שבוע לאחר תום מבצע "שומר החומות" וכניסתה לתוקף של הפסקת האש - והחיילים סוף-סוף חוזרים הביתה. חלקם לא ראו את המשפחה שבועות לאחר שבתקופה האחרונה היו בכוננות בדרום. "פרסנו כל הגדוד את הכלים שלנו, ומשם נכנסנו לעשרה ימים בשטח של אי ודאות מוחלטת", סיפר סמל רותם שריפי, לוחם בגדוד 55, חטיבה 215. "אחרי 21 יום סוף-סוף אני יוצא הביתה".

החיילים שהשתתפו במבצע חזרו הביתה (צילום: N12)
סמל סמי זולר, לא ראה את המשפחה קרוב לשנה | צילום: N12

"קפצנו עם תיקי לואו, מוכנים", תיאר החייל הבודד סמל סמי זולר, מ"כ בגדוד 101 בחטיבת הצנחנים את ימי הכוננות. "ישבנו בזיקים, שמרנו על החוף שם, על גזרת החוף. בסופו של דבר היינו מוכנים, אבל היינו ביחד, וזה היה העיקר".

עכשיו, עם סיום המבצע, סמי יכול לצאת ולהפתיע את המשפחה שגרה בטקסס, לאחר שלא ראה אותם קרוב לשנה. "הבאתי קפה שחור למשפחה שלי, אני מפתיע את כולם, הם באמת לא יודעים... אני שולח סלפי מלפני כמה חודשים, אפילו על וסט, ואני אומר שיש לנו ליל משימות ודברים כאלה".

החיילים שהשתתפו במבצע חזרו הביתה (צילום: N12)
החיילים שהשתתפו במבצע הצבאי חוזרים הביתה | צילום: N12

קים זולר, אימו של סמי הופתעה כשבנה הגיע לבקר: "אין מצב! אתה צוחק עליי?!", אמרה לבנה. "אני נעמדתי... לא היה לי מושג אפילו איזה יום היום, אני עדיין רועדת, זו הקלה כל כך גדולה, ואני כל כך שמחה שהוא בבית, זה היה... זו החוויה הכי מדהימה שיש".

ולאחר הסבב הנוכחי ו"החזרה לשגרה", אף אחד לא יודע מתי תפרוץ שוב המערכה הבאה, בזמן קרוב או רחוק. בין כך ובין כך, הלוחמים שלנו מוכנים להקריב הרבה, גם אם זה אומר לראות את המשפחה רק פעם בשנה.