ראש הממשלה נפתלי בנט, השר לביטחון הפנים עמר בר לב ומפכ"ל המשטרה קובי שבתאי השיקו היום (רביעי) את התוכנית הלאומית להתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי, במקביל לחניכת אגף ייעודי לנושא - מטה גליל - שיוקם בקריית אתא.

בנט אמר בהכרזה על מטה סי"ף: "לאחר שנים של הזנחה שאיפשרה את הזינוק של הפשיעה, ירי בלתי נשלט ואלימות, הממשלה בראשותי נחושה לפעול וללחום ללא לאות בפשיעה ובאלימות בחברה". בנט הוסיף: "הקמנו את תוכנית סיף. ברגעים אלו ממש אנחנו משלימים את מבצע 'מכת חרב' לתפיסת כלי נשק בלתי חוקיים. לא נרפה עד שנחזיר את הביטחון לרחוב הערבי".

לשכת אגף סי"ף (צילום: N12)
אגף סי"ף: סיכול פשיעה בחברה הערבית | צילום: N12
התוכנית להתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי (צילום: N12)
בנט ושבתאי בהשקת התוכנית להתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי | צילום: N12

השר לביטחון פנים עמר בר לב אמר בטקס: "הבוקר ראינו את נחת זרועה החזקה של המחוז, אך לצידה תפעל גם הזרועה הרכה שמטרתה לעזור לאזרח הערבי. עלינו ללכת יד ביד עם מנהיגי החברה הערבית - רק כך נוכל להשיב את הביטחון. בעשור האחרון ממשלות קודמות באו עם תוכניות. אבל הן היו רק תוכניות. ההבדל הוא שאנחנו החלטנו לבצע - ואנחנו נבצע".

התוכנית להתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי (צילום: N12)
הצהרת בנט על התוכנית הלאומית בפשיעה | צילום: N12

המפכ"ל קובי שבתאי אמר: "זהו יום היסטורי. יום שיש בו בשורה לאנשים שסובלים מעבריינות ומטרור שמשתולל בחברה הערבית. על המיעוט הזה אנחנו מכריזים היום מלחמת חורמה. הפשיעה הערבית היא בראש סדר העדיפויות של משטרת ישראל".

התוכנית להתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי (צילום: N12)
השר עמר בר לב בטקס לכבוד התוכנית להתמודדות בפשיעה | צילום: N12

במשטרה טוענים שמתחילת הבוקר פשטו כוחות מכל המחוזות על יותר מ-200 מתחמים ובתים ברחבי הארץ במסגרת מבצע לחיפוש נשק בלתי חוקי. הפעולה המתואמת תוזמנה כך שתצא לפועל לקראת ההכרזה בצוהריים. בסך הכול נתפסו יותר מ-20 כלי נשק.

ניצב ג'מאל חכרוש, ראש מנהלת המשטרה בחברה הערבית, אמר ל-N12: "אני ער לביקורת ושומע אותה, אבל אנחנו בשטח. עושים הכול על מנת לאסוף כלי נשק. זה מה שעשינו הבוקר ונמשיך בימים הקרובים. הכול במטרה להחזיר את השקט והביטחון לאזרחים בכלל וליישובים הערבים בפרט".

התוכנית להתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי (צילום: N12)
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, היום | צילום: N12

5 בני אדם נרצחו במגזר הערבי ב-5 הימים האחרונים. מקרה הרצח האחרון אירע אתמול בצוהריים כאשר פאדי עבד אל קאדר בן 38, תושב טייבה, נורה למוות בצוהרי היום. בכך עלה מספר הנרצחים בחברה הערבית ל-69 בשנת 2021, שנותרו לסיומה עוד 3 חודשים וחצי.