לפני חמש שנים, כחודשיים לפני תאריך השחרור שלה מגדוד קרק"ל שם שירתה כלוחמת, עברה ש' התקף אפילפטי ראשון בזמן שישנה. היא אושפזה בבית החולים למשך יומיים, ושם עלה החשד כי היא סובלת מאפילפסיית נעורים. כעת, לאחר דרך ארוכה וקשה מול משרד הביטחון, היא צפוייה להיות מוכרת כנכת צה"ל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

באופן מיידי קישרה ש' בין הלחץ הרב שהייתה נתונה לו בזמן השירות שלה, לבין ההתקף אפילפטי. תנאי השירות הקשים שלה כללו לחץ פיזי ונפשי, מיעוט בשעות שינה, השתתפות בתדריכים, תורנויות, תרגילי כוח ושיעורי ספורט. חודשיים לאחר שהשתחררה ולאחר שהכירה במצב הבריאותי החדש, שילווה אותה כל חייה, הגישה ש' בקשה למשרד הבטחון להיות מוכרת כנכת צה"ל.

תחילה דחה משרד הביטחון את בקשתה, בהתבסס על חוות דעתה של נוירולוגית מטעמו. המומחית קבעה כי ההתקף שחוותה דומה לאירוע התעלפות אחר שקרה לה כשהייתה בת 12, אז הופיעו אצל ש' תנועות בלתי רצוניות בגפיים בראש ובידיים.

עוד טענה הנוירולוגית כי החיילת העידה כי חודשים לפני האירוע החלה לסבול לעתים מרעד בלתי רצוני בשעות הבוקר שהוא אופייני גם כן לאפילפסיית נעורים. בנוסף טענה המומחית מטעם קצין התגמולים כי ההתקף האפילפטי בצבא לא אירע במהלך פעילות מבצעית בגדוד אלא לאחר שהגיעה לסמינר וישנה היטב.

עורך הדין מיכאל פסקל שמייצג את ש' ועוסק בתביעות נגד משרד הביטחון, ערער על דחיית בקשתה תוך שהוא מציין כי אירוע ההתעלפות בהיותה בת 12 אינו קשור למקרה, והוא התרחש על רקע כאבי בטן עזים שלוו ברעד.
בחוות דעת נוירולוגית שהוגשה מטעם ש' במסגרת הערעור, נקבע כי האפילפסיה נגרמה עקב שירותה הצבאי ולא כתוצאה מפגם מולד. המומחה ביסס את קביעתו על דוח שיחרורה של החיילת מביה"ח לאחר שהתעלפה כשהייתה בת 12. בדו"ח צויין כי הבדיקה הנוירולוגית הייתה תקינה, וכי מדובר באירוע התעלפות שכיח.

עו"ד מיכאל פסקל
עו"ד מיכאל פסקל

המומחה מטעמה קבע כי מצבי לחץ גופני ונפשי הם גורם שכיח לאפילפסיה, זאת בהתבסס אפילו על מחקר שנערך בשיתוף צה"ל בקרב 300 אלף מתגייסים. עוד ציין כי ההתקף שחוותה התרחש לאחר שנה וחצי של שירות אינטנסיבי שכלל 4 חודשי טירונות קרבית בגבעתי - ויותר משנה בשירות כחיילת קרבית, בתנאי לחץ גופני ונפשי מתמיד. שירותה כלל תפיסת קו, שהייה בשטח וחסכי שינה - וזו הסיבה להתקף האפילפטי הראשון שחוותה בצבא.

השופט אורי גולדקורן, ששימש כיו"ר ועדת הערעורים לפי חוק הנכים ליד בית משפט השלום בחיפה, קיבל את חוות דעתו של המומחה מטעמה של החיילת וקבע כי תנאי השירות של הלוחמת הם אלו שגרמו להתקף האפילפטי שחוותה.

בעקבות ההחלטה, החיילת - היום בת 26, תזומן לוועדת רפואית שתקבע את שיעור הנכות בגין האפילפסיה - ובהתאם לכך ייקבעו את קצבת הנכות לה תהיה זכאית כל ימי חייה.

לפניות לכתבת: avivim@ch2news.co.il