מקרה שנאה כל 3 שעות: כמעט 2,700 מקרי שנאה ואלימות כלפי הקהילה הגאה דווחו בשנה החולפת למרכז הדיווח של הקהילה – עלייה של 27% לעומת השנה שעברה. דוח הלהט"בופוביה על שם ניר כץ ז"ל שמפרסמת האגודה למען הלהט"ב מעלה ממצאים מטרידים על הפגיעה הגוברת בחבריה. מדוח השנה שעברה עולה כי בכל ארבע שעות דווח על פגיעה, לעומת כל שלוש שעות בשנה החולפת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתוך 2,696 מקרי השנאה והאלימות, 25% מהם אירעו במרחב הקרוב לבית, זאת לעומת 8% בלבד בשנה שעברה. זאת ככל הנראה בשל מגפת הקורונה שחייבה את הישראלים להישאר קרוב למקום המגורים. 315 צעירים וצעירות דווחו כי נאלצו לעזוב את הבית בשל התנכלות או התעללות על רקע נטייתם המינית או זהות המגדרית.

כמעט מחצית מהדיווחים הגיעו מנשים לסביות ואילו 27% מהדיווחים היו של גברים הומואים. שאר הדיווחים הגיעו מהקשת הטרנסג'נדרית. מרבית הפגיעות שהתקבלו במרכז הקהילה הגאה הגיעו מצעירים בני 19-30 (58%) ואילו רק 14% מגיל 31 עד 40. אזור המרכז וסביבת תל אביב הוא האזור שממנו הגיעו הכי הרבה דיווחים, ככל הנראה משום שבאזורים אלו מתגוררים מרבית חברי הקהילה. עם זאת, השנה נרשמה ירידה באחוז הפגיעות במרכז, עם שיעור של 43%, לעומת 60% בשנה שעברה. מאזור השרון היו הכי מעט התנכלויות – 7% בלבד.

חובש כיפה במצעד הגאווה בירושלים, ארכיון (צילום: גילי יערי, פלאש 90‎, חדשות)
צילום: גילי יערי, פלאש 90‎, חדשות

הדו"ח מדגיש כי בניגוד לשנים קודמות בהן סוגיית הלהט"ב בחברה הערבית הייתה מושתקת, בשנה החולפת חל שינוי גדול ביחס של החברה לסוגיה. השנה, כל הדיווחים שהגיעו לאגודה מהחברה הערבית, נסובו סביב אי קבלה ואלימות במשפחה הקרובה אשר יצרה מצוקה נפשית וכלכלית. כמו כן, שיתוף הפעולה בין האגודה ל'טחינה אל-ארז' בהקמת קו קשב בערבית וחוק טיפולי ההמרה שהופעל בגינו לחץ כבד בחברה הערבית, הביאו לתסיסה משמעותית בחברה הערבית בנושא.

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי: "השנאה המכוערת כלפי הקהילה הגאה הגיעה השנה לשיאים חדשים כשהיא מקבלת לגיטימציה מהגורמים הבכירים במדינה. השנאה הורגת ופוצעת את הגוף והנפש של אלפי צעירים וצעירות שבסך הכל מבקשים להיות מי שהם ואת, השנאה הורסת את החיים של אלפי להט"ב שמבקשים לחיות בביטחון ובכבוד. בזמן שממשלות ישראל הפקירו את הקהילה הגאה במתן זכויות בסיסיות ובשמירה על חיינו וביטחוננו, השנאה משתוללת ועל נבחרי הציבור ממגוון הקשת הפוליטית לעצור אותה ובהקדם. כקהילה חזקה, נמשיך להילחם בלהט"בופוביה עד למיגור מוחלט. אנחנו מבקשים מכל מי שחווה מקרה להט"בופובי לפנות אלינו, דיווח יכול להציל חיים".