לינץ' – מכת מדינה: מור גאנאשווילי נפצע קשה ביום רביעי האחרון במהלך לינץ' אכזרי שעבר בידי מתפרעים ערבים בעיר עכו. ביקור שגרתי בבית אמו הפך לרגע הכואב בחייו. בריאיון מיוחד לחדשות 12, אמר גאנאשווילי: "אני עוד לא מעכל את זה בכלל, אני עדיין בחרדות. לא מצליח להבין".

"בלילה של יום רביעי התכוונתי לבקר את אמא, כמו בכל לילה", סיפר מור. "הגעתי לאזור הבית שלה בסביבות השעה 21.00 וראיתי המון ערבי. הייתי עם האוטו שלי, וברכב היה דגל ישראל שבגללו הם זיהו שאני יהודי. ההמון הזה פשוט התפרץ על הרכב שלי. בשלב הראשוני הם ניסו לפרוץ ולפתוח את הדלת כדי למשות אותי ולעשות בי לינץ'. אני חושב שאם היו שוטרים אז הייתי יכול לסיים את האירוע אחרת".

"הבנתי שאני צריך לעשות מעשה – לנסוע אחורה לא יכולתי כי היה רכב שחסם אותי, אז החלטתי לדהור קדימה אל ההמון ולברוח לכיוון הרחוב של אמא. לצערי הרב, כמות האבנים, הסלעים, הכונניות והארונות שזרקו אליי לא אפשרו לי לברוח", נזכר גאנאשווילי ברגעי האימה.

"היה פחד שאני לא יכול לתאר אותו בכלל. חשבתי שאני לא אצא משם בחיים, ואמרתי שאני צריך להיות יהודי לוחם ולברוח משם כל עוד אני יכול. לא חשבתי לרגע, פתחתי את הדלת ויצאתי מהרכב. באותם רגעים עדיין עשרות ערבים, עשרות מחבלים, רדפו אחריי עם אלות ועם מוטות ברזל, זרקו עליי את כל הבא ליד. אחרי זה נפלתי על הרצפה ופשוט הטיחו בי סלעים, אבנים, ברזלים".

מור מתעקש כי לאחר שישתחרר מבית החולים לא יפסיק לבקר בעירה של אמו, עכו, אך עם זאת – מתאר כי המציאות נראית אחרת לאחר החוויה הטראומתית: "אני לא אחשוב פעמיים בפעם הבאה שאסע לבקר את אמא שלי כי זו המדינה שלי. אני לא צריך לפחד בה. אבל אמא שלי כבר לא רוצה לחזור לעכו, היא ראתה את הסיטואציה כי זה היה מתחת לבית, עוד איכשהו הצלחתי להגיע הביתה. הם פשוט היו צמאי דם יהודי, אני עוד לא מעכל את זה בכלל, אני עדיין בחרדות. לא מצליח להבין, אבל אסור לנו לפחד במדינה שלנו. עם ישראל צריך להיות עם חזק ולא לפחד להגיע לשום מקום, לא לפחד להניף את הדגל, זו הייתה סיטואציה נוראית. פשוט נוראית".

שוטרים מגנים באקדח שלוף על הפצוע בעת ניסיון הלינץ' (צילום: שלו שלום, TPS)
ניסיון הלינץ' בירושלים | צילום: שלו שלום, TPS

מעשי לינץ' – בכל רחבי הארץ

מאז תחילת ההסלמה בוצעו ברחבי הארץ שורה ארוכה של מקרי לינץ' אכזריים: קבוצות מתפרעים אלימות שהתנפלו על עובר אורח שנקלע במקרה לזירה ועשו בו שפטים. תופעת מעשי הלינץ' התפשטה בכל רחבי הארץ, בין היתר – בבת ים, בטמרה, בירושלים, בטבריה ובעכו.

ניסיון לינץ' בבת ים  (צילום: ראובן קסטרו, וואלה!)
ניסיון הלינץ' בבת ים | צילום: ראובן קסטרו, וואלה!
הפצוע מהלינץ' בבת ים (צילום: אחמד משהראוי‎)
סעיד מוסא, הפצוע מהלינץ' בבת ים | צילום: אחמד משהראוי‎

סעיד מוסא, תושב רמלה, נהג ברכבו בטיילת בת ים ביום רביעי האחרון - ותוך שניות המון זועם שלף אותו מרכבו לאחר שזיהה שמדובר בערבי, והחל להכותו עד זוב דם. מוסא, אב לארבעה, סיפר בכאב ל-N12: "מה אני אשם? מה עשיתי שזה מגיע לי? נולדתי ערבי". מוסא התעקש לשלוח ממיטת חוליו מסר לעם בישראל: "כולנו בני אדם, כולנו חיים ביחד".