פרסום ראשון: שני פעילי "בצלם" מוכרים, עימאד אבו שמסייה ועארף ג'אבר, נעצרו בשבוע שעבר בחשד שהציתו שטח סמוך לקריית ארבע. את החקירה מנהלים כוחות הביטחון: השניים שוחררו בתנאים מגבילים.

אבו שמסייה, אחד החשודים, מוכר בתור צלם ארגון "בצלם" שתיעד את אלאור אזריה בזמן שירה. לטענת הארגון, השטח שהשניים הציתו נמצא בכלל בבעלותו של מר ג'אבר - אך בצה"ל טרם מאשרים את הטענה הזו ואומרים שהיא תיבדק במסגרת החקירה.

בתנועת "אם תרצו" דווקא טוענים שהגבעה שהוצתה שוכנת על אדמות מדינה, וששני הפעילים הבעירו אותה כדי להכשיר את השטח לחקלאות פלסטינית. התיעוד של השניים הגיע דרך פרויקט DMU המתעד להגדרתם פעילות של פעילים אנטי ישראלים.

יו"ר אם תרצו מתן פלג (צילום:  קובי דוברז)
יו"ר אם תרצו, מתן פלג | צילום: קובי דוברז

"אין זו הפעם הראשונה שמתגלה קשר בין פעילים בארגוני תעמולה אנטי ציוניים הפועלים במימון ממשלות זרות והקרן לישראל חדשה לבין מעשי טרור לכל דבר", אומר מתן פלג, יו"ר התנועה. "מבחינת המחבלים ומבקשי רעתה של ישראל מדובר בפעילויות שונות באופיין אך בעלות אותה מטרה. לעיתים נמצא כי מדובר באותם אנשים. על ממשלת ישראל לפעול באופן מיידי לצמצום המימון של ממשלות זרות לארגוני דה לגיטימציה הפועלים בישראל".

אליהו ליבמן ראש מועצת קריית ארבע חברון אמר לאחר הפרסום ב-N12 כי "יש מי שמעבד את האדמה הזו, ומפריח בה את השממה דרך חינוך נכון, הרחבת בנייה לזוגות צעירים, סיוע לגיל השלישי ויש מי שמאבד את האדמה הזו, שורף אותה, מתנכל לה, רוצה להפוך את הפריחה לשממה. טוב שהפרצוף האמיתי שלהם מתגלה".

תגובת דובר צה"ל: "החשודים נעצרו ונחקרו בחשד להצתה, לאחר שזוהו כשהם מציתים עשבים בשטח פתוח.
עם סיום החקירה, יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".

תגובת ארגון "בצלם": "העובדה שכוחות הביטחון הישראלים עוצרים פלסטינים שמעבדים את אדמתם שלהם - החלקה המדוברת שייכת למר ג׳אבר - מעידה יותר על משטר האפרטהייד מאשר על קורבנותיו. פרויקט הווידאו של בצלם מבקש לתעד גם מציאות זו של התנכלויות מעין אלו שמטרתן דיכוי ונישול של פלסטינים מאדמתם".