לתפארת מדינת ישראל: שירה איסקוב בת ה-33 ששרדה ניסיון רצח והפכה לסמל המאבק באלימות נגד נשים עם החלטתה לחשוף באופן יוצא דופן את סיפורה ושכנתה ממצפה רמון, עדי גוזי, שהצילה את חייה כשבעלה אביעד משה, דקר אותה - השיאו הערב (רביעי) משואה בטקס המשואות בהר הרצל וריגשו מדינה שלמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני, עדי גוזי בת עפרה וענונו ושלמה בן ארוש, ואני שירה בת אסנת וגדי איסקוב משיאות משואה זו", פתחו השתיים את מילותיהן המרגשות. "לכבודך, עדי. לכבוד הערבית ההדדית ולכבוד הרבים והטובים, שמקדישים את חייהם למאבק באלימות בכלל ולמאבק באלימות נגד נשים בפרט", המשיכה שירה.

"לכבודך, שירה. לכבוד הנשים שקמות מן השאול ובפנים גלויות, אמיצות ויפות, מזכירות לנו כמה עוד יש לנו מה לתקן", הוסיפה עדי. "לכבודן ולזכרן של כל הנשים שלא זכו שזעקתן תשמע", אמרה שירה. "לכבוד כל מי שזקוקה, ממש עכשיו, לתקווה, לאהבה, לכוח לצאת החוצה", אמרה שכנתה גוזי בהתרגשות. ולסיום, אמרה איסקוב: "זה קשה, אבל זה אפשרי – וזה כל כך טוב. לתפארת מדינת ישראל".

איסקוב וגוזי מייצגות במשואה שהדליקו את ההחלטה להפוך את החושך לאור ולשלם את מחיר החשיפה הציבורית, כדי לעורר מודעות לאלימות נגד נשים בישראל. האירוע המטלטל של השתיים הפך לסמל לאחווה הנשית ולתעצומות הנפש שנדרשות - הן מן הקורבנות המבקשות לפרוץ החוצה ממעגל האלימות והן ממי שמבקשות לפרוץ פנימה אל תוך אותו המעגל, ולקטוע אותו.

 בעקבות האירוע הקשה, נפצעה איסקוב באורח אנוש והחלימה - לאחר הליך שיקום מאתגר שעברה. במהלך הליך השיקום, בעוד שהיא מחלימה מפצעיה, היא החליטה לקום ולהיחשף לציבור הרחב כדי לעזור לנשים אחרות שחיות במעגל האלימות לקום ולעשות מעשה - במטרה להעלות את נושא האלימות כנגד נשים לסדר היום הציבורי. איסקוב נלחמה והתעקשה על מיצוי הדין עם התוקף תוך חשיפת שמו, נאבקה על קבלת אפוטרופסות על ילדם המשותף ועל סיום נישואיה.

עדי גוזי, 33, נשואה ואם לשלושה, עברה להתגורר במצפה רמון בשנת 2010 עקב שירותו של בן זוגה בבסיס באזור. במהלך ראש השנה האחרון, הצליחה גוזי להציל בתושייה רבה את שירה איסקוב מניסיון רצח שאותו ניסה לבצע בעלה לשעבר של שירה. בפעולתה היא סיכנה את חייה והפגינה אומץ וערבות הדדית. לאחר המעשה, הפכה גוזי לקול בולט במאבק באלימות כנגד נשים ופעולותיה עוררו הערכה רבה בציבור.