביתנו טליה בארה"ב בתקופה שעוד גרנו שם. עכשיו אנחנו רוצים לאמץ לה אח או אחות גם בארץ".

עתירה זו מגיעה, כמובן, בהמשך לפסיקה התקדימית של בג"צ מתחילת חודש יולי, ובה קבע בית המשפט כי זוגות חד מיניים יוכלו להביא ילד בפונדקאות בארץ. לפני כשנה פרסמנו תחקיר במהדורה המרכזית שמראה כיצד השירות למען הילד הפך מפלה בחסות החוק וגרם לזוגות חד-מיניים להרגיש הורים סוג ב'.

בתחקיר שפורסם לפני כשנה נשמעת נציגה של השירות למען הילד מסבירה כיצד מופלים זוגות חד מיניים: "יש תור לתינוקות שהוא למשפחות חשוכות ילדים. לזוגות גייז זה יהיה ילד עם צרכים מיוחדים- זה אומר ילד גדול, מגיל 3 ומעלה. זה יכול להיות ילד עם הורים ביולדים של בעיות אלכוהול ובריאות הנפש".

נזכיר כי בשנת 2016 התנועה הרפורמית ועמותת "אבות גאים" הגישו עתירה בנושא אחר, שבעקבותיה בוטלה ההבחנה המפלה בין זוגות הטרוסקסואליים נשואים לבין זוגות הטרוסקסואלים ידועים בציבור. חשוב להדגיש כי במהלך הדיונים - המדינה התחייבה לתקן את חוק האימוץ כך שיתאפשר אימוץ גם על ידי בני זוג מאותו המין עד מחצית 2018. תזכיר החוק פורסם להערות הציבור לבסוף רק באוגוסט 2019, אולם בשנתיים שחלפו מאז פרסום התזכיר לא חלה כל התקדמות בנושא.

"המצב בו ילדים נטושים שזקוקים לבית חם לגדול בו, מנועים מלהגיע לזוגות שכל חפצם הוא להיות משפחה - הוא אבסורדי"

מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה

 

מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, הרבה נועה סתת, אמרה כי "המחשבה שמשרד הרווחה מדרג את חברי קהילת הלהט"ב כבלתי כשירים להיות הורים מבחירה, רק בשל היותם חברי הקהילה הגאה, מזעזעת. המצב בו ילדים נטושים הזקוקים לבית חם לגדול בו מנועים מלהגיע לזוגות שכל חפצם הוא להיות משפחה - הוא אבסורדי. אנו קוראים למשרד הרווחה להתעשת ולתקן את חוק האימוץ במהירות, שכן בדיני נפשות עסקינן".

"העובדה שזוגות להט"ב לא יכולים לאמץ היא אפליה מכוונת וגסה שמוכרחים לתקן אותה ויפה שעה אחת קודם", מסר רן שלהבי, מנכ״ל האגודה למען הלהט"ב. "אחרי בג"ץ הפונדקאות, הגיע הזמן להתקדם בשוויון הורות לקהילה הגאה, גם באימוץ. נמשיך להיאבק בבבתי המשפט ובכנסת על שוויון זכויות מלא בכל התחומים".