ישראל מתייחדת עם זכר הנופלים: ברחבת הכותל המערבי בירושלים התקיים הערב (שלישי) הטקס הממלכתי הרשמי שפתח את אירועי יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. משנת 1860 ועד היום נפלו 23,928 לוחמים, שביניהם נכללים 43 חללים שנוספו בשנה החולפת ו-69 נכי צה"ל שנפטרו והוכרו כחללי מערכות ישראל. 4,176 חללים נרצחו בפעולות איבה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשעה 20:00 נשמעה צפירת זיכרון בת דקה בכל רחבי הארץ, שציינה את פתיחתו של יום הזיכרון. מיד אחריה, החלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ, ובטקס המרכזי בכותל נאמו נשיא המדינה ראובן ריבלין והרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי. 

"שנה אחר שנה אנו מבקשים לפגוש אתכם, מבקשים להצטרף אליכם, ואילו ליום אחד, במלאכת האבל והזיכרון", פנה נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לבני המשפחות השכולות בתחילת נאומו, "אתם אינכם צריכים לימים הללו. יום-יום הוא והיא נמצאים על לבבכם. בשוכבכם ובקומכם, בשבתכם בביתכם ובלכתכם בדרך, אתם נושאים על כתפיכם השחוחות את הר הזיכרון, את הפצע שאין לו מזור, את הכאב הזה שאי אפשר לחלוק את משאו עם איש".

ערב יום הזיכרון  (צילום: החדשות 12)
הנשיא ריבלין והרמטכ"ל כוכבי ברחבת הכותל, הערב | צילום: החדשות 12

"בשנה שעברה, בצל המגפה, לא יכולנו לעמוד אתכם. מראה ההר השומם, מראה הקברים המיותמים, היה קורע לב", אמר הנשיא. "העמידה בנוכחות הבנים והבנות שנתנו את היקר מכל הייתה מצפן, המצפן שהתווה לנו את הדרך ובלעדיה. כך חשנו כולנו, אנה אנו באים. וכך עמדנו חרדים מלגשת אל ההר, כבולים מאימת הנוף, מביטים במקום מרחוק".

ערב יום הזיכרון  (צילום: החדשות 12)
טקס יום הזיכרון תשפ"א ברחבת הכותל | צילום: החדשות 12

"משפחות יקרות, חיילי וחיילות צה"ל, בן הארץ הזו אנוכי, לחמתי ברבות ממלחמותיה, ראיתי את חבריי, בני גילי, מפקדיי ופיקודיי, זקנים ממני וצעירים למכביר, שועטים אל קו האש למען האומה, למען החיים, למען החירות", הוסיף ריבלין. "אני זוכר אותם אחד אחד בשמותיהם. מחיילים שהיו נצר אחרון למשפחותיהם - ועד צברים שורשיים. אני זוכר אותם נופלים בצדי הדרכים, חובקים את אדמתנו, שייכים אליה לנצח. בנינו ובנותינו נקראו לדגל ולא היססו לרגע. גם מול מראות של חשכה גדולה, דם ואש ותמרות עשן, הם לא חשבו על עצמם, הם חשבו עלינו. הם חשבו עלינו".

ערב יום הזיכרון  (צילום: החדשות 12)
חיילים מרכינים ראש בזמן הצפירה | צילום: החדשות 12

"אני פונה מכאן אליכם ואליכן, המפקדים, החיילים, המועמדים לגיוס, בני הדור הצעיר שלנו, גדלתי כילד בימים בהם עדיין עוד לא הייתה לנו מדינה. עבורי, עבור בני גילי, מדינת ישראל איננה מובנת מאליה", סיפר הנשיא, שזהו נאומו האחרון כנשיא בטקס. "המדינה העוצמתית והאיתנה שאתם רואים היום לנגד עיניכם הוקמה בגבורתם ובמסירות ליבם של נערים ונערות שהיו אז בני גילכם. היום, המשימה הזאת להגן על מדינת ישראל מוטלת על כתפיכם. זכרו כי ללא אהבת המולדת, הדבקות במשימה, החתירה לניצחון, הרעות, השליחות, הדוגמה האישית וטוהר הנשק לא יכון כאן בן חורין".

ערב יום הזיכרון  (צילום: החדשות 12)
הנשיא ריבלין ובני משפחות שכולות בטקס, הערב | צילום: החדשות 12

"צה"ל ומדינת ישראל צריכים אתכם צעירים, איתנים, מאוחדים, מאוחדים, מאוחדים, נחושים להושיט כתף, נחושים להמשיך ולנצח, נכונים אם צריך לשלם מחיר", אמר ריבלין. "חיילי וחיילות צבא ההגנה לישראל, זכיתי לפגוש בכם בשנות כהונתי שוב ושוב. דעו כי שיעור קומתכם, עוצמת מסירותכם, גבורת הרוח והמעשה שלכם אינם נופלים מאלו שהנחילו לנו הדורות המייסדים. אתם, אתם יפי הבלורית והתואר, יפי הבלורית והתואר שלנו, בכל דור ודור בתורו מבטיחים את קיומנו הנצחי".

"לפני 7 שנים, בעוד הארץ בוערת במבצע צוק איתן, נכנסתי בשליחות אזרחי ישראל בתפקידי כנשיא המדינה", הזכיר הנשיא, "טבילת האש הראשונה שלי הייתה בביקוריי אצל משפחות הנופלים. מול המשפחות עמדתי והרכנתי ראש בשם העם בישראל, ביקשתי להיות איתכם בכאבכם, להצדיק את הדין. נדרתי נדר לקדש את זכרם של גיבורי ישראל. עשיתי נפשות להשבתם של הנעדרים וחללינו שנפלו בשבי האויב, ומי ייתן, מי ייתן ואלה ישובו אלינו במהרה. פעלתי בארץ ובעולם להגן על חיילינו ועל זכותנו הבלתי מעורערת להגנה ולביטחון. הלוואי שעשיתי טוב, אך בוודאי שלא עשיתי מספיק. הבטחתי לכם, המשפחות, כי אהיה חייל שלכם. כך עשיתי וכך אעשה. גם אם אסיים אני את תפקידי, אינני משתחרר. כל עוד נפשי בי אשא אתכם על לוח לבי ואפעל בשליחותכם". 

הרמטכ"ל: "אנחנו דור הבנים ששבו לגבולם, אבל מסע החזרה עדיין כרוך במחיר קשה מנשוא"

אחרי נשיא המדינה, נשא את נאומו הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי: "מסע חזרתו של עם ישראל לארצו הוא חסר תקדים בתולדות העמים, סוג של נס, גם אם הדור הנוכחי רואה במדינה דבר טבעי. ההישגים שנרשמו כאן - הם יוצאי דופן. זה מסע של אמונה, נחישות ויצירתיות שלכל אורך דרכו, בחזית ובאגפים התייצבו דורות של לוחמים ששילמו מחיר כבד, מחיר דמים".

"מרבית חייו של העם היהודי עברו שלא בגבולות ארצו, כשהוא חסר ביטחון, לא מוגן ופעם אחר פעם נרדף ונטבח", אמר כוכבי, "הציונות שינתה את המצב מהיסוד. מנהיגות נחושה נוכח קשיים רבים, סחפה רבים שהפכו לעליות. אנחנו דור הבנים ששבו לגבולם. חזרנו - והפעם לעולם. אבל מסע החזרה הזה עדיין כרוך במחיר קשה מנשוא".

"משפחות רבות, רבות מדי, שמעו את הדפיקה - ואחריה צעקה גדולה, שבר וכאב שלא ניתנים להכלה", אמר הרמטכ"ל. "משפחות יקרות, איבדתן את היקר לכן מכול. מסביב הכול ממשיך להתפתח ולהשתנות ורק הצער שלכם מתבצר במקומו, מעמיק את שורשיו ומכביד".

אביב כוכבי  (צילום: החדשות 12)
הרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס יום הזיכרון | צילום: החדשות 12

"מצידנו, מתוך מחויבות לדור החיילים הנוכחיים והמשפחות שלהם, נעשה הכול כדי לשלוח אותם אך ורק למשימות ראויות ונשפר את יכולותיו של צה"ל - קודם כול לסיים את המשימות בהצלחה, אבל לא פחות מכך כדי לשמור ולהגן על החיילים", הדגיש הרמטכ"ל.

"הנופלים הגנו על המדינה ואנו, ממשיכי דרכם, עומדים על המשמר. לעיתים עשוי הביטחון שמדינת ישראל נהנית ממנו להיראות מובן מאליו. אך בכל יום, אפילו אלו ששקועים בהגנה ובפעילות המבצעית לא תמיד רואים את גודל המעשה שלהם עצמם".

מחר ב-11:00 תישמע צפירה בת שתי דקות ויחלו הטקסים בבתי העלמין

מחר (רביעי) בשעה 11:00 תישמע צפירת זיכרון באורך שתי דקות, ולאחריה יתחילו טקסי הזיכרון הממלכתיים ב-52 בתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ ובאתרי ההנצחה. שמותיהם של כלל חללי מערכות ישראל משודרים ברצף בערוץ 26 (פרטנר, יס והוט), בסלקום TV ובעידן פלוס בערוץ izkor לפי סדר תאריך נפילתם, החל מהערב בשעה 20:45 - ועד למוצאי יום הזיכרון מחר.

טקס יום הזיכרון. אמש (צילום: רויטרס)
צפירה בת שתי דקות תישמע מחר ב-11:00 ואחריה יחלו הטקסים ברחבי הארץ | צילום: רויטרס
יום הזיכרון (צילום: By Ilya Zuskovich, shutterstock)
23,928 חללים נפלו מ-1860 ועד היום | צילום: By Ilya Zuskovich, shutterstock