פרעות הדמים שהשתוללו בחודש שעבר בישראל גבו הערב (ראשון) מחיר נוסף. במהלך המהומות הוצתו שני מלונות יוקרתיים בעכו, באחד מהם שהה אבי הר אבן בן ה-84, חתן פרס ביטחון ישראל ומנהלה לשעבר של סוכנות החלל הישראלית. הוא נפצע באורח אנוש והערב מת מפצעיו. מספר חשודים נעצרו בחודש שעבר במעורבות במעשה.

הר אבן נפגע לאחר שבקבוקי תבערה הושלכו לעבר המלון שבו שהה יחד עם אשתו. היא הצליחה להיחלץ מהמקום, אך הוא נפגע באורח קשה מאוד והיה מאושפז במשך שלושה שבועות. הוא פונה למחלקת הטיפול הנמרץ בבית החולים רמב"ם בחיפה כשהוא מורדם ומונשם. לאחר שבועות של טיפול, הוא מת מפצעיו. באירוע ההצתה החמור נפגעו עוד מספר אורחים שנפשו במלון.
אפנדי  (צילום: רוני מיארה)
מלון האפנדי בעכו | צילום: רוני מיארה
הערבסק בעכו הושחת
מלון הערבסק הושחת גם הוא

ממשפחתו של הר אבן נמסר: "בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של אבי הר-אבן שנפטר הערב מפצעיו בבית החולים רמב"ם. המשפחה מבקשת להודות לצוות בית החולים על הטיפול במסור והמקצועי באבי לאורך השבועות האחרונים, זאת בנוסף לרבים שהתפללו ודרשו בשלומו. אנחנו מבקשים לכבד את פרטיותנו ולהימנע מסיקור תקשורת בהלוויה ובבית בהמשפחה".

סוכנות החלל הישראלית פרסמה הודעה שבה היא הביעה את צערה העמוק על מותו של הר אבן. "היה דמות מרכזית בקידום תחום החלל בישראל הן בתעשייה והן במערכת הביטחון", ספד לו אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל. "בתפקידו כמנכ"ל סוכנות החלל הישראלית קידם רבות את קשרי החוץ של הסוכנות והיה הראשון למצב אותה במרכז תעשיית החלל העולמית. הרבה בזכות פועלו של הר אבן, ישראל עד היום היא מעצמת חלל בקנה מידה עולמי".

פרופ' איציק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית, ספד לו: "אבי הר אבן היה אחד מראשוני מנהלי סוכנות החלל הישראלית והניח את היסודות לבניין יכולות החלל הנוכחיות של ישראל. תרומתו לא תסולא בפז. אבדה גדולה למדינת ישראל, אנו משתתפים בצער המשפחה ומוסרים את תנחומינו, שלא תדעו עוד צער".

הר אבן כיהן בתפקידים בכירים בתעשייה האווירית במהלך שנות ה-80 וה-90, ושימש כמנהל סוכנות החלל הישראלית בין השנים 2004-1995. משנת 2008 שימש כעמית מחקר בכיר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן. במקביל, עסק בפעילות ציבורית ענפה כחבר הוועד המנהל של עמותת 'עתיד בטוח' הפועלת לקידום מנהיגות ויזמות נוער למניעת קורבנות אלימות ובריונות ברשת.

_OBJ

 

במהומות שהיו בעיר לוד נרצח בלינץ' יגאל יהושע, בן 56. מתפרעים ערבים רגמו את רכבו של יהושע באבנים בזמן שנסע בעיר והוא נפצע קשה. לאחר כשבוע בבית החולים נקבע מותו. בהסכמת רעייתו, איבריו נתרמו והצילו בין היתר את ראנדה עוויס, בת 58, ערבייה תושבת מזרח ירושלים.