ביקורת חריפה מבפנים: בכירים במשטרה בהווה ובעבר שהתייצבו עד כה לימין המשטרה מותחים ביקורת על מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, שלאחר שיחה עם השר לביטחון הפנים חזר בו מכוונתו לשלוח מכתב ליועץ מנדלבליט בבקשה שיפעל להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת נסיבות האסון במירון – כך פורסם אמש (שלישי) במהדורה המרכזית.

"ההתקפלות של המפכ"ל אתמול בעקבות שיחה עם השר אוחנה נראית כמו כניעה מבישה והתקפלות של הדרג המבצעי בפני הדרג הפוליטי", תקף אחד הקצינים המכהנים. מפכ"ל משטרה בדימוס אמר על ההתקפלות: "אם המפכ"ל שבתאי לא יתעשת ויפגין עצמאות מול השר שמינה אותו – הוא יאבד את התמיכה של הציבור ושל השוטרים".

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"התקפלות מבישה". המפכ"ל שבתאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חשוב להדגיש כי לא חלה שום חובה על מפכ"ל משטרה מכהן להתייעץ או לדווח לשר הממונה עליו אם ברצונו לשלוח מכתב מן הסוג הזה ליועץ המשפטי לממשלה. עם זאת, נראה שהמפכ"ל שבתאי עדיין חש מחויבות לשר שמינה אותו – ואת התלות הזאת לא רבים אוהבים.

מפקד מחוז הצפון במשטרה, נציב שמעון לביא, אמר בסרטון שפרסם אתמול: "ברגעים הללו אתה למד על ערך החברות, על ערך הרעות ועל הערבות ההדדית. באופן אישי אתה לומד גם על עצמך ואתה למד בדיוק מאיזה חומר אתה עשוי. אני רוצה לומר באופן ברור - אני חזק, חזק מאוד. אני נחוש. אני גאה מאוד בשוטרים שלי".

אמיר אוחנה ויעקב ליצמן  (צילום: פלאש 90)
לא חלה חובת דיווח לשר הממונה. אוחנה | צילום: פלאש 90

ביום שני פורסם במהדורה המרכזית כי המפכ"ל שבתאי החליט בדיון של סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה לשלוח מכתב ליועמ"ש ובו בקשה להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת נסיבות האסון במירון. אלא שהשר אוחנה שהגיע לפגישה בשלב מסוים, מנע מהמפכ"ל את הגשת הבקשה הזו.

ככל הנראה, השר אוחנה שמע על כוונת שבתאי לאחר שהגיע לדיון, וביקש לצאת לשוחח עימו בחוץ. לאחר ששבו, הוא שמע את אותה בקשה על ועדת חקירה ממלכתית גם ממפקד מחוז צפון שמעון לביא, וגם עימו אוחנה יצא לשוחח מחוץ לחדר הישיבות. לאחר הדיון, המכתב שהכין המפכ"ל "נשאר בכיסו" ולא נשלח למנדלבליט. כלומר, השר אוחנה או ביקש או הורה למפכ"ל שלא לשלוח את הפנייה עם הבקשה להקים ועדת חקירה ממלכתית.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "הדיאלוג בין המפכ"ל לדרג המדיני שמעליו הוא מובנה וקבוע, ומתנהל בהתאם. מפכ"ל המשטרה עמד, עומד ויעמוד על עצמאותה ועל הממלכתיות של משטרת ישראל ללא מורא וללא משוא פנים".