לאחר איחור של שנה וחצי ביישום חוק הנכים ובעקבות שורה של פערים בין ארגוני הנכים לבין אגף התקציבים במשרד האוצר, חודשה הבוקר (ראשון) מחאת הנכים בגל חסימות כבישים ברחבי הארץ. כביש איילון בסמוך לתחנת רכבת סבידור נחסם לתנועה, והחל מהשעה 12:00 תיערך הפגנה מרכזית ברחבת קניון עזריאלי בתל אביב. הפגנה נוספת תחל בשעה 18:00 ליד קניון G ביבנה, לצד מחאות וחסימות כבישים שנערכות לסירוגין בשלל צמתים ומרכזי תנועה במדינה.

סלע המחלוקת בין הצדדים הוא סעיף תקדימי ושנוי במחלוקת העונה לשם "שינוי התנהגות", בגינו טוענים המארגנים כי מנסים באוצר לגרוע עד חצי מיליארד שקלים המיועדים ליישום חוק הנכים. כמו כן, היות והתחשיבים שהוצגו לארגונים מחושבים לפי ערכם כיום ולא לפי ערכם בסוף ינואר 2019, המארגנים טוענים כי האוצר מטיל בכך "קנס ריבית" על ציבור הנכים בגין האיחור ביישום החוק. בנוסף, קיזוז משמעותי בהטבות המס לנכים מקודם באגף התקציבים, כך שהטבה בלעדית עבור מאות אלפי נכים – שרובם אפילו לא זכאים לקצבת נכות – תימנע.

מארגני המחאה טוענים כי השינויים הללו גורעים מאות מיליוני שקלים ועתידים לפגוע בתוספות שונות שתוכננו במסגרת החוק, בין היתר תוספת סיוע לנכים הקשישים. הארגונים דורשים משר האוצר אביגדור ליברמן לאמץ את מתווה הארגונים ליישום מלא של חוק הנכים ולא לפגוע בזכויות הקיימות.

כביש איילון במחלף ארלוזורוב נחסם על ידי מחאת הנכים (צילום: דוברות קבוצת מחאת הנכים)
מחאת הנכים חסמו את כביש איילון במחלף ארלוזורוב | צילום: דוברות קבוצת מחאת הנכים
מחאת הנכים נתיבי איילון (צילום: לביא נאור)
מחאת הנכים נתיבי איילון | צילום: לביא נאור
המסר של הנכים: לא יהיו פשרות (צילום: החדשות)
צילום: החדשות

"שר האוצר אביגדור ליברמן התחייב לדאוג לציבור הנכים והקשישים, אך כרגע הוא פשוט מתעלם", אמר אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים, מייסד ויו"ר "נכה לא חצי בן אדם". "בזמן שאגף התקציבים עושה תרגילים וציבור הנכים זועק בכבישים, השר שותק. לצערי מקרה איציק סעידיאן לא מלמד לקח והמחאה שלנו נופלת לאוזניים ערלות גם בממשלה החדשה".

"אגף התקציבים התבלבל", קרא חנן טל, מייסד ומנכ"ל "נכה – לא חצי בן אדם". "חוק הנכים הוא חוק היסטורי שנועד לסייע ל-430 אלף הנכים הקשים ביותר, בהם ילדים וקשישים. הפגיעה בציבור הזה, המוחלש ביותר, לאחר עשרות שנים של הזנחה פושעת, זה דבר לא מתקבל על הדעת. אנחנו נמשיך למחות בכל העוצמה עד שהשר יקדם את יישום החוק במלואו".

"אנו יוצאים למחאה שהאוצר והעומד בראשו כפו עלינו", טוענים הבוקר מארגני המחאה. "אנו בטוחים כי עם ישראל יעמוד לצידנו ונחולל שינוי אמיתי למעננו ולמען הדורות הבאים". דובר תנועת "הנכים הופכים לפנתרים" הוסיף: "כל עוד לא יתקבלו הדרישות נמשיך להפגין בכל הכוח ובשלב הבא נהיה נוכחים לעליית מדרגה נוספת".

במקביל, גם כביש איילון נחסם הבוקר לתנועה בכל הנתיבים ממחלף קיבוץ גלויות ועד מחלף לה גווארדיה בכיוון צפון, בשל ניסיונות חילוץ של אדם שנפל לנחל במקום ונהרג כתוצאה מהנפילה. צוותי רפואה נאלצו לקבוע את מותו של המנוח, נתין זר מאריתראה. משטרת התנועה קוראת לציבור הנהגים שלא להגיע למקום ולבחור בדרכים חלופיות.

החסימה במחלף יקום בכביש החוף (צילום: דוברות מאבק הנכים)
צילום: דוברות מאבק הנכים

 

להלן רשימת הצמתים והכיכרות שצפויים להיחסם לפרקים בעקבות ההפגנות בין השעות 8.00-20:00:

צפון:

צומת מגידו

צומת מירון

צומת המוביל

צומת העמקים (צומת ג'למה)

צומת התישבי

צומת כברי

צומת כרמיאל

צומת ראש פינה

כיכר ראשית בכניסה לקריית שמונה

צומת קרית אתא

צומת הצ'ק פוסט

צומת צבר קרית ביאליק - משעה 18.30

צומת חסידים

צומת כפר מסריק

צומת שפרעם

צומת סומך

צומת כפר תבור

צומת כינרת

צומת קריית חיים

צומת מגדל

צומת נהלל

נוף הגליל - כניסה ראשית לעיר

צומת פוריה

צומת וולקן

צומת יגור

צומת רמת ישי

צומת יזרעאל

מחלף עתלית

צומת יוקנעם

 

מרכז:

צומת זכרון יעקב

צומת חריש

צומת השרון (בית ליד)

צומת חדרה

מחלף קיסריה

מחלף אולגה

מחלף נתניה

צומת הדסים

צומת רעננה

מחלף כפר סבא רעננה צפון

צומת סגולה פתח תקווה

צומת כפר סבא מזרח

מחלף הסירה

מחלף גלילות

צומת מורשה

מחלף ראש העין מזרח

צומת עזריאלי תל אביב

מחלף לה גווארדיה תל אביב

מחלף גבעת שמואל

רמת גן - רחבת קניון מרום נווה

מחלף מסובים

מחלף נס ציונה

מחלף רמלוד

מחלף ראשון לציון

צומת גדרה

צומת גוש עציון

צומת צריפין

צומת מודיעין

מחלף בן שמן

מחלף לטרון כביש 1

 

דרום:

מחלף אשדוד

צומת קסטינה

צומת נתיבות

צומת אופקים

ירוחם: צומת כניסה לעיר

אילת - כניסה לעיר