שבוע בדיוק לאחר האסון במירון, המפכ"ל רב-ניצב קובי שבתאי שבר שתיקה, ולמעשה הוא היחיד מכל הגורמים שאחראים לאסון שהתייצב באומץ מול המצלמות וסיפק תשובות. שבתאי התייחס לחלקה של המשטרה באסון, ללחץ מהפוליטיקאים שלא להגביל את מספר החוגגים, וגם לשיחה עם השר אוחנה שבסיומה החליט לבטל את המכתב עם הדרישה להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

"המצפון שלי נקי, לא אתפטר", אמר שבתאי בהתייחסות לאסון שבו נהרגו 45 בני אדם וכ-150 נוספים נפצעו. "גורמים שונים עושים עליהום על המשטרה, לא אתן שיהפכו אותנו לשעיר לעזאזל".

המפכ"ל קובי שבתאי בריאיון לדני קושמרו באולפן שישי (צילום: חדשות 12)
המפכ"ל קובי שבתאי בריאיון לדני קושמרו באולפן שישי | צילום: חדשות 12

כאשר נשאל רנ"צ שבתאי היכן האירוע תופס אותו הוא סיפר: "היינו למעלה באזור ההר, הסתובבנו בין הכוחות ויצאנו לכיוון הבית מפני שהתארגנו כבר לשישי של רמדאן. לפני הכניסה בדלת קיבלתי את הטלפון של האירוע, עשינו אחורה פנה והגענו לזירה".

"עושים עליהום על המשטרה"

"לא ירדנו לרזולוציה של מי עשה מה, מפאת החשש לשיבוש החקירה", הסביר שבתאי. יחד עם זאת הוא אמר: "מבחינתי התמונה פחות או יתר ברורה ואני מקווה שיביהירו אותה גם לכל האחרים". הוא טען בתוקף שלא הייתה לו אפשרות לדעת על כל נקודה ברחבי ההר: "אני כמפכ"ל, לא יכול להיכנס לפרטים של כל גרם מדרגות ואיפה מוצב כל שוטר".

"אני מרגיש שעושים עליהום על המשטרה", אמר עוד המפכ"ל, והתנגד באופן נחרץ להטלת האחריות לאסון על המשטרה: "מאוד קל להתנפץ על משטרת ישראל בנושא האחריות. לא אתן שמשטרת ישראל תהפוך לשעיר לעזאזל של האירוע הזה, בזמן שגורמים אחרים שהיו מעורבים נשארים בסדר".

תיעוד חדש מהאסון במירון (צילום: חדשות 12)
תיעוד חדש מהאסון במירון | צילום: חדשות 12

"כל תחום הפולחן הדתי פרוץ"

רנ"צ שבתאי הסביר כי כל אירועי הפולחן הדתי יוצרים "ואקום": "האירועים האלה לא זקוקים לאישור של משטרת ישראל ברישוי עסקים או באישור האירוע ואז יש אירוע המוני שאף גוף לא מוכן לקחת עליו אחריות. אנחנו באופן טבעי מנסים לתכלל את כל הגורמים על מנת שהאירוע יתקיים בצורה סדורה ותקינה". הוא מבהיר: "בכל הקשור לפולחן הדתי – מה מותר ומה אסור, כמה ולמה – הנושא הזה נכון להיום פרוץ".

שבתאי הסביר גם שלמרות שבמשטרה ידעו שבהר קיימים ליקויים וקיימות נקודות תורפה רבות, לא הייתה אפשרות לעשות משהו מהותי בנידון: "יכולתי לומר 'אוקי אני דופק על השולחן והאירוע לא מתקיים', אז האירוע באמת לא היה מתקיים? זה פולחן דתי. זה כמו שתגיד שמחר סוגרים את הר הבית או רחבת הכותל". לדבריו, גם בשנה שעברה, בתקופת הקורונה, כאשר הוחלט שלא מקיימים את ההילולה, עדיין הגיעו עשרות אלפים והתעמתו עם כוחות המשטרה במקום, אז על אחת כמה וכמה כאשר אין הגבלות בריאותיות.

האסון במירון - סיקור נרחב:

הטרגדיה במירון: אלה 45 ההרוגים באסון ל"ג בעומר

תיעוד חדש ודרמטי: כך אירע האסון במירון - דקה אחר דקה

"כמו אזור מלחמה" | העדויות הקשות מהאסון במירון

המונים צבאו על פתחי החירום - אך לא הצליחו לצאת‎

בקשת יועצת רה"מ ממשפחות הנספים: "צלמו סרטון תמיכה בנתניהו וברעייתו"

חשיפה | האסון במירון: תוכנית הבטיחות שאושרה, גרסת המהנדס והפער בינה לבין מה שקרה בפועל

"דורש ועדת חקירה נייטרלית"

בתשובה לאמירה שיוסי שווינגר, מנכ"ל המרכז לפיתוח המקומות הקדושים ומקורבו של שר הפנים אריה דרעי, שקבע כי המשטרה אשמה באסון במירון ושהיא המפיקה האחראית של האירוע, הבהיר שבתאי שהוא לא מעוניין להגיב בשלב זה לאף גורם.  לדבריו, הציפייה המרכזית שלו היא להקמת ועדת חקירה רצינית ונייטרלית, "רצוי בראשות שופט, שתהיה נטולת כל מיני לחצים ווקטורים שהיו מעורבים באירוע".

המפכ"ל סירב לומר אם הוא מצפה להקמת ועדת חקירה ממלכתית: "מהשלב הראשון, כאשר הבנתי את רמת המורכבות של האירוע, דרשתי ועדת חקירה נייטרלית שתדע להגיע לחקר האמת של כלל הגורמים ולא להפוך את משטרת ישראל לשעיר לעזאזל". בנוסף, הוא סירב להתייחס לטענה שלפיה השר לביטחון פנים הורה לו שלא לשלוח ליועץ המשפטי לממשלה מכתב שבו הוא מבקש ממנו לפעול להקמת ועדת חקירה ממלכתית.

אמיר אוחנה וקובי שבתאי (עיבוד: פלאש 90)
אמיר אוחנה וקובי שבתאי | עיבוד: פלאש 90

"אני לא רוצה להיכנס למכבסת המילים על אחריות ואשמה", אמר שבתאי על דבריו של השר אוחנה לאחר האירוע. "כאשר תקום ועדת חקירה נייטרלית בראשות שופט, שתדע לבדוק את כל הדברים, נדע מי אשם ומי אחראי".

"המצפון שלי נקי"

הוא סירב גם לומר אם היה נוהג אחרת בדיעבד: "מניח שהיינו נוהגים באותה צורה. אם תהיה ועדת חקירה היא אולי תאמר לנו שהיינו צריכים לעשות דברים אחרת. נכון לעכשיו אני עם מצפון נקי שעשיתי את כל שביכולתי וכל מה שיכולנו בתור משטרה". הוא הבהיר שהמשטרה תפעל בשיתוף פעולה מלא עם ועדת החקירה ותציג את כל החומרים הדרושים, ושיבח את כל השוטרים.

לדבריו, אסור להשוואת בין האסון במירון לבין אירועים קשים אחרים כמו פסטיבל ערד, אסון ורסאי או אסון המכביה. "בכל האירועים האלה היה אחראי והיה מנהל אירוע. במקרה הזה אין מנהל אירוע ואף אחד לא רצה לקחת את האחריות עליו", אמר. "זה שאנחנו נכנסנו לנישה של טיפול ותכלול האירוע לא אומר שאנחנו האחראים אליו".

לבסוף, דבק שבתאי בעמדה שהאשמה לאסון לא מוטלת על המשטרה ועל כתפיו באופן אישי ומבהיר באופן נחרץ: "אם הייתי חושב שאני אחראי לא הייתי צריך שתבוא ותגיד לי את זה. מאחר ואני עם מצפון נקי שאני לא אחראי לנושא, אני אמשיך לשרת כנראה עוד כמה שנים טובות את הציבור".