האלימות הקשה שהופנתה הלילה כלפי יהודים ביישובים מעורבים ממשיכה לעורר סערה וגינוייים חריפים. נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פרסם הודעה שבה כינה במילים נחרצות את הפורעים כ"המון ערבי מוסת" - וגינה את נבחרי הציבור הערביים שגם בשעה זו מרביתם ממלאים פיהם מים.

"אזרחי ישראל", פתח הנשיא את דבריו, "החל מיום ראשון, פתחו ארגוני הטרור - החמאס והג׳יהאד האיסלאמי - במערכה נפשעת ומתוכננת על ערי ישראל. אנו מחזקים את המשפחות השכולות בחיבוק אמיץ של נחמה בשעות הקשות הללו, ומתפללים להחלמתם השלמה של הפצועים".

"יקיריי, מראה הפוגרום בלוד והפרעות ברחבי ישראל על ידי המון ערבי מוסת וצמא דם, שפגע בחיי אדם, ברכוש, ואף שלח ידו בקודשי ישראל, הוא בלתי נסלח", הוסיף. "ההשלכה של דגל ישראל על ידי פורעים ערבים, והחלפתו בדגל פלשתיני, היא פגיעה ברוטאלית בחיים המשותפים במדינת ישראל. שתיקת ההנהגה הערבית אל מול הפרעות הללו היא שתיקה מחפירה שמהווה רוח גבית לטרור ולפרעות ומעודדת את הקרע בתוך החברה שבה אנו חיים ונמשיך לחיות גם כשהכול יעבור".

הנשיא קרא לממשלה "לרדוף אחר הפורעים ביד קשה, ולהשיב את הביטחון והסדר גם תוך כדי מלחמה בלתי מתפשרת בטרור העזתי. זו ברירת חיינו - להיות מוכנים וחמושים, חזקים ונוקשים, נכונים להגן על הבית שלנו. אנחנו נתגבר על עת המבחן הזו, ונצא ממנה מלאי ביטחון ועוצמה. זוהי המדינה של כולנו, ולפני הכול, עלינו להיות נאמנים לה ולחוקיה. יקיריי, יקירותיי, אנא התאזרו בסבלנות, עקבו בתשומת לב רבה להנחיות ההתגוננות, וחזקו את הקרובים לכם. כוחותינו הלוחמים בשעה זו יוכלו לכל אויבנו, כפי שיכולנו תמיד. נהיה להם כולנו לגב ולמשענת. היו ברוכים".

גם ראש הממשלה התייחס לאירועים האלימים ברחוב הערבי. לאחר שביקר בעכו, שם נרשמה אלימות קשה והתפרעויות נגד יהודים ובעלי עסקים של יהודים, אמר נתניהו כי "אנחנו במאבק בכמה חזיתות. אתמול בלילה לאחר הדיונים וההחלטות בקריה לגבי רצועת עזה, הלכתי בשתיים לפנות בוקר ללוד, עוד חזית שנפתחה שם של אנרכיה. נתנו שם גם כן החלטות והזרמת כוחות, והיום בצוהריים כאן בעכו. אנחנו ממשיכים במאמץ לעצור את האנרכיה, להחזיר את המשילות לערי ישראל באגרוף ברזל אם צריך, בכל הכוחות הנדרשים ובכל הסמכויות הנדרשות".

עוד אמר כי מדובר ב"דבר שהוא בלתי נסבל. זה מזכיר לנו מראות מהעבר של עמנו ואנחנו לא יכולים לקבל את זה - בוודאי לא במדינתנו. ההנחיה הראשונה שלי הייתה להזרים כוחות מג"ב מאיו"ש לעזור למשטרת ישראל, וזו הנחיה שבוצעה. הכוחות האלה הגיעו ללוד, לעכו ולמקומות אחרים. הם נשלטים עכשיו על ידי המשטרה בצורה שלא הייתה קודם לכן - וזה חשוב. שנית, ביקשתי לצייד אותם בסמכויות מצב חירום. גם על זה היה קצת מאבק אבל פתרנו את הבעיה המשפטית הזו. עכשיו הם מצוידים בכלים כולל במקרה הצורך, להטיל עוצר".

הוא סיכם: "צריך להבין שדבר ראשון אנחנו רוצים לעצור את גל המהומות. אני קורא לכל מנהיגי הציבור, בראשם מנהיגי הציבור הערבי, לגנות ולפעול בכל דרך לעצור זאת. בכל מקרה אנחנו נפעיל את הכוח הריבוני שנמצא בידינו כדי להשליט סדר ולהחזיר את השקט והביטחון לאזרחי ישראל וערי ישראל".