יישאו באשמה ובאחריות? הממשלה אישרה היום (ראשון) בישיבתה הראשונה את הצעתו של בני גנץ להקים ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת אירועי ל"ג בעומר במירון. 45 בני אדם נספו בחגיגות ולמעלה מ-100 נוספים נפצעו בשל ליקויי הבטיחות הקשים באתר.

הוועדה תבחן את מעורבותם ואחריותם של לא מעט גורמים בכירים, בהם השר לביטחון פנים לשעבר אמיר אוחנה ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי. את בעלי האחריות שייחקרו בוועדה ניתן לחלק למעשה לשלושה תחומי עיסוק שונים: גורמים דתיים, גורמים פוליטיים וגורמים משטרתיים.  

אמיר אוחנה וקובי שבתאי (עיבוד: פלאש 90)
השר לבט"פ לשעבר אמיר אוחנה ומפכ"ל המשטרה קובי שבתאי | עיבוד: פלאש 90

אנשי דת

הגורמים הדתיים, האנשים שלמעשה ניהלו את הר מירון ובכלל זאת את אירועי ל"ג בעומר. בראשם עומד הרב שמואל רבינוביץ', יו"ר ועדת החמישה. רבינוביץ' ייבדק על האפשרות שלא דאג להסדרת תהליכי התכנון והבנייה של מתחם מירון. נדגיש כי הוא החל בשבועות האחרונים לדאוג לבנייה במתחם, אולם קדמה לכך שנה שלמה אבודה.

הגורם הדתי השני שיעמוד במרכז בדיקת ועדת החקירה הוא מנכ"ל המרכז למקומות קדושים, יוסי שווינגר. הטענה נגדו היא שהוא ניהל בצורה רשלנית את ההילולה ברמה הפנימית, שאינה קשורה באבטחה. שווינגר, שקרא לכמה שיותר אנשים לפקוד את ההר בימים שלפני האסון, כבר נחקר במשטרה בחשד להמתה בקלות דעת.

 

פוליטיקאים

במוקד החקירה יעמוד גם השר לביטחון הפנים לשעבר אמיר אוחנה, שמהטענות נגדו עולה כי אישר לכאורה תוכניות שלא תאמו בסופו של יום את גודל האירוע. לרוב השר לביטחון הפנים לא מעורה בכל הפרטים, אולם במקרה זה אוחנה קיים ישיבות בנושא והכיר את התוכניות. כמו כן, אוחנה אף ביקר בעצמו במירון לפני האסון הכבד.

הוועדה תדון גם בעניינם של שני בכירים נוספים, השרים לשעבר אריה דרעי ויעקב ליצמן,  שלטענת הוועדה לחצו והיו מעורבים בהפצת האירוע והרחבתו. נדגיש כי לשניים אין אחריות מניסטריאלית מוגדרת שבגינה שמם צפוי לעלות בוועדה, אולם אנשיהם היו שם ולחצו לקיים את האירוע בצורה נרחבת חרף מגבלות הקורונה ותנאי האתר.

דרישות נוקשות. ליצמן ודרעי (צילום: פלאש 90, חדשות 2)
השרים לשעבר אריה דרעי ויעקב ליצמן | צילום: פלאש 90, חדשות 2

קציני המשטרה

נראה כי במשטרה מרוצים מהקמת ועדת החקירה, זאת מכיוון שהם חששו כי האחריות תתגלגל בסופו של דבר לידיהם. מפכ"ל המשטר, רב-ניצב יעקב שבתאי, ייבדק האם אישר תוכניות שאינן תואמות את גודל האירוע לאחר שגם הוא, כקודקוד המשטרה, היה מעורה בכל הפרטים.

בכיר המשטרה השני ששמו צפוי לעלות בוועדה הוא ניצב שמעון לביא מפקד המחוז הצפוני, שלקח אחריות על האירוע אולם לא את האשמה. לטענת הוועדה לביא הגיש תוכניות שאינן מתאימות לאירוע, לא פיקח כראוי על תוכניות ולא עצר את זרימת המשתתפים להר בזמן אמת, למרות שאה כמי מדובר בכמויות גדולות יותר מאלו שתוכננו.

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במקביל, שלושה ניצבי משנה שהיו אחראים עם הגזרות השונות ייחקרו בוועדה בחשד שלא הגיבו בזמן לדיווחים הראשונים על האסון ושלא מיקמו נכון את הסדרנים והשוטרים. נגדיש כי בנוסף לגורמים אלה, המשטרה צפויה לחקור בעלי אחריות נוספים שהיו מעורבים בתכנון האירוע שהפך לטרגדיה קשה.