אלימות חסרת תקדים בערי ישראל: על רקע המצב הביטחוני והמתיחות החריפה בין יהודים וערבים, לילה נוסף (בין רביעי לחמישי) של אירועים אלימים ברחבי הארץ - ומוקדי האלימות הולכים ומתפשטים לערים נוספות. המשטרה עצרה הלילה 36 חשודים בהתפרעויות שאירעו בג'יסר א-זרקא, חדרה וואדי ערה. בבת ים ובעכו בוצעו שני מעשי לינץ' מזעזעים - בצעיר ערבי ובגבר יהודי, ונעצרו שישה חשודים במעורבות בלינץ' בבת ים. הבוקר דווח כי כ-60 בני אדם נפגעו קל משאיפת עשן בחיפה, לאחר שחמישה כלי רכב נשרפו בחניון בבניין מגורים. בין הפצועים במהומות בלוד: אישה בשבוע ה-39 להריונה, שיולדה בבית החולים ומצבה קשה.

סיקור N12 על ההסלמה הביטחונית:

הלינץ' בבת ים: תגובות חריפות במערכת הפוליטית

עימותים ביישובים הערביים: יהודי ירה בערבי בלוד

ניסיון לינץ' בגליל: נהג יהודי הותקף בטמרה

בשעה ארבע לפנות בוקר דווח על שרפה של חמישה כלי רכב בחנייה שנמצאת ליד שני בנייני מגורים בני תשע קומות. צוותי מד"א העניקו טיפול רפואי ל-59 נפגעים באורח קל משאיפת עשן, רובם ילדים ופינו אותם לבתי החולים בני ציון, כרמל ורמב"ם. לוחמי האש פועלים לכיבוי סופי, לאוורור ושחרור העשן מהמבנה.

לאסף הרופא הגיעו במהלך הלילה 20 פצועים מהעימותים בלוד, ביניהם אישה בשבוע ה-39 להריונה עם חבלת ראש שיולדה בשלום. היא נמצאת במחלקה לטיפול נמרץ ומצבה קשה. בנוסף, גבר ירוי באזור מותניו במצב בינוני ואישה עם חבלות בפלג גוף תחתון במצב קל. תשעה עדיין מטופלים במצב קל במחלקה לרפואה דחופה והיתר שוחררו לביתם.

 

 במהלך הלילה עצרו השוטרים ולוחמי מג"ב והיס"מ 36 חשודים בגין יידוי אבנים, ירי זיקוקים, הבערת פחים וצמיגים ותקיפת שוטרים בהפגנות האלימות שאירעו בג'יסר א-זרקא, חדרה וואדי ערה. במהלך סריקות אחר משליך בקבוק תבערה באום אל-פחם, בוצע ירי לעבר השוטרים, שפגע בלוחם מג"ב ופצע אותו בינוני. אמבולנס שהוזעק למקום נאלץ לשוב על עקבותיו, לאחר שהותקף על ידי פורעים בכניסה לעיר. בהתאם לחומר הראיות שיעלה מהחקירה יוחלט אם לקיים הבוקר דיון בעניינם בבקשה להאריך את מעצרם.

"משטרת ישראל השיגה שליטה בכל המוקדים המרכזיים, אך עדין ישנם מספר אירועים בהם פועלים לוחמי מג"ב ושוטרים בכדי לפזר את המתפרעים", נמסר בהודעת המשטרה. עוד נכתב כי "מוקדם יותר הערב נעצרו שני חשודים תושבי לוד בשנות ה-20 לחייהם, בחשד לביצוע מספר אירועי ירי לעבר שוטרים בהפרות הסדר שהתקיימו אמש בלוד. החשודים נעצרו בדרכם ככל הנראה להפר את הסדר ביפו".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו, התייחס להתפרעויות הקשות ואמר: "מה שקורה בערי ישראל בימים האחרונים הוא בלתי נסבל. ראינו פורעים ערבים מציתים בתי כנסת, מציתים מכוניות, מסתערים על שוטרים, פוגעים באזרחים שלווים וחפים מפשע. זה דבר שאנחנו לא יכולים לקבל אותו, זו אנרכיה. שום דבר לא מצדיק את זה, ואגיד לכם יותר מזה, שום דבר לא מצדיק לינץ' של ערבים ביהודים, ושום דבר לא מצדיק לינץ' של יהודים בערבים".

עוד הוא הוסיף: "לא נקבל את זה. זה לא אנחנו האלימות הזאת. אנחנו נחזיר את השלטון ואת המשילות לערי ישראל בכל מקום. בכל הערים, בערים מעורבות, בערים יהודיות, בכל מקום. הנחיתי את המשטרה לאמץ סמכויות שעת חירום, לתגבר בכוחות מג"ב וגם כמובן לעשות עוצר כפי שדרוש. לאזרחי ישראל אני אומר - זה לא מעניין אותי אם הדם שלכם רותח. אתם לא יכולים לקחת את החוק לידיים". לנוכח סבב ההסלמה הדגיש כי "אנחנו נמצאים במאבק בשתי חזיתות. בחזית אחת מול החמאס וכולנו מאוחדים והחמאס יורה טילים ורקטות שפוגעים במידה שווה גם ביהודים וגם בערבים. בואו נתלכד יחד לעשות את המשימה שדרושה לנו כאזרחי המדינה".

ההמון הזועם הגיע למקום לאחר התארגנות יזומה שהחלה ברשתות החברתיות. אנשי לה פמיליה קראו להגיע לטיילת בבת ים "עם הציוד המתאים" - אגרופנים, חברות, סכינים, קרשים, סלעים ואקדחים כדי "להחזיר את הכבוד היהודי". הכוונה המקורית של המארגנים הייתה לצעוד לעבר יפו ולהתעמת שם עם ערבים.

מהמשטרה נמסר כי היא נערכה מבצעית לבלום תהלוכה לא חוקית מבת ים ליפו, בהתאם למידע שמקורו ברשתות החברתיות, שקרא להצטרף ולפגוע בתושבי יפו. שוטרי מרחב איילון נערכו עם כוחות ואמצעים לפיזור ההמון, וכאמור בלמו את הגעת הצועדים ליפו, כאשר ההמון המשולהב המשיך להתפרע בבת ים וגרם נזק לשני בתי עסק.המשטרה עצרה 4 חשודים במעורבות באירועים, חלקם עם כלי תקיפה, לרבות סכין, פטיש, שרשרת ברזל וגז פלפל. בכוונת המשטרה לעצור נוספים בהתאם לזיהוי בחומרי התיעוד וכעת האירוע בשליטה ולא נאפשר פגיעה בשלום הציבור.

הודעת הגיוס של צעירי לה פמיליה לבוא להתפרעויות
הודעת ה"גיוס" של צעירי לה פמיליה להגיע להתפרעויות

"המעשים הללו אורגנו על ידי פרובוקטורים שהגיעו מחוץ לעיר ואינם תושבי בת ים, ובאו לפה כדי לעשות מעשי ונדליזם. זו לא דרכנו", אמר ראש העיר, צביקה ברוט, "למשטרה היה מידע בנושא מראש והיא נערכה בכוחות גדולים, ועלינו לעשות הכול כדי לוודא שהשקט יחזור לעיר בהקדם". 

בטבריה, מפגן תמיכה בכוחות הביטחון הידרדר למהומה לאחר שנהג ערבי ככל הנראה נקלע למקום עם רכבו ואז הותקף באלימות. המפגינים טוענים מנגד שהנהג ניסה לדרוס אותם. שוטר שנחבל בראשו במהומות שפרצו בעיר פונה לבית החולים פדה-פוריה ומצבו מוגדר קל. 4 מהמוחים במקום נעצרו.

לינץ' התחולל הערב גם בעכו: סמוך לכיכר אגד בעיר, התקהלו עשרות מפגינים שהחלו ליידות אבנים לעבר השוטרים. כמה מפגינים במקום תקפו אזרח יהודי במקלות ואבנים. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי לפצוע, גבר כבן 30 במצב קשה עם חבלת ראש, והוא מורדם ומונשם. הוא פונה למרכז הרפואי לגליל בנהריה. עימותים נוספים נרשמו בשכונות בעיר.

חובש בכיר במד"א, פיראס רייס, סיפר: "היינו בסמוך לאזור כשראינו את הפצוע שוכב כשהוא מחוסר הכרה וסובל מחבלת ראש מדממת. מיד התחלנו בטיפול רפואי מציל חיים שכלל חבישות והנשמה ופינינו אותו במצב יציב להמשך טיפול בבית החולים".

 

במושבה הגרמנית בחיפה מאות בודדות של יהודים מפגינים בשעה האחרונה במחאה שהפכה מהר מאוד לאלימה. הם צעדו משכונת קריית אליעזר בעיר למושבה הגרמנית שבה היו מחאות אלימות של צעירים ערבים בימים האחרונים. הם קראו "הר הבית בידינו" ו"ערבים בני זונות". בשלב מסוים הם ספרו לאחור והחלו להתעמת עם השוטרים במקום.

שני פצועים מירי במהומות בלוד, ניידת משטרה הוצתה 

ב-20:00 החל העוצר הלילי על לוד, במסגרת מצב החירום האזרחי המיוחד שהוכרז שם. למרות זאת, התחדשו העימותים בעיר - וצעירים ערבים החלו להתעמת עם שוטרי מג"ב שהוצבו בעיר. בצומת גינתון הוצתה ניידת משטרה. השוטרים עשו שימוש ברימוני הלם כדי להדוף את הצעירים הערבים, 30 מהם נעצרו. תושבים משכונת גני אביב בעיר אף דיווחו על ירי חי מכיוון שכונת הרכבת.

ניידת משטרה הוצתה בלוד (צילום: חדשות 12)
ניידת המשטרה שהוצתה בלוד | צילום: חדשות 12

במהלך המהומות שהתחדשו בלוד, חרף העוצר שהוכרז, נפצעו שניים מירי - אחד מהם במצב בינוני-קשה. נאחר - צעיר יהודי בן 30 נפצע בינוני במהלך הפרות סדר ברחוב אבא הלל סילבר בעיר. חובשים ופרמדיקים של מד"א העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים שמיר-אסף הרופא במצב יציב.

חובש בכיר במד"א, דוב'לה שחור, סיפר: "במקום היו הפרות סדר והמולה גדולה. ראינו גבר בן 30 בהכרה עם פציעה מדממת. העלינו אותו לאמבולנס והענקנו לו טיפול רפואי. המון זועם רדף אחרי האמבולנס ויידה אבנים. כתוצאה מכך, נופצו שמשות האמבולנס ונגרם נזק ובדרך נס לא נפגענו. העברנו אותו לניידת טיפול נמרץ שלנו שהמתינה בסמוך ופינתה אותו לבית חולים כשמצבו בינוני יציב".

תוצאות הפרעות בלוד (עיבוד: AP)
תוצאות הפרעות בלוד | עיבוד: AP
כוחות ימ"ר בהיערכות בלוד
כוחות ימ"ר בהיערכות בלוד

כתבנו אור רביד פרסם היום כי המצב הנפיץ בלוד היה ידוע לדרג המדיני והמקצועי שקיבל התרעה על המצב בעיר כבר לפני שלושה שבועות. מכתב מיוחד ששלח ראש עיריית לוד, יאיר רביבו ומוען למפכ"ל המשטרה, השר לביטחון פנים, ראש הממשלה וחברי הכנסת, הזהיר מפני מצב מסוכן וכינה את האווירה בעיר "מערב פרוע". עוד כתב רביבו: "קיימת בעיר אווירת טרור ופחד, דורש הצבה של 1,000 לוחמי מג"ב".