השפעות מבצע שומר החומות: פחות משבועיים לאחר סיום ימי הלחימה הקשים ברצועת עזה נרשמת מגמה גוברת בביקוש הישראלים להנפקת דרכונים זרים. חברת פורטוגליס, המתמחה בהנפקת אזרחות פורטוגלית, מדווחת בימים האחרונים על עלייה של כ-90% בביקוש ישראלי לדרכון פורטוגלי בהשוואה לימים שלפני המבצע.

"מבצע שומר החומות, יחד עם ההודעה של ממשלת פורטוגל על פתיחת השמיים לישראלים, דחף משפחות ישראליות רבות להיכנס לתהליך ולקדמו במהרה", אומר שי כהן, מנכ"ל פורטוגליס. "אנו עדים בשנים האחרונות לנהירה אחר הדרכון הפורטוגלי, אך ללא ספק בשבועות האחרונים נרשמו שיאים חדשים שלא היינו עדים להם לפני כן, כולל הצטרפות של ילדים רבים לתהליך".

בשנים האחרונות גבר הביקוש להנפקת דרכון פורטוגלי בקרב ישראלים רבים, אשר זוכים בעזרתו ללמוד ולעבוד באירופה ביתר קלות. בחברת פורטוגליס מדגישים שבעלי דרכון פורטוגלי יכולים להיכנס למעל ל-180 מדינות ברחבי העולם ללא צורך בוויזה, כולל ארה"ב.

פורטוגל (צילום: shutterstock By Nella)
פורטוגל | צילום: shutterstock By Nella

ליהי פורת, צאצאית לקהילת יהדות סלוניקי אשר זכאית לדרכון פורטוגלי, אמרה: "אני מאוד מחוברת לארץ ולא רואה את את עצמי עוזבת את ישראל". עם זאת, היא מוסיפה כי מבצע שומר החומות וחוסר הוודאות הביטחוני זירז אצלה את הצורך בדרכון אירופאי כתעודת ביטוח: "תמיד חשבתי על הוצאת אזרחות פורטוגלית. המבצע רק זירז והיווה מקדם החלטה".

כהן, מנכ"ל החברה, מציין כי מאז התיקון לחוק האזרחות בפורטוגל לפני כ-6 שנים חל ביקוש גובר להנפקת הדרכון ששובר שיאים בשנתיים האחרונות, וכעת כאמור חלה עלייה נוספת בביקש. מתחילת שנת 2020 הוגשו ואושרו כעשרות אלפי בקשות לאזרחות.