יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולנפגעי פעולות האיבה: 52 טקסי זיכרון ממלכתיים מתקיימים היום (רביעי) בבתי העלמין הצבאיים ואתרי ההנצחה ברחבי הארץ. הטקסים החלו בשעה 11:00 עם צפירת זיכרון באורך שתי דקות. מיד לאחר הצפירה, ב-11:02, חלף מעל ההיכל מטס מיוחד של מטוסי קרב במבנה חסר. תקרית התרחשה חריגה בזמן נאומו של ראש הממשלה נתניהו בטקס הזיכרון לחללי פעולות האיבה בירושלים: נתניהו אמר כי מיד עם הקמת הממשלה הבאה הוא יפעל לאשר מחדש את הקמת היכל הזיכרון לחללים - ואחד המשתתפים, ששכל את אשתו בפיגוע בקו 405 בשנת 1989, התפרץ לדבריו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אחת ההחלטות הראשונות שתובא בפני הממשלה הבאה שתקום תהיה התקדמות בהליך התכנון של היכל ההנצחה המיוחד לנפגעי פעולות האיבה בהר הרצל", אמר נתניהו - באמירה שהובילה להתפרצות של עזיז צרפי, שאשתו מרים ז"ל נרצחה בפיגוע טרור. "איפה היית 40 שנה? בלי פוליטיקה", צעק עזיז לעבר נתניהו, שהשיב לו: "בלי פוליטיקה".

לאחר שהטקס הסתיים, הסביר עזיז שהוא התפרץ באופן ספונטני לנאום לאחר שניסה בלא הצלחה להשיג כל עזרה אפשרית להשיב את אנדרטת הפלדה שנבנתה לזכר הקורבנות אותו פיגוע שבה נרצחה אשתו - ושנגנבה. "אשתי נהרגה באוטובוס 405 והכעס שלי הוא כזה שאנחנו בכוחות עצמנו, בבריאות ובתרומות, אנחנו בנינו אנדרטה במקום הרצח בכביש תל אביב ירושלים", אמר. "עלה למעלה ממיליון וחצי שקל, גייסנו תרומות. באו אנשים, האנדרטה הזאת הייתה בתוך האדמה 2 מטר עם גובה 6 מטר מעל האדמה - כלומר 8 מטר, הכול פלדה. בשביל לקחת כזה דבר מכביש תל אביב ירושלים, אתה צריך מנופים, אתה צריך משאיות, שעות - ימים של עבודה; תלשו את זה וגנבו את זה".

בקול שבור הוא תיאר: "בשבילי זה עוד פעם להוציא את כל הנשמה מחדש. לאן לא פנינו? שר המשטרה, ראש הממשלה, המוסד לביטוח לאומי. הם אפילו לא ענו! תבדקו, התיק נמצא במבשרת ציון. יודעים מי עשה את זה, אנחנו בדקנו ואנחנו יודעים שזה ברמאללה. תבדקו, תחזירו את האנדרטה. בפיגוע הזה נהרגו 16 איש ו-28 נפצעו. אני חושב שהמדינה חייבת לעשות את הדבר הזה, להחזיר את האנדרטה למקומה. אני פניתי לכל המדינה - אף אדם לא עונה. הם לא עונים! הם רוצים אותך בזמן בחירות, הם לא עונים. לאן לא פניתי? פניתי גם לראש הממשלה בעצמו, ללשכה, הם לא עונים, לא מדברים. לא מעניין אותם מכלום. לכן הכעס שלי ולכן הכאב שלי. זה הכול". כנשאל אם זה היה צעד מחאה מתוכנן השיב: "ספונטני, כאב לי בטקס. כאבתי את האנשים וכאבתי את המקום וזה הכול עורר אותי מחדש. זה עורר אותי מה אני יכול לעשות, זה לא תלוי בי אני מצטער".

מוקדם יותר היום נאם ראש הממשלה גם בטקס הממלכתי בהר הרצל שהחל לאחר צפירת הזיכרון שנשמעה ברחבי הארץ בשעה 11:00. בנאומו התחייב לפעול כדי ש"שנית מצדה לא תיפול", כלומר לשמור על מדינת ישראל וביטחונה. בנאומו סיפר על כמה אירועים שהמספר 73, שנות קיום המדינה, רלוונטי לגביהם. האירועים במצדה שאירעו בשנת 73, מלחמת יום כיפור ב-1973 ש"סללה את הדרך לשלום עם מצרים" ועוד. 

נתניהו בטקסט הזכרון (צילום: פלאש 90)
נתניהו בטקס הזיכרון, היום | צילום: פלאש 90

יום הזיכרון 2021, צפירה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
יום הזיכרון, היום | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס

נתניהו סיפר על התחושות שהרגיש כאשר איבד את אחיו יונתן במבצע אנטבה: "הרגשתי כמי שאיבד איבר מגופו - יד, רגל, לב. ההלם היה גדול שאיבדתי כליל את חוש הטעם. אבד לי טעם החיים". בנאומו התייחס לאיומים הביטחוניים ואמר: "כדי שמדינת ישראל לא תהיה אפיזודה חולפת בתולדות עמנו. עלינו להיאחז בארצנו במלוא כוחנו ואחדותנו. אסור לנו אף פעם להישאר אדישים לאיומי ההשמדה של מבקשי נפשנו. נאחזנו בחיים, לא ויתרנו על חלום הדורות והקמנו מחדש את מדינתנו. בזכות הנופלים גיבורי האומה שתמיד איתנו, אנחנו מציינים 73 שנים של תחייה מחודשת ושל עשייה מופלאה, 73 שנות תוגה, 73 שנות תקומה. יהיה זכרם נצור עימנו לעד".

יום הזיכרון 2021, צפירה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
עומדים בצפירה, היום | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שר הביטחון בני גנץ נאם בטקס הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל בקרית שאול. "ביום הקדוש הזה, כשמדינת ישראל כולה מתייחדת עם חלליה, אני מבקש לדבר לא רק על הנופלים, אלא גם עלינו - החיים", אמר. "כאן, סביבנו, טמונים כשלושת אלפים חללים ששילמו בחייהם במערכה הממושכת על הגנת מדינת ישראל. יש בהם דתיים וחילונים, גברים ונשים, סטרייטים ולהט"בים, שמאלנים וימנים. איש לא שאל אותם להשקפתם הדתית, לעמדתם הפוליטית או לנטייתם המינית, לפני שיצאו לקרב. במאות לוויות ובתים בהם הייתי, ראיתי משפחות שנסדקו, הורים, אחים ואחיות, בנות ובני זוג וילדים שחלק מהם נקבר באדמה. אך בעיקר, ראיתי ברגעים הללו את כוחה של החברה הישראלית".

גנץ הוסיף: "בתקופה האחרונה אנו עדים לשיח מפלג שהולך וגובר, לעיתים נדמה כי מה שהיה פעם קדוש, היה ואיננו. כך למשל, הורים שכולים שנאלצו לספוג השנה חיצי תרעלה שביזו את כבוד חללינו- אלו דברים שאי אפשר להישאר אדישים אליהם ואסור להישאר אדישים אליהם. ולצידם משפחות אצילות. רגע אחד שנחרט בליבי השנה- כשברוך בן יגאל, אביו של עמית ז"ל, חייל גולני שנהרג בפעילות מבצעית, עומד בעצרת, ימים אחרי שבג"ץ פסק שלא ניתן להרוס את בית המחבל שהרג את בנו. עומד בכאב, מוחה, ועדיין קורא לכבד את בית המשפט, ומשתיק את מי שמשמיעים קריאות גנאי כלפי ערבים. כי במותם- ציוו לנו גם את האחדות והכבוד האחד לשני".

יום הזיכרון 2021, צפירה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עומדים בצפירה, היום | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשל הגבלות הקורונה, בתי העלמין ברחבי הארץ נפתחו השנה למשפחות שכולות בלבד. משרד הביטחון ביקש מהציבור "לכבד את המשפחות השכולות ולאפשר להן להגיע לבתי העלמין ולהתייחד עם זכר יקיריהן תוך שמירה על בריאותן".

עוד מסרו במשרד הביטחון כי "לקראת יום הזיכרון השלים אגף משפחות, הנצחה ומורשת את הכנת 52 בתי העלמין הצבאיים, את אתר ההנצחה ללוחם הבדואי בצומת המוביל, מאות חלקות קבורה צבאיות ואלפי קברים הפזורים ביישובים השונים מקריית שמונה ועד אילת. העבודות כללו שיפוץ, הנגשה, אחזקה, ניקיון, גינון וכן ליטוש והחלפת מצבות פגומות או ישנות".

יום הזיכרון 2021, צפירה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
עומדים בצפירה, היום | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס
יום הזיכרון 2021, צפירה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל (צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס)
יום הזיכרון, היום | צילום: רויטרס, שי פרנקו,רויטרס

הבוקר התפרסו יותר מ-5,000 חניכי הנוער העובד והלומד - יהודים, דרוזים ובדואים - בכ-130 בתי עלמין וחילקו זרי פרחים למשפחות השכולות ללא תשלום, ממטולה ועד אילת, זו הפעם ה-40 ברציפות. מפעל "זר לנופל - צרור פרחים למשפחות השכולות", נוסד ע"י שותף ותיק של התנועה, שמעון אהרון, בן 74, ממייסדי כפר רות, חקלאי ומגדל פרחים, ומתקיים כל שנה בשיתוף פעולה מלא עם היחידה להנצחת החייל - אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון.

חיילים פוקדים הבוקר את בית הקברות הצבאי בהר הרצל (צילום: N12)
חיילים פוקדים הבוקר את בית הקברות הצבאי בהר הרצל | צילום: N12
זרים על מצבות (צילום: עיריית אשקלון)
עיריית אשקלון הניחה זרים על כל המצבות בבית העלמין בעיר | צילום: עיריית אשקלון

גם במטה שירות הביטחון הכללי התקיים הבוקר טקס לחללי השירות וחללי מערכות ישראל. ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר: "נזכור תמיד את אותם אנשי שירות, עמיתים להגנה על ביטחון ישראל, שמאז קום המדינה ועד היום מסרו את נפשם במערכה המתמשכת על הגנת הבית. גם ברבות השנים, הכאב אינו מתעמעם - אך הוא הולך ונוצק למורשת. זיכרון אינו רק כאב וגעגוע - הוא ציווי. הוא אלפי נרות שמאירים לנו את המשך הדרך, אותה דרך שפילסו הנופלים. דרך שנכבשה באומץ, בהקרבה, בדבקות במטרה. בנחישות להגן על הבית בכל מחיר. זו צוואתם הבלתי כתובה. אנחנו כאן כדי לקיים אותה. תמיד נזכור אותם - ותמיד נחבק אתכם, בני משפחה יקרים. אנחנו רקמה אנושית אחת. עם אחד, בארץ אחת, עם מדינה אחת - שנגן עליה בכל מאודנו".

שמותיהם של כלל חללי מערכות ישראל משודרים ברצף בערוץ 26 (פרטנר, יס והוט), בסלקום TV ובעידן פלוס בערוץ izkor לפי סדר תאריך נפילתם, החל מערב יום הזיכרון (יום שלישי, א' באייר תשפ"א 13.4) בשעה 20:45, ועד למוצאי יום הזיכרון.