אחרי יומיים של מאבק הרופאים על חייו, הלילה (בין שישי לשבת) נקבע מותו של אמיל אלופר בן ה-12 שנפצע אנוש בשרפה שפרצה השבוע בפתח תקווה. שני אחיו הקטנים של אמיל ז"ל, שנפצעו גם הם בשרפה באורח קל שוחררו מבית החולים. מועד הלווייתו של בן ה-12 טרם פורסם.

אמיל אלופר - זה השם המתוקן של בן ה-12 שמת בשרפה‎ (צילום: באדיבות המשפחה)
הנספה בשרפה, אמיל אלופר בן ה-12 | צילום: באדיבות המשפחה

רויטל דפני דודתו של אמיל ספדה לו: "היה לו לב ענק ואהב את החיים. הוא ניהל דף סרטונים ביוטיוב והיה מעלה דברים מצחיקים ומרגשים. הוא עבר המון בחייו הקצרים". 

על האירוע הקשה סיפרה: "אבא של אמיל זוכר ששמע את הפיצוץ מהקורקינט ושהחלה שרפה, הוא מיד העיר את הילדים וניסה לחלץ אותם. כנראה שאמיל חזר לישון, כשניסה לחזור פנימה - הלהבות חסמו את הדרך. גם חבר של האבא ניסה להגיע לאמיל ונכווה מהאש. אבא זוכר שהוא שומע את אמיל קורא לו מבין הלהבות".

במהלך ליל חמישי התפשטה האש בבניין מגורים בן 4 קומות ברחוב ד"ר וייסבורג בפתח תקווה והנער פונה לבית החולים שניידר, תוך ביצוע פעולות החייאה ועם כוויות מרובות על גופו. כמו כן, באותה שרפה נפגע גבר כבן 50 כתוצאה משאיפת עשן - מצבו קשה. שני פצועים נוספים פונו לקבלת טיפול רפואי במצב קל.

כוחות כיבוי והצלה נענו לקריאה סמוך לשעה 02:30, והבינו שבדירה הבוערת לכוד הנער. "לוחמי האש מיד החלו בחתירה למגע, איתרו את הילד והוציאו אותו לגורמי הרפואה כשהיה מחוסר הכרה", סיפר מפקד האירוע, רב-רשף עוז כהן. לוחמי האש המשיכו בסריקות בבניין ופעלו לשחרור העשן מהדירות.

שרפה בבניין בפתח תקווה (צילום: דוברות והסברה כבאות פתח תקווה)
זירת השרפה | צילום: דוברות והסברה כבאות פתח תקווה

הנסיבות שהובילו לפרוץ האש נחקרות כעת בידי חוקר דלקות של מערך הכבאות וההצלה. נבדק חשד כי השרפה פרצה כתוצאה מקצר בסוללה של קורקינט חשמלי. המערך קרא לאזרחים להתקין גלאי עשן עצמאי בדירות, שעשוי להציל חיים ולהתריע על פרוץ שרפה מיד בתחילתה.

לפי נתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים, מתחילת שנת 2021 נהרגו 7 ילדים כתוצאה משרפות שהתפשטו. מאז שנת 2016 מתו 33 ילדים כתוצאה משרפות. אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים, התייחסה לחשד כי השרפה נגרמה כתוצאה מפיצוץ סוללת קורקינט חשמלי: "ככל שעולה הפופולריות של אופניים וקורקינטים חשמליים, כך אנחנו שומעים יותר ויותר על שרפות שנגרמות כתוצאה מטעינה לא בטוחה של הסוללה". 

מנכ"לית בטרם הוסיפה שאין להטעין סוללות ללא השגחה ואף הדגישה כי בסיום הטעינה מנתקים את הסוללה מהחשמל. "בכל בית, במיוחד כזה שיש בו ילדים, חובה להתקין גלאי עשן", מסרה. "חשוב להבין שגלאי עשן מצילים חיים. הוא אומנם לא ימנע את השרפה, אבל יתריע עליה מבעוד מועד ויאפשר חילוץ מהיר ושל הילדים".

תרומות עבור משפחתו של אמיל ניתן להעביר לבת הדודה רויטל - באמצעות ביט או פייבוקס לטלפון 054-2499333, וכן תרומות של ציוד (ביגוד, מכשירים חשמליים וכד') לכתובתה - בת שבע דה רוטשילד 4 ראש העין.