מחדל בגן לילדים עם צרכים מיוחדים בירושלים: פעוט בן שנתיים וחצי נשכח אתמול (רביעי) ברכב הסעות במשך 8 שעות ברציפות ואושפז בבית החולים הדסה הר-הצופים. האירוע החמור התרחש בגן "אדי שור" בשכונת רמת אשכול בעיר, ולטענת משפחתו של הילד הם אלה שהזעיקו את אנשי הרפואה. המשטרה פתחה בחקירה.

הילדים בגן סובלים מעיכוב התפתחותי ומגיעים בהסעה, בסיוע של מלווה. הפעוט נהוראי נשכח הפעם מאחור ונשאר חגור בתוך הרכב מהבוקר ועד השעה ארבע הצהריים. על רכב ההסעות מותקנת מערכת למניעת שכחת ילדים באוטו - אלא שהנהג ששמע את צליל ההתראה כיבה אותו מבלי לבדוק את הרכב, וכך נשכח הפעוט בעודו חגור. "התעלפתי כששמעתי את זה, חשבתי שהלכו לי החיים", סיפרה בת-אל, אמו של נהוראי.

ילד נשכח בהסעה
הפעוט שנשכח בהסעה למשך כמה שעות

בהקלטות שהגיעו לידי N12 נשמע צוות הגן מודה בתקלה החמורה בפני האם הנסערת. "איך לא הורדת אותה מההסעה?" הטיחה האם במלווה מטעם הגן. "אני לוקחת אחריות ואני מתנצלת. למזלנו הוא היה ברכב מוצל, הוא נראה טוב ומרגיש טוב". "שמונה שעות הוא היה באוטו ואף אחד לא חילץ אותו? איך עשית את זה?" המלווה הגיבה: "הוא חי ונושם, הבאתי לו מים לשתות. הנהג אמר שהדלת הייתה פתוחה קצת - אין לך מה לדאוג".

"הם אפילו לא הזמינו לו אמבולנס ופשוט שמו אותו אצל המטפלת", אמרה האם בת-אל בריאיון ל-N12, "כשהגעתי לאסוף אותו ראיתי אותו לבן ועירום, ואני זו שהזעקתי את כוחות ההצלה והמשטרה. אני לא מאמינה שזה קרה ורק רוצה להתעורר מהסיוט הזה. אלוהים עזר לי והיה לנו נס. הנהג הזה לא יכול לעבוד יותר - הוא עובד עם תלמידים וגם הגננת לא מספקת לי תשובות. כל אחד מנסה לזרוק אחריות על השני".

לדברי המשפחה, הם אלו שנאלצו לפנות את בנם הקטן לטיפול רפואי. "במקום שיזמינו אמבולנס - צוות הגן מתקשר אליי", טענה אמו של הפעוט. "אני כל כך כועסת עליהם ולא אמחל להם על האירוע הזה. הגננת שגילתה אותו אמרה לי: 'עכשיו 16:05, זה כבר לא התפקיד שלי להיות איתו".

אמו של נהוראי, גננת בעצמה בשנים האחרונות, תיארה את ההתמודדות של המשפחה מאז האירוע: "ואם יקרה משהו לתלמיד שלי אני לא הייתי סולחת לעצמי. מאז המקרה אני לא נרדמת, צמודה למיטה שלו. בגן המיוחד את מצפה שנהג יתקין מערכת לאיתור ילדים שלא ישכחו ברכב ובטח שלא ינטרל את המערכת ויתעלם מההתראות".

"את מצפה מהגננת לוודא עם ההורים למה הילדים לא הגיעו לגן", הוסיפה בת-אל. "היא פשוט הפקירה את הילד שלי ולא עשתה את התפקיד שלה. אני לא יכולה לתאר לעצמי מה הוא חווה שם בהסעה הזו. היה שם מחדל אחרי מחדל".

משטרת ירושלים פתחה בחקירת המקרה.

תגובת עיריית ירושלים: "אתמול בצהריים התגלה ילד מהחינוך המיוחד, שככל הנראה נשכח ברכב ההסעה. לילד שלום והוריו יודעו מיידית על האירוע. מיד כשהתגלה בריא ושלם על ידי צוות ההסעה, נלקח לביתו. העירייה הזמינה אמבולנס כדי לפנות את הילד לבדיקה רפואית בבית החולים הדסה, הוא נבדק ונמצא בריא. מינהל החינוך נמצא בקשר רציף עם המשפחה. תלונה הוגשה על ידי העירייה למשטרת ישראל שפתחה בחקירה. במקביל, מנכ"ל העירייה, איציק לארי, הורה על הקמה מיידית של צוות בדיקה של מינהל החינוך למקרה".