המאבק על נחל האסי: קיבוץ ניר דוד הודיע לבית המשפט המחוזי בחיפה על פתיחת מתחם "החוף הירוק" - שבו תהיה גישה לנחל לכל אדם שירצה. הקיבוץ עדכן כי החוף נפתח לרחצה כבר היום, בחלק המערבי בקיבוץ - הרחק מבתי התושבים.

עם זאת, בקיבוץ מבקשים לייצר מתווה לפיו תהיה מגבלה על כמות האנשים בכל רגע נתון במקום - בתחילה עד 50 איש ובשלב מאוחר יותר עד 250 איש, ועם רישום מקוון מראש, בדומה לנהוג באתרי הטבע של רשות הטבע והגנים.

החוף הירוק נחל האסי (צילום: כלנית אלבז מלכין)
מתחם "החוף הירוק" בנחל האסי, בפאתי קיבוץ ניר דוד | צילום: כלנית אלבז מלכין

עו"ד איציק פינק, היועץ המשפטי של קיבוץ ניר דוד אמר שבכך "הקיבוץ מציג מתווה קונקרטי, שנועד להבטיח ככל הניתן את בטחונם ופרטיותם של חברי הקיבוץ, תוך מתן אפשרות גישה למבקרים למתחם בנחל, המצוי מחוץ לאזור המגורים".

בקיבוץ אומרים כי ההסדרה במתחם תעשה על ידם, "מתוך רצון למנוע את המשך הקונפליקט", מאחר שאף רשות מרשויות המדינה לא נטלה על עצמה את הסדרת העניין.

חברי "משחררים את האסי" אמרו בתגובה: "לא רק שהנחל איננו שייך לחברי הקיבוץ אלא לכל עם ישראל וזה לא להם להחליט מי יכנס ומתי, עצם ההצהרה התקשורתית לפני הפניה לבית המשפט ממחישה בדיוק את כוונותיהם של חברי הקיבוץ".

עוד תקפו: "בקיבוץ ניר דוד נפל האסימון: הם הולכים להפסיד. אז מה עושה מי שהולך להפסיד? מנסה ברגע האחרון לשלוף עוד שפן מהכובע. הפעם, רגע לפני ההחלטה של בית המשפט, אחרי אינספור דיונים ועשור של מחאה, הם מודיעים שברוב חסד הם משחררים חתיכת חוף קטנה ל-50 אנשים ברישום מראש. מי ישלוט ברישום? ניר דוד. אצל מי יהיה המפתח? ניר דוד, כמובן. מי יבטיח שהם לא יסגרו את זה עוד חודש? אף אחד".

התשובה שהגיש הקיבוץ היא לעתירה שהגישה מפלגת ש''ס לבית המשפט המחוזי, בדרישה לפתוח את נחל האסי בקיבוץ ניר דוד לכלל הציבור באופן מיידי. העתירה המנהלית, שהגישו המפלגה וח"כ משה ארבל, התייחסה לחסימת דרכי הגישה אל הנחל על ידי תושבי הקיבוץ.לטענתם, הנחל שייך לכלל הציבור ולכן מבקשים שהדרכים והנחל לא ייחסמו באופן קבוע.

החוף הירוק נחל האסי (צילום: כלנית אלבז מלכין)
מתחם "החוף הירוק" בנחל האסי, בפאתי קיבוץ ניר דוד | צילום: כלנית אלבז מלכין

בחודש שעבר הגישה הפרקליטות את תשובתה לעתירה ובה שינוי עמדה וטענו כי לא ניתן למנוע באופן גורף מהציבור הרחב גישה אל הנחל, אף אם היא מחייבת מעבר בשטחי הקיבוץ. עוד הוסיפו כי הקיבוץ הוא שאחראי לייצר את דרכי הגישה לנחל, אך לא פירטו כיצד.