אחרי המראות הקשים של התפרעויות אלימות של צעירים ערבים בלוד ובעוד שורת ערים מעורבות, ועל רקע שתיקת מנהיגי הציבור הערבי, מתייצב ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מול המצלמות וקורא לגנות את האירועים החמורים ולהביא להרגעת הרוחות. בריאיון לחדשות 12 אמר פריג': "אני מצפה מכל חבריי, טיבי, עודה וראשי הרשויות: קומו, צאו - תגידו את הדברים בצורה חדה, מוחלטת שלא משתמעת לשתי פנים". שר החינוך לשעבר שי פירון ענה לו בדמעות: "תודה על האומץ, אנחנו עכשיו משלמים את המחיר של חוסר הטיפול באלימות בחברה הערבית. אנחנו צריכים להקים את ברית השפויים".

ח"כ פריג' אמר שהוא מתכוון להשמיע את דעתו בכל מקום ובכל שפה: "אני מצפה וקורא מכאן לכל המנהיגות בחברה שלי, ואני מתכוון למחנך בבית הספר, לבעל בית הקפה, לבעל בית המרקחת, למנהל בית הספר, לראש המועצה, לחבר המועצה וגם לחבר הכנסת - זה הזמן להשמיע את קולנו".

ח"כ עיסאווי פריג', מרצעיסאווי פריג' ושי פירון מתחב (צילום: N12)
ח"כ פריג' ושר החינוך לשעבר פירון | צילום: N12

"הרבה מהצעירים שמתפרעים עכשיו נולדו אחרי אוקטובר 2000, ואני פוחד שיהיה יותר גרוע מאז", אמר ח"כ פריג' בהתייחסו למהומות האלימות שפרצו אז במגזר הערבי והסתיימו במותם של 13 בני אדם. "אני לא צריך את המטרייה של חמאס, אני לא צריך את העדות של חאלד משעל ואת השתיקה של אחמד טיבי ואיימן עודה. אסור שזה יהיה. עכשיו זה הזמן להרגיע רוחות, הבית בוער. נתחשבן אחר כך - עכשיו אנחנו חייבים רגיעה".

הבוקר של אחריי בלוד
היום שאחרי האלימות בלוד

בשלב זה שי פירון, נשיא תנועת "פנימה" ושר החינוך לשעבר, התרגש מאוד מדבריו של פריג' וביקש להודות לו מקרב לב. חבר הכנסת השיב לו: "אתה תמשיך לבוא לכפר קאסם ידידי, אתה תסתכל על הרוב שתומך, אל תדכא אותו. אנחנו ננצח. לא ניתן לאספסוף הפורע הזה להרוס".

פירון טען שהרוב אומנם שפוי - אך דומם. "אתה לא הרוב, באומץ שלך להגיד את הדברים - אתה המיעוט. עובדה שאין עוד ח"כים שמדברים ככה. אתה מיעוט שולי. צריך להביא את התיקון בכך שהבתים שפורעים ערבים השחיתו יתוקנו ע"י אותו רוב שפוי ודומם - זה חינוך".

עוד טען פירון כי אנחנו משלמים כעת את המחיר על חוסר הטיפול באלימות בחברה הערבית, ולרבים היה נוח לטמון ראשם בחול כל עוד האלימות הייתה רק בתוך החברה הערבית עצמה. הוא ביקש מתושבי לוד היהודים שלא לתת לאנשי להב"ה לקשור בהם את שמם - "אתם אוהבי אדם, זה לא אתם". פריג' ופירון סיכמו את דבריהם בחיבוק אמיץ, וקראו לרגיעה מכל הצדדים.