בלעדי: לידי N12 הגיע דוח חדש של משרד המודיעין הנוגע הבנייה הפלסטינית בשטחים. לראשונה מתייחסת המדינה לפעילות הרשות הפלסטינית גם בשטחי A ו-B, ובדוח נקבע כי הרשות פועלת בגלוי "ליצירת תנאים לחיבור עתידי בין המדינה הפלסטינית לאזורים בעלי רוב ערבי בשטחי מדינת ישראל וההתיישבות הבדואית בנגב".

בדוח מפורטים נתונים על התרחבות הבנייה הפלסטינית בשנים האחרונות, הזולגת לשטחי C. בין היתר תואר כי היישובים עתניאל ואלון מורה מוקפים בבנייה פלסטינית שעשויה לפגוע בביטחונם. בנוסף, תואר כי בשנים האחרונות נעשתה בנייה נרחבת סמוך לצירי תנועה מרכזיים, ונשחקה האפקטיביות של גדר ההפרדה במרכז הארץ ובעוטף ירושלים כבעלות ערך ביטחוני עבור ישראל.

"הרשות הפלסטינית משתלטת באופן מכוון ובלתי חוקי על השטחים", אומר שר המודיעין אלי כהן. "זהו חלק מהניסיון הפלסטיני להקים מדינה על ידי קביעת עובדות בשטח. העברתי לקבינט את המלצות משרד המודיעין לטיפול בפצצה המתקתקת הזו באופן מיידי, לפני שיהיה מאוחר מדי. עלינו לעצור לאלתר את המשך ההשתלטות הבלתי חוקית על הקרקעות, ובמקביל להעמיק את האחיזה הישראלית בשטח, על ידי בנייה ופיתוח".

עו"ד אביחי בוארון
עו"ד אביחי בוארון

את הדוח יזם שר המודיעין אלי כהן בעקבות סיור שערך עם עורך הדין אביחי בוארון בשטח, שאמר: "עד היום, למדינת ישראל לא היה מושג מה קורה בשטחים הפתוחים ביהודה ושומרון. כעת יש סוף סוף תוכנית אסטרטגית אופרטיבית לטיפול בפצצה המתקתקת ועל הקבינט לאמץ את התוכנית ולהעביר החלטת ממשלה דחופה".

בוארון הוסיף: "מדובר במגמה מתוכננת ומכוונת ליצור מדינה בתוך מדינה. על כנסת ישראל מוטלת החובה להתעשת ולטפל מיידית בסוגיה הסופר אסטרטגית הזאת, כדי שלא נמצא את עצמנו בעוד שנים ספורות נצורים בליבה של ירושלים כאילו אנחנו בנצרים שבגוש קטיף".