ברחבי הארץ ציינו היום (חמישי) את יום הזיכרון לשואה ולגבורה. בכנסת נערך טקס "לכל איש יש שם" - מעמד הקראת שמות קורבנות השואה. מוקדם יותר הבוקר נערך טקס הנחת הזרים ביד ושם בירושלים, למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה, ובו השתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יושב ראש הכנסת יריב לוין, נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ונציגים של ארגוני הניצולים. הטקס נפתח בתום צפירת דומיה בת 2 דקות שנשמעה ברחבי הארץ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טקס הנחת הזרים ביד ושם
ראש הממשלה נתניהו בטקס
טקס הנחת הזרים ביד ושם
נשיא המדינה מניח זר בטקס
הקריה
טקס יום השואה בקריה

אירועי הזיכרון נפתחו אמש בעצרת הממלכתית ביד ושם, ובה נאמו ריבלין ונתניהו. הנשיא דיבר על ניצולי השואה שחלו בקורונה בשנה האחרונה ומתו מהנגיף: "900 שורדי שואה שרדו את המחנות ואת ספינות המעפילים - אבל את קרב חייהם האחרון ניהלו בודדים מאחורי מסכות וכפפות, צמאים למגע הרחק מיקיריהם. הערב ליבנו איתם ועם בני משפחותיהם שנמצאים איתנו".

 

הטקס המרכזי ביד ושם (צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90)
הטקס המרכזי ביד ושם | צילום: אוליבייר פיטוסי, פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו קישר גם הוא בין המגפה לבין יום הזיכרון לשואה: "לאורך כל שנת הקורונה, מדי יום ביומו, חשבתי עליכם, שורדי השואה. אני יודע שהשהייה בבית, הריחוק מבני המשפחה, הבידודים, הסגרים - אלו היו קשים מאוד. היו קשים לכולנו, אבל אצל רבים מכם התעוררו זיכרונות מכאיבים והבדידות האיומה בילדותכם".

נתניהו התייחס ליחסים המתוחים עם אירן ולאפשרות שהמעצמות יחדשו את הסכם הגרעין עמה: "ההיסטוריה לימדה אותנו שהסכמים כאלה עם משטרים קיצוניים שווים כקליפת השום. הסכם כזה לא יחייב אותנו. בשואה לא היה לנו כוח להגן על עצמנו ולא את הזכות הריבונית. היינו חסרי זכויות, חסרי מדינה וחסרי מגן. היום יש לנו מדינה, יש לנו כוח מגן ואת הזכות הטבעית והמלאה כמדינה הריבונית של העם היהודי להגן על עצמנו מפני אויבינו".