מצבו של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שסבל מפוסט-טראומה והצית את עצמו בשבוע שעבר, הידרדר - כך נמסר היום (רביעי) מהמרכז הרפואי שיבא. סעידיאן, עבר ניתוח בימים האחרונים ועבר להתאוששות, אך היום החמיר מצבו. בהודעת המרכז נכתב: "ביחידה הלאומית לכוויות במרכז הרפואי שיבא ממשיכים להילחם על חייו של איציק סעידיאן, שאושפז בשבוע שעבר במצב קריטי. מצבו אנוש ונשקפת סכנה מידית לחייו". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נזכיר כי סעידיאן הצית את עצמו מול אגף השיקום בפתח תקווה בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל. המקרה הקשה הוביל לגל מחאות של הלומי קרב ונכי צה"ל נגד אגף השיקום ושיטותיו. אירוע המחאה המרכזי התקיים בתחילת השבוע מול בסיס הקריה בתל אביב, כשמאות מוחים חסמו את נתיבי איילון לשני הכיוונים. 

קרובי משפחתו סיפרו כי היה נתון במשבר נפשי וכלכלי בעקבות הפוסט-טראומה שבה לקה בשירותו הצבאי, אך לא קיבל את הסיוע הדרוש מהרשויות. הם הוסיפו כי הקצבה שלה היה זכאי ממשרד הביטחון קוצצה בחצי, מאחר שלא עבד בתקופת הקורונה.

בתוך כך, במהלך הפגנה מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון אתמול - תועדו המפגינים יחד עם נכי צה"ל כשהם פורצים את השער, ונכנסים דרכו לתוך שטח האגף. הם ניסו להיכנס גם לתוך הבניין עצמו, אך שם נעצרו. "כנראה ככה פותרים דברים במדינת ישראל, והצער הוא גדול", אמרה אחת המפגינות במקום בזמן שנכה צה"ל ניסה להיכנס לבניין.

ביום ראשון אמרה לאה, אחותו של איציק בהפגנה של נכי צה"ל מול משרד הביטחון: "אנחנו מקווים שהוא ייצא בשלום. תקשיבו לסיפורים ותבינו איך זה עובד, איך הוועדות עובדות ומה נכי צה"ל עוברים. תודה לתומכים ולהפגנה הזאת".

גם ביום הזיכרון עצמו, התארגנה מחווה מיוחדת למען סעידיאן - כשמאות בני אדם עמדו במהלך הצפירה מול אגף השיקום, בדיוק במקום שבו הצית את עצמו. מארגנת המחאה אמרה: "לא יכול להיות שהמדינה שולחת לוחמים ולוחמות לשדה הקרב ואחר כך כשחוזרים בחיים היא מזניחה אותם".

איציק סעידיאן (צילום: מתוך "עובדה" באדיבות קשת 12)
איציק סעידיאן | צילום: מתוך "עובדה" באדיבות קשת 12

בעקבות המקרה של סעידיאן, מנכ"ל משרד הביטחון אלוף במיל' אמיר אשל קיים תדרוך מיוחד, שבו הודיע על רפורמה מקיפה לטיפול בנושא. המהלך צפוי לכלול שינויים בהרכבן של הוועדות הרפואיות, כך שלא ינברו בעברם של הלומי הקרב, כפי שנעשה עד כה. "איציק הגיע למצב נואש שאסור היה להגיע אליו ובמקרה הזה לא הצלחנו", אמר אשל.