המשטרה תשלם פיצויים בסך 16,500 שקלים לפעילה החברתית שפי פז - לאחר שזו התבקשה להתפשט בניגוד לדין בעת חיפוש משטרתי - כך פסק היום (שלישי) בית משפט השלום בתל אביב.  

האירוע התרחש בנובמבר 2018. לאחר שפז נעצרה ופונתה ממחאה שהשתתפה בה בכיכר רבין, היא הובאה לתחנת לב בתל אביב, שם נערך עליה חיפוש בידי שוטרת. לפי תלונתה של פז, שהוגשה לקצין תלונות הציבור במרחב ירקון כשבועיים לאחר מכן, השוטרת דרשה ממנה להסיר את בגדיה ולהיוותר בתחתונים בלבד וכל זאת במקום ללא פרטיות.

המשטרה בחנה את התלונה, וקבעה כי אומנם שוטר הינו מוסמך לבצע חיפוש על גופו של עצור ולבקש ממנו להישאר לבוש רק בבגדים תחתונים - אך במסגרת חיפוש כזה, השוטר אינו מוסמך לדרוש לחשוף איברים אינטימיים.

נעצרה. שפי פז (צילום: החדשות)
שפי פז: שום דבר לא ירתיע אותי | צילום: החדשות

ממצאי הבירור שנערך במשטרה הובאו בפני סגנית מפקד מרחב ירקון וזו קבעה כי נפל פגם באופן החיפוש. "לא היה מקום לדרוש ממך לחשוף את חזך, ולפיכך במובן זה תלונתך הינה מוצדקת", השיב קצין התלונות רפ"ק גיא ישראלי לפז באפריל 2019. האחריות למעשה, כך נכתב, מוטלת על השוטרת שביצעה את החיפוש ועל השוטר שהביא את פז לתחנה והנחה אותה באשר לאופי החיפוש הנדרש. עוד נכתב כי סגנית מפקדת המחוז הנחתה לנקוט צעדים משמעתיים כלפיהם.

 

פז לא הסתפקה באותם צעדים, והחליטה לתבוע את המשטרה לאחר האירוע הקשה שחוותה בזמן מעצרה. אתמול, הסתיים הסיפור עם פיצויים מכובדים. "לא תבעתי את המשטרה בשביל הכסף", הבהירה. "תבעתי אותה כי קצתי בהתנהלות הכוחנית של לובשי המדים. מי שהחליט לערוך עלי חיפוש בהפשטה לא באמת חשב שיש מה לחפש על אישה בת 66 שנעצרה בהפגנה, אלא ביקש בכוונה תחילה לפגוע ולהשפיל, בתקווה (אולי) שזה ירתיע אותי.

"בזה הם נכשלו. כולם כבר יודעים ששום דבר לא ירתיע אותי. בית המשפט נתן לי היום ניצחון מתוק, והלוואי שמשטרת לב תל אביב תיקח את הפסיקה הזאת לתשומת לבה ותתייחס כראוי לעצורים בכלל, ולעצורי הפגנות ומחאות בפרט".

עו"ד איתמר ברקאי שייצג את פז מסר בתגובה: "מדובר בפסק דין חשוב מאוד אשר מבהיר, כי פגיעה בזכויותיו היסודיות ביותר של האזרח תוך ניצול לרעה של סמכויות ושררה, הוא דבר אשר בית המשפט לא יעבור עליו לסדר היום. יודגש, כי הסכום שנפסק למרשתי בגין המקרה שחוותה אף מעלה את רף הפיצוי מזה שהיה נהוג עד היום במקרים דומים. בכך, פסק הדין שניתן מביא עמו משב רוח מרענן בכל הנוגע להכרה בחומרת הפגיעה שנגרמת לאזרח מהתנהלות פסולה כאמור מצד הרשות, וזאת תוך הבנה כי במאזן הכוחות עולה זה של הרשות על כוחו של האזרח בעשרות ומאות מונים מלכתחילה ועל כן עליה לפעול ביתר זהירות בבואה לנצל כוחה זה".