נ', ניצול שואה בשנות ה-90 לחייו מאזור השרון, מעולם לא שיתף את משפחתו בסיפורים הקשים מחייו בתקופת המלחמה. במהלך השנים ילדיו התעניינו ושאלו שאלות, אך הדבר היחידי שסיפר להם הוא שבתור ילד הוא היה כמה שנים במחנה עבודה ברומניה. בשנות ה-70 קיבלו נ' ואשתו פניה ממשרד עורכי דין בתל אביב, שאמר כי ייתכן והם זכאים לפיצוי מגרמניה, אך בני הזוג גרו רחוק ולא היו ניידים, ומעולם לא בדקו את האופציה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כמה שנים החל בנו לברר באינטרנט עוד מידע על עברו של אביו. אז הוא גילה את הזוועות שאותם ניסה להסתיר ממשפחתו. בנם עזר להם לפנות בשנית למשרד עורכי הדין, אך אז היה מאוחר מידי וכל המסמכים נגנזו.

השנים המשיכו לעבור, ונ' ואשתו המשיכו להתקיים מהפנסיה שחסכו. בשנת 2019 נחשף בנם למידע לפיו כל מי שעבד במחנות עבודה והיה בגטאות ברומניה זכאי לפיצויים. עורכי דין שונים שבני הזוג פנו אליהם, רצו עמלה על התיווך ואף טענו כי לא ניתן להוכיח שנ' אכן היה במחנות עבודה. "היו לאבי מספר פציעות מאותן שנים במחנה, אבל לא היו לנו מסמכים או יכולת להוכיח את זה", סיפר הבן.

לאחרונה נתקל נ' בפרסום נוסף של המשרד לשוויון חברתי, שקרא ליצור קשר עם המוקד לאזרחים ותיקים שיסייעו במיצוי זכויות. בנו פנה אליהם והם החלו לטפל בתיק של אביו. אתמול, כמה חודשים לאחר פנייתו ובערב יום השואה, קיבלו נ' ובנו את הבשורה שבחשבון הבנק הופקד סכום של כ-250 אלף שקלים.

"בעבודת נמלים של שנה וחצי - הצלחנו"

"היינו בהלם, לא ציפינו לכזה סכום", סיפר בנו של נ'. "הכסף מאוד יעזור להורי ששניהם מבוגרים ונעזרים במטפל, אבל הפיצוי הזה הוא כלום לעומת מה שאבי עבר בילדותו ומה שלקחו ממנו".  

שאול, שטיפל בתיק של נ' מטעם המשרד לשוויון חברתי, סיפר כי מקרים בולטים כמו הסיפור הזה מגיעים אחת לכמה שנים. "מקרה שתחיל מפניה רגילה שקיבלתי במייל, ונגמר בהצלחה אדירה עבור הניצול ומשפחתו", הסביר. "בעבודת נמלים של שנה וחצי הצלחנו להביא אותו מאפס למאה, זה ממש הישג. מקרה של ניצול שנפל בין הכיסאות, אבל הצלחנו לעזור".

מוקד 8840* לאזרחים ותיקים במשרד לשוויון חברתי, פועל כבר במשך כעשור ומהווה כתובת לאזרחים ותיקים, במתן מידע מקיף אודות הזכויות, השירותים וההטבות המגיעים להם. במוקד ניתן מידע וסיוע בבירור זכויות בתחומים כמו ביטוח לאומי, זכויות ניצולי שואה, בריאות, סיעוד ועובדים זרים, דיור, פנסיה, הכנה לפרישה, רווחה, צרכנות, תרבות ופנאי וכל נושא שקשור לחיי היום יום שלהם.