נמשכים העימותים והמתיחות בירושלים: צעירים ערבים מתעמתים הלילה (שבת) עם עשרות שוטרים בשער שכם. על פי תיעודים מהמקום, עוברי אורח יידו אבנים וחפצי ברזל לעבר כוחות המשטרה. לפני שפרצו העימותים, המשטרה אפשרה את קיום התפילה בהר הבית, ולאחריה החלה לפנות את המתפללים דרך שער שכם. גם במעבר קלנדיה מתרחשות התפרעויות ולוחמי מג"ב פועלים במקום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתיעוד נוסף מהעימותים בירושלים נראה כי השוטרים משתמשים בפרשים בתגובה ליידוי אבנים ולירי זיקוקים מצד הצעירים הערבים במקום. המשטרה אף העלתה מסוק מעל שער שכם. במקביל, נראים צעירים יורים זיקוקים לעבר כוחות בהר הזיתים. באירוע ברחוב דוד בירושלים שבעיר העתיקה הותקף אדם תוך שהועף מראשו כובע שחבש. המשטרה עצרה לחקירה את החשוד, בן 25.

מתפרעים במתחם מעבר קלנדיה (צילום: דוברות המשטרה)
התפרעויות במתחם קלנדיה | צילום: דוברות המשטרה

גם בשער הפרחים בירושלים נרשמו עימותים הלילה שהובילו לפציעתו של שוטר מג"ב בפניו. השוטר נזקק לטיפול רפואי והחשוד במעשה נעצר לחקירה. בנוסף, 2 שוטרים נפצעו בצומת רוקפלר מירי זיקוק מאבן שהושלכה לעבר ניידת. 2 חשודים ביידוי אבנים נעצרו, וסה"כ נעצרו 4 פלסטינים.  

מלבד ירושלים, עימותים נרשמו גם בחאוורה, בקלנדיה, בצומת הגוש ובקבר רחל‎. בעימותים השתתפו אלפים ובשער שכם נשמעו קריאות עידוד לחמאס ולזרוע הצבאית של ארגון הטרור לצאת באינתיפאדה. במעבר קלנדיה הצליחו הלוחמים לפזר את ההתפרעויות וחזרו במקום לשגרה. הפלסטינים מדווחים על כ-8 פצועים באורח קל שנפגעו במהלך הפרות הסדר כתוצאה מירי שנועד לפיזור ההפגנות.

"לוחמי משמר הגבול של משטרת ישראל פועלים כעת אל מול כמאה מתפרעים שמיידים בקבוקי תבערה, אבנים ויורים זיקוקים לעבר מתחם מעבר קלנדיה. הלוחמים משיבים בשימוש באמצעים לפיזור הפגנות. במג"ב לא יאפשרו פגיעה בשגרת המעבר ובכוחות הביטחון וימשיכו לפעול לסיכול טרור ומיגור ההתפרעויות", נמסר מהמשטרה.

פינוי בשער שכם אחרי התפילה (צילום: zaina halawani)
פינוי האנשים בשער שכם | צילום: zaina halawani

בתוך כך, כבר הערב היו כמה אירועים ברחבי הבירה. ברחוב בר אילן בירושלים שניים נפצעו באורח קל כתוצאה מאבנים שיודו לעבר רכב פרטי. אין עצורים והמשטרה פתחה בסריקות לאיתור חשודים. בסילוואן כמה תושבים תקפו מאבטחים - אחד מהם רוסס בגז פלפל. מעבר לכך, יודו אבנים ונורו זיקוקים לעבר כוחות משטרה שהוזעקו למקום. בזירה התפתחה מהומה גדולה, וכוחות המשטרה השתמשו באמצעי לפיזור הפגנות כדי להשיב את הסדר הציבורי.

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי מסר הצהרה משער שכם, מוקד העימותים בימים האחרונים בירושלים בין תושבים ערבים ליהודים, כשלצידו מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן. שבתאי עדכן על ההיערכות המוגברת בימים האחרונים, בצל ההערכה כי האלימות צפויה להימשך.

"בשבוע האחרון עברנו מספר אירועים חריגים, זה התחיל בשבוע הטיקטוק שבמהלכו היו מספר אירועים שגרמו להסתה", פתח שבתאי את דבריו. "משטרת ישראל פעלה עד ליום חמישי בצורה נחושה ועם כל הכלים שעומדים לרשותנו והצלחנו לשים את היד כמעט על כל המבצעים באותם אירועים ולהביא אותם לדין. פועלים עם כוחות גלויים וסמויים ועם כל האמצעים הטכנולוגיים שעומדים לרשותנו".

רב-ניצב שבתאי התייחס בדבריו לאירועים שלשום ואמר כי "ביום חמישי הייתה הפגנה מצד גורמי ימין - ארגון להב"ה - שהגיעו במטרה למחות. נערכנו מבעוד מועד בכוחות מתוגברים והצלחנו לחצוץ בין תושבי מזרח ירושלים לבין כל אותם גורמים שבאו למחות. במקביל, אפשרנו תפילה סדירה בהר הבית. לצערי, בסוף האירוע היו מספר אירועים מסביב ברחבי ירושלים, נקודתיים, חלקם טופלו. אירוע אחד בולט הוא הלינץ' שאנחנו מתייחסים אליו כאירוע פח"ע לכל דבר וניתן את המענה. אני מתחייב להביא את כל המעורבים לדין. היה אירוע גם אמש, אנחנו לא יכולים להיות בכל מקום".

"כל האירועים ייבחנו ויטופלו ואני מתחייב למצות את הדין עם כל מי שפגע. היום אנחנו מתוגברים במאות שוטרים שעלו לירושלים לתגבר את המחוז. פועלים עם כוחות גלויים וסמויים, ועם כל האמצעים הטכנולוגיים שעומדים לרשותנו, כדי לאפשר את פולחן הדת לכל מי שרוצה לבוא ולהתפלל. אני מזכיר, בחודש ניסן יש את החגים היהודיים, הרמדאן, החג של הדרוזים ושבת האור. נעשה הכול כדי לאפשר את פולחן הדת בצורה הכי סדורה שאפשר", הוסיף שבתאי.

"המשטרה נמצאת כמעט בכל ירושלים, מהומות ואירועים חריגים היו בכל המקומות והיו שוטרים שם", סיכם המפכ"ל את דבריו. "שוטרים נפגעו והצלחנו למתן את האירועים. הגזרה לא שקטה, אי אפשר להתעלם. המהומות לא פרצו בגלל שלא אפשרנו גישה למדרגות בשער שכם, הסטטוס הזה קיים למעלה מעשור שבו מאפשרים יציאה חופשית משער שכם, שום סטטוס לא השתנה. בכל רמדאן יש אירועים כאלה ואחרים, הפעם זה מוקצן וניתן לזה את המענה".

במקביל, החלה הערב בכיכר ציון בירושלים הפגנה נגד אירועי האלימות וההסתה נגד האוכלוסייה הערבית ואנשי שמאל המתרחשים בשבוע האחרון מדי ערב בירושלים. מתנועת "שלום עכשיו", הנמנית בין מארגני ההפגנה, נמסר: "האלימות והגזענות הכהניסטית מרימה ראש, והיא תוצר ישיר של הגיבוי הפוליטי מראש הממשלה שהכניס את נציגיה לכנסת בדלת הקדמית. נתייצב מחר בירושלים כדי להוקיע אותה. לא נאפשר להם להבעיר את ירושלים ולהציף בגאווה את האידיאולוגיה הגזענית המסוכנת שלהם".

אתמול הגיעו להר הבית ולשער שכם אלפי מתפללים שקראו "ברוח ובדם נפדה את אל אקצא" וצעקו "אללה אכבר". תפילות יום השישי של הרמדאן התקיימו בהשתתפות עשרות אלפי בני אדם, ובמשטרה הבינו שמדובר באירוע נפיץ שעלול להידרדר ולהסלים.

שוטר נפצע מאבן שהושלכה ופגעה בפניו (צילום: דוברות המשטרה)
שוטר נפצע ביום חמישי מאבן שהושלכה ופגעה בפניו | צילום: דוברות המשטרה

בימים האחרונים פורסמו תיעודים מאירועי האלימות ברחבי ירושלים, כמו גם בשער שכם. בתיעוד שפורסם ברשתות החברתיות של הצעירים ממזרח ירושלים, נראה אדם הלבוש כחרדי נקלע לתוך המון שקופץ עליו, בועט בו ומטיח אותו על הקרקע. האדם שצילם את האירוע נשמע צועק וצוהל נוכח המראה הזה.