היממה האחרונה (בין שלישי לרביעי) תיזכר לעוד שנים ארוכות עבור תושבי לוד: במקביל להתפרעויות של התושבים הערבים שמהווים נקודת ציון היסטורית של ממש בתולדות העיר והובילו את הממשלה להכריז על מצב חירום אזרחי, ירי הרקטות מרצועת עזה גבה את חייהם של אב ובתו תושבי המקום. בשיחה עם N12 תיארו תושבי העיר את התחושות הקשות, סיפרו על החשש לצאת מהבית ודרשו שינוי ממשי.

מכונית הוצתה בהתפרעויות בלוד (צילום: AP)
לוד הבוקר: מכונית שהוצתה במהומות | צילום: AP
נזק חמור למכוניות במהומות בלוד
נזק למכוניות בלוד

"התחושות מאוד קשות ביממה הזו", סיפר ליאור בניסטי, תושב לוד כבר יותר מעשור. "אנחנו לא גרים בשכונה שהתרחשו בה המהומות - אבל מתגוררים קרוב לשכונה ערבית. אנחנו שומעים צרורות יריות כשהם שמחים שיש טילים, המואזין עושה הרבה רעש של רימוני הלם. יש מתח גדול באוויר".

לדבריו, "אני לא מרגיש בטוח לצאת מהבית. אנחנו מסתגרים, רצינו לצאת מהעיר לכיוון צפון לאחותי ולישון שם, אבל זה לא בטוח בכלל ויש בכל מיני קבוצות וואטסאפ עדכונים לגבי איזו יציאה בטוחה מהעיר ואיזו לא. יש לנו שתי בנות קטנות והחלטנו להישאר הלילה למרות שאין לנו ממ"ד, כי עדיף את הסיכון של הרקטה ולא את זה של המהומות בחוץ".

"אחרי המהומות ביפו אמרתי שזה רק עניין של זמן עד שזה יקרה בלוד, לא שיערתי שזה יקרה כל כך מהר"

ליאור בניסטי, תושב לוד

בניסטי משתף בצער רב כי האירועים היו צפויים בעיניו, ולא הפתיעו אותו: "אני גר בעיר יותר מעשור ולצערי, צפיתי שזה יקרה. אחרי המהומות ביפו אמרתי שזה רק עניין של זמן עד שזה יקרה בלוד, לא שיערתי שזה יקרה כל כך מהר, לצערי". לדבריו, הכתובת הייתה על הקיר הרבה לפני כן: "המתח ברחוב הורגש מאוד, במיוחד ברמדאן. בשנים האחרונות היו כאן כל מיני אירועים קטנים אבל מתחת לפני השטח המתח היה קיים והיה בעבוע של זעם".

הבוקר של אחריי בלוד
מכוניות שהוצתו בלוד

בניסטי לא חוסך בביקורת כלפי התנהלות המשטרה והממשלה שהובילו לכאוס השורר בעיר: "הייתי מצפה להתייחסות ממשלתית למה שקרה כאן בלוד ובעיקר מהמשטרה, שלא פעלה במשך שנים בשביל לאסוף נשקים, להחרים זיקוקים ולתת מענה אמיתי לתחושת אי הביטחון של התושבים היהודיים והערביים. יש בעיניי קשר ישיר בין המהומות לבין ארגוני הפשע שפועלים בעיר. למרות הקושי חשוב לנו לציין שאנחנו מאמינים בעיר שלנו ובעתיד המשותף".

"למרות הקושי – מאמינים בעתיד המשותף בעיר"

מנטינה מטרני, תושבת לוד בחמש השנים האחרונות, שיתפה כיצד עברו עליה ועל משפחה 24 השעות האחרונות: "עברה יממה קשה מאוד, אני לבד בתוך הממ"ד, יוצאת רק לשירותים כבר מהצוהריים. המתפרעים פה בעיר מהצוהריים ממש לא מפסיקים לירות, שומעים כל הזמן אותם וזה פחד אלוהים. אני גרה פה חמש שנים ותמיד הייתה מערכת יחסים ממש חמה וטובה בין השכנים הערבים והיהודים".

היא הוסיפה: "לא תיארתי לעצמי שכך היום יתקדם ושאני אצטרך גם להיות בלחץ ובפחד מירי שמגיע אלינו במקביל גם מעזה. הבנות שלי אמרו לי לבוא אליהם ולא הסכמתי, הייתי בטוחה שפה זה לא יקרה. הייתי מאוד בטוחה שלפה זה לא יגיע. אנחנו מצפים שיכניסו פה כוח צבאי לעשות סדר, זה לא יאומן מה שקורה פה במדינה שלנו. לא יכולים לצאת מהבית, לאן הגענו".

"יש בעיניי קשר ישיר בין המהומות לבין ארגוני הפשע שפועלים בעיר. למרות הקושי חשוב לנו לציין שאנחנו מאמינים בעיר שלנו ובעתיד המשותף"

ליאור בניסטי, תושב לוד

לנוכח המצב, מפכ"ל המשטרה רנ"צ יעקב שבתאי הורה על עיבוי כוחות משטרה בצורה משמעותית בעיר לוד ובערים מעורבות נוספות. שבתאי מעביר היום את לשכתו ללוד, שבה יוקם חפ"ק משטרתי. "אנו עדים למצב שלא ראינו בעבר בערים מעורבות וזה כולל אלימות קשה על רקע לאומני, פגיעה בסמלי דת וגם ניסיונות לפגוע בשוטרים ולסגור צירי תנועה מרכזיים", אמר המפכ"ל. "נבצע את המוטל עלינו ונשיב את הסדר על קנו".

_OBJ

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה קרא לשחרורו ממעצר של התושב היהודי שחשוד בירי והרג תושב ערבי שהשתתף לכאורה במהומות: "מעצר היורה בלוד וחבריו, שפעלו ככל הנראה בהגנה עצמית, הוא נורא. גם אם יש דברים שהציבור עדיין לא יודע, אזרחים שומרי חוק הנושאים נשק הם מכפיל כוח בידי הרשויות, לנטרול מיידי של איום וסכנה. ‏מעצר/שחרור אינם נתונים להחלטת שר הבט"פ. ‏לו כך היה - היו משוחררים. טוב תעשה מערכת האכיפה אם כך תנהג".