המבנה שבו קרסה הטריבונה, שכונה בית כנסת על ידי המשתתפים באירוע אמש (ראשון), ממש לא היה כזה. כדי להבין מה קרה שם, אפשר לראות את אותם יציעים מאולתרים שהוקמו בחופזה לכבוד החג, שעליהם נותרו המגבעות של המתפללים - ככל הנראה כמה מאות.

החלק האחורי של הטריבונות, שבנויות מברזל ומעץ, קרס כנראה בגלל העומס והלחץ. המתפללים שנפגעו נפלו לאחור מתחת לברזלים, שקרסו מעליהם. לקח זמן לחלץ אותם, חלק גדול מהפצועים נפגעו לא מהנפילה, אלא מחבטות הברזלים שנפלו עליהם לאחר הנפילה.

קריסת מבנה בגבעת זאב‎
בית הכנסת המאולתר לאחר קריסת היציע

הכול פה מאולתר, שום דבר חוץ מכיסאות הפלסטיק שהביאו, לא מתוכנן ולא גמור. כדי להמחיש עד כמה זה מאולתר, ניתן לראות את המקום מאוחר – כולו פיגומים. אין גג למבנה, וחלקים ממנו יכלו גם ליפול על המתפללים. מה שנשאר כאן אלו ספרי התפילה, ובעיקר המגבעות של מאות המתפללים, שיותר מ-100 מהם נפגעו.

חקירת האסון תועבר למפלג ההונאה במשטרת מחוז תל אביב, כך החליט ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יגאל בן שלום, בתום סיור שעשה בזירת האסון בגבעת זאב. ההחלטה התקבלה בעיקר כדי למנוע טענות שעלולות להישמע על כך שמשטרת ירושלים חוקרת אירוע שאולי היא מעורבת בו.

שני הרוגים ו-184 פצועים

ילד כבן 12 וגבר כבן 40 נהרגו אמש באירוע בגבעת זאב, לאחר שטריבונה קרסה בבית כנסת ארעי ברחוב האתרוג השייך לחסידות קרלין. במקום נכחו כ-600 מתפללים. לפי מד"א, 184 בני אדם נפצעו באירוע - 5 מהם במצב קשה ו-10 במצב בינוני.

כוחות הצלה רבים הגיעו למקום, ובהם מגן דוד אדום, חילוץ והצלה, לוחמי חטיבת החילוץ של פיקוד העורף, כוחות רפואה מפיקוד המרכז ומסוקי חיל האוויר עם לוחמי יחידה 669.

האירוע התרחש כשבועיים וחצי אחרי האסון במירון שנהרגו בו 45 בני אדם - וכבר בשלב הראשוני ניתן להעריך כי גם את האסון הזה היה אפשר למנוע, לאחר התרעות ברורות שהזהירו מפני תקלה בטיחותית.