יומיים אחרי האסון הלאומי במירון, אנו שומעים הערב (מוצ"ש) קציני משטרה בכירים לשעבר אשר מעידים על אירוע שלא היה ניתן להגיד לו "לא", זאת בשל מסכת לחצים אדירה שפועלת עליהם זה שנים מצד פוליטיקאים חרדים וחילונים. קצין משטרה ששוחחנו איתו, מספר על איומים מפורשים שמקבלים הקצינים, בין היתר נאמר להם: "חבל שהקידום שלך ייעצר". במקביל ובשל התפתחות האירועים, חלק מאותם קצינים הצטיידו בעורכי דין פליליים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשו

הוואקום הממשלתי שהשאירה מדינת ישראל בהר, לאחר שהעבירה את ארגון האירוע לגורמים פרטיים, הפך את המשטרה לגורם המפיק, המתכלל והמאשר של כמעט כל ההילולה השנתית בל"ג בעומר. בשל העובדה הזו, ובשל העובדה שעל קציני המשטרה, הלא הם פקידים בכירים, קל ללחוץ, נוצרה בין היתר מסכת לחצים אדירה שעשויה לשפוך אור על האחראים על האסון שהביא למותם של 45 בני אדם.

בשיחות שערכנו עם מספר קצינים בכירים, בהם קצין בכיר מאוד לשעבר שמכיר היטב את האירוע וההתנהלות, מסופר על שיטה שבה פוליטיקאים, דתיים חרדים וחילוניים כאחד, מפעילים לחצים קשים דרך עוזריהם ומקורבים כדי לקבל כל מיני הטבות במירון, עבורם ועבור הקהילה שלהם, הטבות שבפועל מסכנות את שאר המשתתפים שם.

הילולת רבי שמעון בר יוחאי (צילום: פלאש 90)
הילולת ל"ג בעומר בהר מירון | צילום: פלאש 90

"היינו מקבלים פניות מחברי כנסת ושרים, בדרך כלל דרך עוזרים ומקרובים", מספר לנו אותו קצין בכיר לשעבר במשטרה. "הדרישה העיקרית הייתה לאפשר לאדמו"ר להיכנס עם רכב לתוך המתחם. פתאום התברר שיש המון אדמו"רים. היו גם דרישות להגדיל את כמות האנשים על הטריבונות, ולאפשר כניסה חופשית".

"קצינים שחששו מהסכנה ואמרו 'לא' קיבלו איומים מפורשים. 'חבל שהקידום שלך ייעצר, המינוי הצפוי יבוטל בגלל עניין שכזה'. גם השנה באירוע האחרון, היו מסרים שכאלו, ברגע שמח"ש יתפסו סלולארים של קצינים – הכול יתגלה".

בעקבות התגלגלות הדברים וברגע שראו כי ישנה דרישה להקים וועדת חקירה ממלכתית, במקביל לחקירה פלילית של מח"ש, במהלך סוף השבוע חלק מקציני המשטרה כבר שוחחו עם סנגורים פליליים במטרה לגבש אסטרטגיית הגנה. אחד מהקצינים הללו חתם עם עורך דין, ככל הנראה בשל ההבנה לאן אירוע האסון הזה מוביל.