המלחמה על האסי עדיין נמשכת: תקרית אלימה נוספת נרשמה אמש (שישי) בקיבוץ ניר דוד סביב נחל עמל (האסי) שזורם במקום. אנשים שהגיעו לקיבוץ, שהוגדרו בפי אנשי המקום כ"פעילי המחאה" לשחרור האסי, נתקלו בהתנגדות - מה שהביא למהומה אלימה שהסתיימה בפציעתו בין היתר של מזכיר הקיבוץ. בתחילת השבוע פרסמה המדינה את עמדתה בנוגע לגישה לנחל האסי, לפיה אי אפשר למנוע מהציבור את הגישה לנחל. חשוב לציין שעמדת המדינה לא מחייבת פתיחה מיידית של הנחל ושהנושא ממתין לפסיקת בית המשפט.

אחד מפעילי המחאה מתעמת עם תושבי הקיבוץ
פעילי המחאה בקיבוץ ניר דוד

בתיעוד נראה אחד האנשים במקום, ככל הנראה מדובר בפעיל מחאה לשחרור הנחל שהגיע לקיבוץ, תוקף וצועק: "אני אדקור אותך". תושבת המקום זעקה: "מי הרביץ לבן שלי פה?! אתם לא מתביישים?! מה זה צריך להיות? באים לפה לבית שלי". פעיל מחאה אחר צעק: "אם אני רוצה אני אשאר פה", לאחר מכן החל מאבק על אחד הטלפונים של מי שככל הנראה תיעד את האירוע.

לביא מאירי מזכיר הקיבוץ שהותקף לטענתו על ידי פעילי המחאה סיפר: "הגיעו מתוך הנחל קבוצה של סדר גודל של 10 מוחים, מראשי המאבק כנראה, הם היו מאוד אלימים, אני מזכיר הקיבוץ נפצעתי. אם הנחל יפתח לכל אורכו - תהיה פה אלימות והאלימות הזו היא לא בגללנו, המוחים הם אנשים אלימים".

פעיל מחאה מכה אחד מתושבי המקום בעודו מוטל על הארץ
עימות אלים בקיבוץ ניר דוד
פעיל מחאה מאיים לדקור את אחד מתושבי הקיבוץ
המלחמה על האסי נמשכת: אחד האנשים שהגיע לקיבוץ מאיים

בעמוד הפייסבוק הרשמי של קיבוץ ניר דוד נכתב: "אתמול בערב שבת, חברי מחאת האסי שוב פרצו לקיבוץ ותקפו חברי קיבוץ בחצר ביתם. ביניהם קטין שהיה במקום ואת מזכיר הקיבוץ, לביא מאירי, שנזקק לטיפול רפואי. אנחנו רוצים לומר בצורה ברורה שהטקטיקה שבה מובילי המחאה פורצים כל פעם לקיבוץ כדי להרעיש, ללכלך, לתקוף ולהפריע את שגרת החיים, לא תצלח.

עוד הוסיפו: "עמדת המדינה, שהוגשה השבוע, חזרה על עמדתה לפיה אין להנגיש את הנחל באזור המגורים בקיבוץ, והציעה פתרון זמני מחוץ לאזורי המגורים ושלא בקרבתם. המקרה של היום רק ממחיש עד כמה הרעיון של פארק ציבורי בלב שכונת מגורים אינו מעשי". 

התקרית הזו מגיעה לאחר שבתחילת השבוע מסרה המדינה את עמדתה בנוגע לעתירה שהוגשה סביב המאבק על הנגישות לנחל האסי דרך קיבוץ ניר דוד. לפיה, לא ניתן למנוע באופן גורף מהציבור הרחב גישה אל הנחל, אף אם היא מחייבת מעבר בשטחי הקיבוץ. מדובר בשינוי עמדה של הפרקליטות, שכעת מציעה להגיע להסדר בין אנשי המחאה לקיבוץ ולמועצה האזורית עמק המעיינות, ולאפשר גישה חופשית לנחל על פי הצעה מוסכמת על הצדדים. המדינה הוסיפה כי הקיבוץ הוא שאחראי לייצר את דרכי הגישה לנחל.