נער בן 14 ומשפחתו מנסים ללא הצלחה לבטל דוח שניתן לו, על עבירה שכלל לא יכול היה לבצע. עיריית פתח תקווה מתעקשת לגבות ממנו 475 שקלים בגין הצבת רכב במקום אסור, אף על פי שלנער אין רישיון נהיגה והוא אפילו לא בגיל המותר להוצאת רישיון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באירוע המקדים לכתיבת הדוח, פקח של העירייה ניגש בליווי שוטר אל חבורת נערים דתיים מגבעת שמואל, שישבה בגן ציבורי בעיר בשעה 02:30 לפנות בוקר ביום שבת. הרעש שהנערים ככל הנראה השמיעו משך את תשומת ליבו של הפקח. עו"ד עמרי לשם, המייצג בהתנדבות את הנער, מספר: "הנערים לא עשו שום מעשה אסור המהווה הפרעה, ואף אחד מהם לא נתבקש להיות בשקט או ללכת מהמקום, גם לא על ידי הפקח שחלף על פניהם".

אילוסטרציה (צילום: Nati Shohat/FLASH90)
"לנער אין כמובן רשיון ולא רכב", אילוסטרציה | צילום: Nati Shohat/FLASH90

לטענת הנער הנאשם, פקח המלווה בשוטר שאל אותו ואת חבריו למי מהם יש תעודת זהות. הנער ענה שאין להם תעודה כי הם בני 14-13, אך הוסיף שהוא זוכר את מספר הזהות שלו בעל פה. לאחר מכן, לטענת הנער, הפקח דרש ממנו למסור לו את מספר תעודת הזהות שלו - אחרת יעצור אותו וייקח אותו לחקירה במשטרה.

לנוכח איומיו של הפקח, מסר לו הנער את מספר הזהות, והפקח רשם לו דוח - לא על רעש, או כל עבירה אחרת שיכולה להתאים לסיטואציה, אלא בגין הצבת רכב במקום אסור - עבירה הכרוכה בקנס על סך 475 שקלים.

לשכות, עיריית פתח תקווה - 2 (צילום: עיריית פתח תקווה)
העירייה סירבה לבקשת המשפחה לבטל את הדוח, עיריית פתח תקווה | צילום: עיריית פתח תקווה

בדוח נכתב: "עליך לפנות את הרכב מהגן הציבורי", וכן "השארת רכב במקום או גן ציבורי ללא אישור של ראש העיר". על פי הדוח, הנער החנה את רכבו במקום אסור והעבירה תועדה. "לנער אין כמובן לא רישיון נהיגה ולא רכב", אומר עו"ד לשם. "ביקשתי לקבל את תיעוד העבירה מן העירייה - אך בקשתי לא קיבלה מענה ענייני".

לדברי הנער, השוטר שהתלווה לפקח הסתייג ממעשיו וביקש ממנו לעזוב את הנערים במנוחה, אך זה התעקש ומילא את הדוח. בדוח לא מצוין שמו של הפקח, לא מצוין שמו המלא של השוטר הרשום כעד לאירוע ושמו של הנער לא נכתב כראוי. בדוח עצמו הוסיף הפקח הערות ורשם כי הנער ישב במקום ציבורי והשמיע רעש. למרות זאת, עיריית פתח תקווה סירבה לבקשת המשפחה של הנער לבטל את הדוח.

עו"ד עמר לשם‎ (צילום: ניר קידר)
"הנערים לא עשו שום מעשה אסור המהווה הפרעה", עו"ד עמרי לשם | צילום: ניר קידר

עו"ד לשם, המייצג את הנער, התרה בעיריית פתח תקווה לחזור בה מהדוח "המפוברק", אך העירייה התעקשה להביא את הפרשה לבית המשפט ולהעמיד את הנער לדין בשל סירובו לשלם את הקנס שהוטל עליו. בשיחה עם N12, טען עורך הדין לשם כי כתב האישום הוא המענה של העירייה לפירוט של כל הטעויות שנעשו במסגרת הדוח. לדבריו, גם בכתב האישום העירייה לא חזרה בה והמשיכה להתעקש על הסעיף של העמדת רכב במקום אסור.

לדברי הוריו של הנער, לפני שפנו לעזרתו של עו"ד לשם, הם ניסו להביא את הפרשה לכדי סיום בכוחות עצמם ופנו לעירייה בבקשה לבטל את הדוח. בעירייה סירבו לבקשה זו, אך היו מוכנים "לפנים משורת הדין" להסתפק בתשלום קנס מופחת של 250 שקלים, אותו סירבה משפחת הנער לשלם.

מדוברות עיריית פתח תקווה נמסר: "מערך האכיפה בעירייה פועל סביב השעון כדי למנוע מטרדים הפוגעים באיכות חיי התושבים ובמיוחד כנגד התופעה בה בני נוער מתגודדים בגינות ציבוריות בשעות הלילה ומפריעים למנוחת התושבים הגרים בסמיכות. בתוך כך, בהמשך לתלונות שהתקבלו במוקד העירוני ביום רישום הקנס על מפגע רעש חריג בשעה 2:29 בלילה בגינה ברח' אסירי ציון, נשלח צוות השיטור העירוני למקום ונרשם דוח בהתאם. הנער לו נרשם הדוח, גר בגבעת שמואל ונמצא מרעיש בגינה ציבורית אשר ממוקמת בשכונת מגורים הסובלת רבות מרעש בלילות. ככל הנראה, נרשם סעיף שגוי אך סכום הקנס הינו הולם את העבירה ואף בדוח עצמו רשם הפקח הסבר המתאר את העבירה אשר בוצעה כך שהוא תואם את סעיף העבירה שבוצעה בגין הרעש החריג".

עוד הוסיפו בעירייה: "בעקבות הדוח שניתן ב-18.7.20, הוגשה בקשה להישפט לבית המשפט ולאור מצב המשק בשל הקורונה הוצע להורים הסדר טיעון מקל, אולם הם סירבו. יצוין, כי שיעור הקנס ב-2 הסעיפים עומד על 475 שקלים וכי ניתן לשנות את סעיף העבירה בכל זמן עד לתחילת המשפט כקבוע בסעיף 91 לחוק סדר הדין הפלילי. במועד הדיון הקבוע ליום 21.10.21 תבקש התביעה לשנות את סעיף האישום במעמד הצדדים ובית המשפט יכריע בעניין".

לפניות לכתבת: avivitm@ch2news.co.il