חבר הכנסת הותקף באלימות על ידי שוטר, המשטרה טוענת שהוא תקף קודם: ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת הותקף היום (שישי) על ידי שוטרים במהלך עימותים בין מפגינים לשוטרים בשכונת שייח' ג'ראח בירושלים. כתוצאה מהאלימות שהופעלה נגדו, משקפיו נשברו - וחולצתו נקרעה, והוא נפצע באורח קל. מפקד מחוז ירושלים, ניצב דורון תורג'מן, הורה על תחקור האירוע, אך במשטרה כבר טוענים שח"כ כסיף הוא זה שתקף ראשון את השוטר - וחבט בו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסרטונים שהופצו לאחר האירוע נראים השוטרים במקום מכים את ח"כ כסיף שלקח בהפגנה נגד פינוי תושבים ערבים מהשכונה. בסרטון נראים השוטרים מכים את כסיף, זאת למרות קריאות הנוכחים במקום שמדובר בחבר כנסת.

"פתאום, בלי שום התגרות ובלי שום סיבה, שוטר נתן לי אגרוף לפנים ושבר לי את המשקפיים", אמר ח"כ כסיף, "גררו אותי לרצפה וגם כששכבתי על הרצפה, המשיכו להכות אותי - ושני שוטרים גם קיללו ולא נתנו לפרמדיקית שהייתה שם לגשת אליי לעזרה. בנוסף גם קרעו לי את החולצה, ככה נראה כיבוש וככה נראה פשיזם".
 
 
מספר שעות לאחר האירוע, במשטרה פרסמו את המסקנות הראשונות לאחר תחקור ראשוני - וטענו שכסיף הוא זה שתקף ראשון את השוטר: "במהלך מחאה שנערכה בשכונת שייח' ג'ראח ולאחר שמשתתפיה החלו להפר סדר במקום ולא נשמעו להנחיית המשטרה ניתנה הוראה על פיזורה. המפגינים במקום המשיכו בהפרת הסדר, במהלכה אחד המפגינים תקף את אחד השוטרים תוך שהוא בועט בו וחובט באגרוף לפניו". 

לטענת המשטרה, "השוטרים נאלצו להשתמש בכח סביר על מנת לעצור את התוקף, מאחר ולא הזדהה במהלך האירוע וכשהתברר כי מדובר בחבר כנסת - הוא שוחרר במקום. מספר שוטרים נפצעו ונזקקו לטיפול רפואי. משטרת ישראל תמשיך לאפשר לכל אדם את חופש הביטוי והזכות להפגין אך לא נאפשר הפרת סדר אלימה ואנו מגנים בכל תוקף פגיעה באנשי חוק". 

התגובות החריפות במערכת הפוליטית: "אירוע חמור ובלתי מתקבל על הדעת במדינה דמוקרטית"

 
יו"ר הכנסת יריב לוין אמר לאחר האירוע: "הזדעזעתי לראות את האירוע החמור שבו חבר כנסת מוכה על ידי שוטרים. התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח, לא כל שכן כלפי חבר כנסת הזכאי מכוח החוק לחופש תנועה על מנת שיוכל למלא את תפקידו". 

"לצערי", המשיך לוין, "זה אינו אירוע ראשון של פגיעה בחברי כנסת, והתעלמות מזכויותיהם על פי החוק. מיד עם צאת השבת אפנה בדחיפות בעניין זה לשר לביטחון פנים ואעמוד על כך שהאירוע יתוחקר, ושינקטו כל הצעדים הדרושים על מנת שהאחראים למקרה יתנו את הדין, ומקרה דומה לא יישנה בעתיד". 

גינויים לתקיפת ח"כ כסיף התקבלו מכל קצות הקשת הפוליטית. יו"ר האופוזיציה, ח"כ יאיר לפיד, גינה את התקיפה בחשבון הטוויטר שלו: "האלימות נגד חבר הכנסת עופר כסיף מזעזעת. לא מתקבל על הדעת שאדם יוצא להפגנה וחוזר חבול ופצוע. משטרת ישראל צריכה להוקיע מקרבה שוטרים שנוהגים כך כלפי אזרחים וחברי כנסת. אני בטוח שמפכ״ל המשטרה יתחקר את הארוע לעומקו".  

לקולות הגינוי הצטרף גם יו"ר תקווה חדשה, ח"כ גדעון סער, שצייץ: "אני מתעב את השקפותיו של ח״כ עופר כסיף אך את האלימות המשטרתית הברוטלית כלפיו אני רואה כמכות רצח לכנסת ישראל ולחסינות הפרלמנטרית. חרפה וסכנה".


יו"ר מפלגת הציונות הדתית, ח"כ בצלאל סמוטריץ', כתב: "אירוע התקיפה של חבר הכנסת עופר כסיף על ידי שוטרים הוא חמור ובלתי מתקבל במדינת חוק דמוקרטית. חסינות חברי הכנסת קריטית למילוי תפקידם, ואינה עניין לצד כזה או אחר במפה הפוליטית. יותר מידי פעמים בתקופה האחרונה שוטרים מפירים את החוק בעניין הזה ומשטרת ישראל נדרשת לבדק בית רציני".

 השבוע עורר ח"כ כסיף סערה במעמד השבעת הכנסת ה-24, כאשר במקום המילים "מתחייב אני" אמר, כמו יתר חברי סיעות חד"ש ובל"ד, "מתחייב אני להילחם בכיבוש ובגזענות". בעקבות האירוע אמרה עו"ד שגית אפיק, היועצת המשפטית של הכנסת, כי ניתן לשלול חלק מזכויותיהם. למרות זאת, חסינותם של חברי הכנסת עומדת בעינה.