פועלים לבלום את התחלואה המחודשת: דריכות במערכת הבריאות על רקע העלייה במספר הנדבקים בקורונה בימים האחרונים ומקרי ההדבקה שהתגלו ברובם בקרב תלמידים. ראש הממשלה, נפתלי בנט, יכנס היום (רביעי) דיון מיוחד עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירי משרדו לקבלת עדכונים נוספים על מצב התחלואה וקביעת דרכי פעולה בנושא. בפגישה ייקחו חלק גם נציגים ממשרדי האוצר, המשפטים והתחבורה ומומחים נוספים שיסייעו בהערכת תמונת המצב. 

מנתוני משרד הבריאות המעודכנים שפורסמו הבוקר עולה כי 110 מאומתים חדשים לנגיף אותרו אתמול - מרביתם תלמידים במערכת החינוך. נכון לבוקר זה, 46 ישראלים חיוביים לקורונה מאושפזים הבוקר בבתי החולים - 5 מהם מחוסנים - ובכל זאת נדבקו ונזקקו לאשפוז.

14 מהמאומתים החדשים שאותרו שבו מחו"ל - והיתר נדבקו מבן משפחה או ממקור לא ידוע. מבין 14 הישראלים ששבו מחו"ל ונמצאו חיוביים לקורונה ביממה האחרונה - 9 חוסנו נגד הנגיף. ארבעה חזרו מרוסיה, שניים מאוזבקיסטן והיתר - בודדים ששבו מארצות הברית, בולגריה, בריטניה, הולנד וטורקיה.

 

עוד עולה מנתוני משרד הבריאות שמצבם של 26 חולי קורונה ברחבי הארץ מוגדר קשה, ומתוכם 18 מונשמים.  6,428 ישראלים נפטרו בישראל במצטבר מפרוץ המגפה. מספר המחוסנים בישראל נכון להיום: 5,506,696 התחסנו במנה ראשונה ו-5,152,668 התחסנו במנה שנייה.

מועצת בנימינה-גבעת עדה הפכה הבוקר ל"כתומה" לפי מודל הרמזור של משרד הבריאות ומודיעין מכבים-רעות הפכה ל"צהובה". יתר הערים והיישובים במדינה מוגדרים ירוקים. מאז שהחלה ההתפרצות בבנימינה-גבעת עדה אותרו בה 126 מאומתים לקורונה ו-1,065 בני אדם שנדרשו לשהות בבידוד. במודיעין-מכבים-רעות, 62 חיוביים לקורונה. בנוסף, 81 תלמידים מבית הספר ברנר בהרצליה נדרשו להיכנס הבוקר לבידוד, לאחר שנחשפו לחולה קורונה מאומת. 

כחלק מהמאבק בהתפשטות מחודשת של נגיף הקורונה בישראל, הממשלה אישרה במשאל טלפוני את שמות השרים שיהיו חברים בקבינט הקורונה, שמוקם מחדש בעקבות ההתפתחויות: ראש הממשלה בנט, ראש הממשלה החליפי ושר החוץ לפיד, שר הביטחון גנץ, שר המשפטים סער, שר האוצר ליברמן, השר לביטחון הפנים בר לב, שר הבריאות הורוביץ, שרת הכלכלה ברביבאי, שרת הפנים שקד, שרת החינוך שאשא-ביטון, שר הבינוי והשיכון אלקין ושר הדתות כהנא. 

פרויקטור הקורונה פרופ' אש: "נחזיר את חובת עטיית המסכות בחללים סגורים" 

בכירי מערכת הבריאות התייחסו הבוקר למגמת העלייה בתחלואה בימים האחרונים, ופרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, אמר שחובת עטיית המסכות בחללים סגורים, שהוסרה רק לפני 8 ימים, צפויה לשוב בקרוב. בריאיון ל-103FM אמר הבוקר פרופ' אש: "בקרוב נחזיר את חובת עטיית המסכות בחללים סגורים". בהמשך אמר כי חובת עטיית המסכות בחללים סגורים עשויה לשוב כבר בהמשך השבוע.

פרויקטור הקורונה על הווריאנט ההודי (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
"עדיין לא יודעים אם זו תחילה של מגפה או התפרצויות מקומיות". פרופ' אש | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

עוד הוסיף פרופ' אש כי היום יציגו בכירי מערכת הבריאות לממשלה החדשה את התייחסותם לאירועי ההדבקה האחרונים ואת הצעתם לאופן החזרת ההגבלות. לדבריו, "אנחנו עדיין לא יודעים אם זו תחילה של מגפה או התפרצויות מקומיות. אנחנו רוצים לתת צ'אנס להתמודדות המקומית".

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי פרייס, אמרה אף היא הבוקר כי היא מעריכה שבקרוב יוחלט על תאריך יעד להחזרת חובת עטיית המסכות בחללים סגורים. בריאיון בגלי צה"ל היא חיזקה את דברי רה"מ בנט שהמליץ לשוב ולעטות מסכות ואמרה: "זה אחד הדברים שדורשים מאיתנו מחיר מאוד נמוך, אך יכולים להביא הרבה תוצאות טובות".

ד"ר שרון אלרעי פרייס על הווריאנט ההודי (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
"אם נקפיד כעת על הגבלות קטנות, נוכל למנוע בעתיד הגבלות יותר קשות". פרופ' אלרעי-פרייס | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

היא הבהירה כי היום יוצגו לרה"מ והשרים כל המשמעויות והתרחישים של משרד הבריאות ולדבריה, "אם נקפיד כעת על הגבלות קטנות, נוכל למנוע בעתיד הגבלות הרבה יותר קשות". ד"ר אלרעי פרייס חיזקה את דבריו של בנט גם בנוגע לטיסות לחו"ל וציינה כי העלייה בתחלואה היא תוצאה ישירה של אנשים שחזרו מחו"ל, הפרו בידוד - ולא הקפידו על ההנחיות.

לעומתם, פרופ' איתמר גרוטו, לשעבר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר הבוקר בכאן ב' כי הוא קורא שלא להחזיר את ההגבלות השונות, שכן מדובר "בצעד חריף מדי". לדבריו, יש לטפל בהתפרצויות התחלואה באופן נקודתי ולפעול לאכיפה מלאה של הבידוד. עוד הוא הוסיף כי רוב הציבור נענה להנחיות והחוקים, כשם שרוב הציבור הסכים ללכת ולהתחסן נגד הנגיף.

גם פרופ' אש וגם ד"ר אלרעי-פרייס קראו לצעירים בני 15-12 לגשת ולהתחסן נגד הנגיף. הפרויקטור אמר על השינוי בהמלצה לחיסון בני הנוער כי "בארה"ב התחסנו כבר שני מיליון ילדים ואנחנו יודעים שזה עובר בשלום. כיום ניתן לתת יותר ביטחון לציבור ולקרוא לו להתחסן". ד"ר אלרעי פרייס אמרה: "אנחנו מעודדים בני 15-12 ללכת ולהתחסן כמה שיותר מהר".

עד כה התחסנו בישראל 28 אלף בני 12-15. אליהם מצטרפים 57 אלף מחלימים מקורונה מקבוצת גיל זו שאינם מחוסנים. למרות העלייה בביקוש לחיסוני בני נוער שנרשמת בימים האחרונים, שיעור המחוסנים נותר נמוך: בכיתות ו' רק 2% חוסנו ובכיתות ז'-ט' - 5% בלבד חוסנו.

המקרים בהם מחוסנים יידרשו לבידוד

בעקבות העלייה בתחלואת קורונה  וההתפרצויות האחרונות במקומות שונים בארץ , מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, חתם אמש על תיקון לצו בריאות העם – במסגרתו נקבעו הקריטריונים בהם גם ישראלים שחוסנו נגד הנגיף יידרשו להיכנס לבידוד.

 לפי התיקון לצו, רופא מחוז, מנכ"ל משרד הבריאות או ראש שירותי בריאות הציבור יוכל להורות למחוסן או מחלים לשהות בבידוד אם מתקיים אחד מהתנאים הבאים:

  • אם המחלים/ המחוסן היה במגע הדוק עם חולה שנדבק בזן מסוכן של הנגיף או חשש למגע הדוק אגב אירוע תחלואה חריג

  • אם המחלים/ המחוסן היה במגע הדוק עם חולה ונמצא דרך קבע במוסד שבו נמצאת אוכלוסייה לסיכון בתחלואה קשה, אוכלוסייה לא מחוסנת או אוכלוסייה שידוע שהיעילות של החיסון נמוכה בקרבה

  • אם המחלים/ המחוסן היה במגע הדוק עם חולה במטוס

עוד לפי התיקון לצו, ניתן יהיה להטיל קנס בגובה 5,000 שקלים על אחראי על קטין מתחת לגיל 12, אם הקטין מתגורר עמו והפר בידוד. בנוסף, נקבע כי יש לעטות מסכה גם בשדה תעופה בין-לאומי, מעברי גבול - ובמקום שניתן בו טיפול רפואי. מנכ"ל משרד הבריאות יוכל להורות על חובת עטיית מסכה  במוסד למשך שבועיים כדי למנוע התפרצות של נגיף הקורונה.