44 אנשים נהרגו באסון הכבד שאירע הלילה (שישי) בהילולת רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון. בנוסף על ההרוגים, חוגגים רבים נפצעו באירוע כוחות ההצלה פינו אותם לבתי החולים בצפון ובירושלים. אברהם, תושב עיר הבירה שנפצע קל-בינוני באירוע, סיפר ממיטת בית החולים על שאירע: "זה היה נורא, נורא".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הטרגדיה התרחשה בסביבות השעה חצות, סמוך לאתר הדלקת המדורה של חסידות תולדות אהרון. "לא רציתי להיכנס ממש פנימה, אז עמדתי בצד", שיחזר אברהם. "הגיעו הרבה אנשים וממש נוצר עומס. התחילו דחיפות רציניות ביותר, ממש קרוסלה, ואנשים עפו מצד לצד. התחיל להיות חם לאנשים והם רצו לצאת החוצה, אבל הם לא יכלו לצאת בגלל הדוחק ומאותו רגע עשרות אנשים החליקו במדרגות ונפלו אחד על השני, גם עליי".

"במשך 10 דקות היו צרחות, נורא", המשיך אברהם. "אנשים צעקו והתחננו שיוציאו אותם, גם אני. אנשים לא הגיבו, הייתה אנדרלמוסיה. לקח זמן עד שהוציאו את האנשים, בנס הצלחתי להוציא את הראש ולנשום. התחננתי שיוציאו אותי, אבל אנשים לא ידעו מה להגיד לי חוץ מלנשום".

זוהי לא הפעם הראשונה שאברהם עלה להר מירון, והעומס לא חדש לו. יחד עם זאת, לטענתו השנה זה היה שונה, ואפילו מפחיד: "10 דקות לפני זה התחלתי לפחד, ראיתי את האנשים. לא היו הרבה הדלקות השנה ולדעתי בגלל זה כולם הגיעו בבת אחת. כשראיתי שלא מצליחים לצאת - התחילו לי דפיקות הלב. רציתי שיעצרו את האנשים, היה כבר קשה לנשום".

את מה שקרה אחר כך הוא לא ישכח: "אנשים ירדו אחד על השני וצרחו ראיתי אנשים שקולטים את מה שהולך לקרות להם - ולא הצליחו להציל את עצמם. ילדים וזקנים פשוט נמחצו, ולקח זמן עד שהשתלטו על זה. לא ידעו מה לעשות, שפכו מים מלמעלה על האנשים. זה היה נורא, נורא".

אסון מירון (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
זירת האסון בהר מירון | צילום: דוד כהן, פלאש 90

האסון בהר מירון (צילום: פלאש/90 )
צילום: פלאש/90

פצוע נוסף שחזר ממיטת בית החולים זיו: "יצאתי אחרי שההדלקה התחילה והיה לחץ גדול. היינו קבוצה גדולה ופתאום צעקות. מישהו כנראה נתקל ונפלו עליו, נפלתי קדימה. הגוף שלי היה בין אנשים והרגליים שלי היו תפוסות. הרגשתי משהו ברגל ושיש זרמים, פחדתי שיש דימום".