אלסי דול, חיילת בת 18 שפרצה ככוכבת נוער ביוטיוב, אומצה באוקראינה בידי משפחה ישראלית כשהייתה בת שבועיים. עכשיו, כשהיא משרתת בצבא, היא החלה בהליך הכנה לגיור במרכז הלאומי לגיור "נתיב", אך להפתעתה, היא קיבלה במהלכו אזהרה משונה: "חבל על הזמן שלך – הרבנות לא תרשה לזמרת להתגייר".

"באמצע הקורס ישבתי לשיחה עם אחת המורות בקורס, ואז היא הסבירה לי שכנראה אני לא אוכל להמשיך – בגלל שאני זמרת", אמרה דול. "אני לא מסוגלת. זה קשה לראות את החברים שלך בקורס מתרגשים ואומרים: 'או-מיי-גוד, בית הדין, איזה כיף', וממש מתרגשים לזה כבר ורוצים את זה, ואני יודעת שאני עוד בקורס ואני עדיין נלחמת על המקום שלי – ואני לא אוכל להמשיך שם".

אלסי דול (צילום: חדשות 12)
אלסי דול | צילום: חדשות 12

בשיחה בין ליאת קופלנד, אימה של דול, ובין המדריכה של הבת ב"נתיב", נאמר לאם: "צריך לעמוד בכללי ההלכה. הרי מה זה להתגייר, להיות יהודי? זה אומר לאכול כשר, שזאת לא בעיה. זה אומר לשמור שבת, אבל להיות זמרת ורקדנית בפני גברים גם, זה לא יעבור בבית הדין,  ולא יעזור כמה תשכנעי אותי שזה בסדר, כי אני לא דיינת, הבנת?"

וזה כנראה לא עניין של בעיה בשיקול הדעת הפרטי של מדריכה כזו או אחרת, נשמע שזו מדיניות סדורה ב"נתיב". "אם בן-אדם הוא זמר, הוא לא יכול להתגייר?", שאלה קופלנד, שקיבלה תשובה: "זמר יכול, זמרת פחות. כי לגבר אין בעיה לשיר בפני נשים לפי ההלכה, ולאישה... אם זה היה זמר אז לא הייתה הבעיה הזאת".

אלסי דול (צילום: חדשות 12)
אלסי דול | צילום: חדשות 12

קופלנד: "היום, בזמנים שלנו, להגיד לילדה: 'תקשיבי, את לא תתגיירי בגלל שאת אישה', אנחנו, כעם, לא מגדלים את הבנות שלנו ככה. אלסי דול הוסיפה: "חברים שלי, גם, הם יהודים, ואני מכירה זמרים שהם יהודים, והם חיים לא לפי המצוות ולא לפי ההלכה, בכלל. אז אני לא חושבת שזו סיבה לא לגייר אותי".

על זה השיבו לה ב"נתיב" שזמרת שנולדה יהודייה יכולה לבחור כיצד לחיות את חייה, אבל אישה שרוצה להתגייר – הבחירה באורח החיים נלקחת ממנה ומצופה ממנה לעמוד בכל כללי ההלכה כולל 'לא לשיר בפני גברים'. דול אמרה: "מרגיש שזה כאילו אשמתי שלא נולדתי יהודייה, אבל אימא שלי יהודייה, באתי ממקום יהודי, אני כל החיים שלי חיה את זה".