מיד כשטעמה את הקצפת החלבית במסעדה, הבינה אושר דרעי ז"ל שמשהו לא תקין. בהקלטות השיחה הדרמטית שהתרחשה רגעים אחרי שאכלה קינוח חלבי ללא ידיעתה, נשמעת דרעי מדברת עם אימה ומתחננת לעזרה. "את לא מבינה אני לא מרגישה טוב, בא לי למות", אמרה במצוקה, "אמא בבקשה מהר אני לא מרגישה טוב".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אושר דרעי וחברתה אלה בילו לפני מספר ימים במסעדת "שיפודי רחמים שמחה ובניו" בראש פינה, מסעדה שהשתיים עבדו בה בעבר ועל כן הכירו אותה היטב, כמו גם את המנהל והטבח. אושר הייתה אלרגית למוצרי חלב, ומספיק שרק הייתה בקרבתם, החלה וסבלה מקוצר נשימה. מיד אחרי שאכלה את הקינוח, חשה דרעי במצוקה והתקשרה לדווח לאמה גלית.

אושר: את לא מבינה מה קרה לי

גלית: מה קרה

אושר: אכלנו בשמחה אני ואלה. רגע אין לי אוויר

גלית: נו

אושר: והזמנו קינוח והקינוח היה חלבי

אושר: הוא לא ידע נגמרה לו הקצפת והוא שלח את אחד העובדים לקנות.. ובקצפת הייתה

גלית: אז את עולה לבית חולים? איך זה הגיוני

אושר: את לא מבינה אני לא מרגישה טוב בא לי למות.

גלית: את עולה לבית חולים?

אושר: אני חייבת.

גלית: יאללה אני אבוא לשם. אני אתקשר לקופת חולים.

אושר: אמא מהר בבקשה אני לא מרגישה טוב

חברתה של אושר דרעי על רגעי האסון (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
הקינוח עם הגלידה החלבית שהוגשה לדרעי ז"ל | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

הוריה של דרעי פשוט לא מעכלים את האסון הנורא שנחת על ביתם. "הם נכנסו למטבח ואמרו אושר מרגישה שזה חלבי והוא אומר לה 'לא זה פרווה'", שיחזרה האם בדמעות. "אם זה לא היה חלבי אין סיבה שהבת שלי תרגיש עיקצוצים. הם התעכבו על החשבון". אביה של דרעי ז"ל המשיך את דבריה של גלית: "הוא הרג לי את הילדה, הרג לי את הילדה, הוא הרג אותה... הבת שלי הלכה והלכה מסכנה מסכנה".

בשיחה נוספת שקיימה גלית עם בתה אושר ניתן לשמוע כי זמן קצר אחרי שיצאו מהמסעדה המצב החל להדרדר במהירות, אז גם חברתה של אושר, אלה שושן, מתקשרת לאם ומדברת איתה.

אלה: גלית את יכולה לבוא דחוף? היא אומרת לא מבינים אותה היא צריכה עזרה.

גלית: הגעתם? היא בדרך

אלה: היא לא נושמת

בריאיון לתוכנית הבוקר עם ניב רסקין שיחזרה חברתה של אושר ז"ל את הרגעים הדרמטיים אחרי שהגיעו לבית החולים: "היא צעקה, 'אני לא נושמת, תעזרו לי', היא צרחה את נשמתה. היא הסתכלה עליי במבט עם העיניים הכי קשוחות בעולם וצעקה, 'אלה, תעזרי לי, אני עומדת למות'. רק כשהיא איבדה את ההכרה הם קלטו שמשהו לא בסדר".

אימה של אושר דרעי מתייחסת למקרה הטרגי
לא מעכלת. גלית דרעי, אימה של אושר ז"ל

"לא לסמוך על אף אחד, להזמין אמבולנס", אומרת גלית דרעי לאלו שיחוו אירועים דומים, זאת במטרה למנוע אסון כמו זה שפקד את משפחתה. "זה שהיא הספיקה להגיע בנשימות האחרונות גם זה יכל להסתיים בעוד אסון. אבל היא סמכה על עצמה". ההורים של אושר ז"ל מבקשים שמותה לא יהיה לשווא: "זה עובר באוזן כמו כל דבר אבל צריך להבין שהבת שלי לא יחידה יש הרבה כמוה".

המסעדה שבה קרה האסון סגורה כרגע בצו מנהלי וחקירת המשטרה נמשכת. 5 עובדים עוקבו באותו הערב לחקירה, אולם כולם שוחררו לביתם, כעת נבדק חשד לגרימת מוות ברשלנות. בין היתר, במטבח הבשרי הכשר של המסעדה, נמצאו קופסאות הגלידה שהוגשו לאושר וחברתה אלה, עם סימון ברור שמדובר במוצר חלבי.

בעקבות האירוע הטראגי של אושר, שורת עיריות הודיעו שישנו את התנאים לרשיון עסק ויחייבו מסעדות להחזיק במזרקי אפיפן המיועדים לאלרגנים. ראש המועצה המקומית חצור הגלילית, שמעון סויסה, הנחה בעקבות האסון לקיים כנס הסברה עם צוותי הרפואה בנושא. בנוסף כל צוותי החינוך ומוסדות החינוך בחצור הגלילית יעברו הכשרה ויצוידו במזרקים, "אפנה גם לבעלי העסקים במטרה שמזרק כזה יהיה בכל עסק", אמר סויסה, "הסכנה עלולה לקרות בכל יום בכל מקום מודעות והערכות תמנע אסון נוסף בעתיד".