כוחות משטרה פשטו הלילה (בין שבת לראשון) על הכפר דיר אל אסד, בהמשך לאירוע מאתמול בו הותקפו שוטרים והוצתו שתי ניידות בכפר, לאחר שכוחות נכנסו לחתונה על רקע חשד לירי במהלכה. השר לביטחון פנים, עמר בר לב, ביקש תחקיר על התנהלות האירועים האחרונים בכפר.

כוחות גדולים של המשטרה נכנסו לפנות בוקר לכפר בליווי מסוק מהאוויר במטרה לבצע מעצרים נוספים בעקבות אירועי השבת. עד כה נעצרו 11 חשודים במעורבות בתקיפת שוטרים, והמשטרה מעדכנת כי צפויים מעצרים נוספים בשעות הקרובות.

משפחת הפצוע מאשימה: "לא היה איום על השוטר"

ג'אבר אסדי, קרוב משפחה של מוחמד עמאר שנפצע קשה אתמול, ביקר את התנהלות המשטרה בשיחה עם N12: "אח שלי הוא סוכן נסיעות מכובד בכל האזור, אין מצב שהוא היווה איזשהו איום או סכנה לשוטר. צריך להדגיש ושכולם ידעו: בחתונה לא היה ירי, המשטרה לא יכולה פשוט להתפרץ לחתונות. גם אם היה ירי אפשר דרך מידע מודיעיני להגיע ליורה ויש למשטרה שיטות. כשיש ירי בחתונה מזמינים את החתן למשטרה וככה מטפלים באירוע, לא מתפרצים לחתונה".

 עימותים בדיר אל אסד

קאסם אסדי, דודו של מוחמד עומר שנפצע קשה, הוסיף: "מוחמד נפצע ברגע שניסה להרגיע את הרוחות, לא היה איום על השוטר, ואחרי שנפצע הוא צעק לשוטר 'למה ירית בי למה?! מה עשיתי!?'". לדבריו, המשטרה לא הייתה מתואמת סביב האירועים אתמול: "בזמן האירוע התקשרתי למפקד תחנת מג'ד אל כורום לשאול ולברר מה פשר התנהלות השוטרים. הוא ענה לי – "למה מה יש בדיר אל אסד?"".

עוד אמר קאסם: "מי שירה במוחמד אלה פושעים במדים, עדיין לא מאמין למה שקרה. בתיעוד רואים שוטר פצוע, הוא נפצע לאחר שירה במוחמד ולא לפני, נרדוף את משטרת ישראל על פי חוק, והשוטר שירה לא יישאר במשטרת ישראל, נפעל על פי חוק. מוחמד איש נעים הליכות, מתורבת, היה שם כדי להרגיע. משרד הנסיעות שלו סמוך למקום בו נורה ע"י השוטר".

בר לב – "רוח חדשה של שינוי מול האזרח הערבי"

קולות בחברה הערבית הביעו שביעות רצון מאמירתו של השר החדש בר לב, הנחשבת ליוצאת דופן ביחס לקודמיו, בכך שהורה לבדוק מיד את האירועים ואמר כי צריך לירות רק אם נשקפת סכנה. אותם קולות מקווים כי רוח זו תביא לשינוי בתוך החברה אל מול האזרח הערבי.

במקביל, בכירים במשטרת ישראל מתחו ביקורת על דברי השר. קצין בכיר אמר: "במקום לגבות את השוטרים – תוקפים אותם. השוטרים נקלעו לסיטואציה הזו, וכל ההתנהלות בה אכן תיבדק".

בר לב. "מר ביטחון" (צילום: פלאש 90, יונתן סינדל)
צילום: פלאש 90, יונתן סינדל

אתמול פרצו כוחות משטרה לחתונה ביישוב בעקבות חשד לשמיעת קולות ירי מזירת האירוע, ובינם ובין תושבי הכפר התגלעו עימותים קשים. אזרח בן 31 פונה מהזירה במצב קשה, ושוטר בן 26 נפצע בינוני ונחבל בראשו לאחר שככל הנראה נפגע מאבן שהושלכה מגובה. בנוסף, פונו מהזירה פצועים נוספים בדרגות קושי שונות, וכן כלי רכב וניידות משטרה הוצתו, לא לפני שנגנבו מתוכן נשקים וציוד משטרתי.

רק התערבות של תושבים בכפר שהרגיעו את הרוחות במהלך העימותים הביאה לכך שהנשק והציוד הוחזר. במשטרה אישרו את הפרטים.

מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערביים בישראל מסר בתגובה לאירועים: "השימוש בכוח משטרתי מופרז מוביל לתגובות קשות בישובים הערבים. אנו דורשים מהשר לביטחון הפנים להפסיק מידית את השימוש שנעשה באופן כוחני במשטרה לטיפול באירועים שניתן לטפל בהם בהידברות. יש להפעיל שכל ולא רק כוח ועוד כוח - כפי שעשה השר אוחנה. התסכול ביישובים הערבים גדול והשימוש בכוח מופרז של המשטרה גורם לתגובות קשות".