"כבדו את אבינעם, את תרומתו לצבא ולמדינה. אל תתעלמו מאיתנו", כך מבקשת עופרה, אמו של אבינעם בוכריס, לוחם שיריון מצטיין שלקה במחלת ניוון שרירים קשה בסמוך לשחרורו, אך משרד הביטחון סירב להכיר בו כנכה צה"ל. משפחתו הגישה ערעור לבית משפט השלום בתל אביב באמצעות עו"ד אלי סבן, אך טרם מתן ההחלטה התדרדר מצבו של בוכריס והוא הורדם, מוקדם יותר נפרדו ממנו בני משפחתו בדמעות. הם פנו בדחיפות לבית המשפט לתת פסק דין מיידי בצל הנסיבות יוצאות הדופן. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

עפרה בוכריס, אמו של אבינעם אמרה ל-N12 בכאב: "בן גוריון אמר כי 'תדע כל אם עבריה כי הפקידה את גורל בניה בידי המפקדים הראויים לכך'. אבינעם התגייס במרץ 2012 ואני כאמא שחררתי אותו לדרכו בידיעה שיש מי שישמור עליו וידאג לבריאותו בגוף ובנפש ושיש מי שלוקח אחריות. אבינעם שירת בחטיבת שריון 188, לחם ב'צוק איתן' ואף קיבל אות הצטיינות כשהסיג את הטנק לאחור והציל את הצוות שלו מפגיעת טיל נ"ט ישירה. זמן קצר אחרי המלחמה ההיא וכתוצאה ממנה חלה אבינעם ב-ALS, מחלה ניוונית קשה.

"לאורך השנים וגם לנוכח ההתדרדרות במצבו לא חדל אבינעם לחייך, להילחם, לקוות ולהאמין", שיתפה אימו, "סביבו התאספו חבריו לצוות, משפחתו ואנשים טובים אחרים אבל הצבא ששלח אותו לא לקח אחריות. שלוש שנים לא קיבלנו כל תגובה מהצבא להכיר באבינעם כנכה צה"ל ובסיומן - נדחנו. לפני ארבעה וחצי חודשים נפגשנו שוב עם נציגי הצבא בבית המשפט ומאז מחכים להכרעת דין. אנחנו מבקשים בקשה פשוטה - תנו לנו ולאבינעם את הכרעת הדין. כבדו את אבינעם, את תרומתו לצבא ולמדינה ואותנו. אל תתעלמו מאיתנו". משפחתו של בוכריס מצפים לקבל מבית המשפט החלטה להכיר במחלתו הקשה, כך שנגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי וכך כאשר יעצום עיניו בפעם האחרונה - יובא למנוחות בהלוויה צבאית "זה כבוד שמגיע לו".

בוכריס בשירותו כלוחם בשיריון (צילום: החדשות)
בוכריס בזמן שירותו הצבאי | צילום: החדשות

בריאיון שהתפרסם לפני כשנתיים ב-N12 אמרו בני משפחתו של אבינעם: "אנחנו גם מאוד רוצים שיכירו בו כנכה צה"ל. אנחנו רואים את הקשר הישיר בין הטראומה שהוא עבר במבצע צוק איתן והמראות שהוא ראה להתפרצות המחלה שלא אופיינית לבחורים בגילו אלא לאנשים מבוגרים יותר". באותו ריאיון התייחסו בני המשפחה למצבו הרגיש של יקירם, "אבינעם כלוא בתוך הגוף שלו", סיפרה בכאב אמו עופרה. "הוא מבין הכל. בראש זה אותו אבינעם, אך הגוף לא מתפקד. זה מאוד קשה בתור אמא לראות את הילד שלי במצב הזה".

בעקבות מצבו הקשה של בוכריס פנה הבוקר בא-כוחו, עו"ד אלי סבן, לבית משפט השלום בתל אביב, בדרישה לקבלת פסק דין מיידי בעניינו. "הדיון האחרון נערך בנובמבר האחרון ואין סיבה בעולם שתיק כזה שלא היה לגביו מחלוקת עובדתית יימשך זמן כה רב", אמר סבן, "אבינעם הוא גיבור בעיני. לוחם אמיץ שהתגייס לצה"ל בריא לחלוטין ועל פי מומחים – תנאי השירות גרמו לפרוץ המחלה הקשה. גם כאשר מצבו התדרדר, הוא לא ויתר – כמו לוחם אמיתי. התעקש לקבל את ההכרה המגיעה לו. צר לי שהגענו למצב העצוב הזה, על בית המשפט לקבל החלטה מהירה ודחופה בעודו בחיים, זה המעט שניתן לעשות עבור לוחם שסיכן את חייו למען ביטחון המדינה". 

עוד הוסיף עו"ד סבן: "התנהלות משרד הביטחון והביורוקרטיה מקוממת, שערורייתית וגורמת לפגיעה קשה במוטיבציה של לוחמים כמו אבינעם שמסרו את גופם במהלך מבצע צבאי. מדובר בליקוי מערכות שמחייב בדיקה של שר הביטחון במיוחד בימים אלו של ערב יום הזיכרון".

עו"ד אלי סבן (צילום: נתי חדד)
עו"ד אלי סבן | צילום: נתי חדד

ממשרד הביטחון נמסר: "ליבנו עם משפחת בוכריס. מאחר וההליך בעניינו של אבינועם מתנהל בבית המשפט והיות שמשפחתו לא חתמה על ויתור סודיות רפואית, לא נוכל להתייחס. משרד הביטחון ימסור את תגובתו לבקשה, לאחר שיקבלה לעיונו, לבית המשפט".