ההודעה של פורום 15 הערים, לפיה הם מתכוונים להחזיר ללימודים את תלמידי ז'-י' ביום רביעי הקרוב בניגוד להחלטות הממשלה, עוררה ביקורת גם במשרד הבריאות וגם מצד ארגוני המורים. הבוקר (שני), הביקורת מתרחבת ומצליחה לפורר ולסדוק את ההחלטה שהתגבשה בקרב ראשי הרשויות. ראש עיריית רחובות, רחמים מלול, הודיע כי הוא חוזר בו ויפעל רק לפי המתווה של הממשלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מלול הודה בהודעתו כי בדיון הפנימי של הפורום הוא התנגד למהלך החד-צדדי, וכעת הוא מכריז כי לא יחבור אל שאר הרשויות. "אנחנו מאוד רוצים לחזור לשגרת לימודים מלאה. ואולם, ברחובות יחזרו רק בהתאם להחלטות הממשלה ומשרד החינוך. זה מהלך חינוכי מהמעלה הראשונה בעיניי". 

לדבריו, "חזרה ללימודים בניגוד לחוק ולהחלטת השלטון המרכזי לא מקובלת עליי. ריח פוליטי של בחירות נודף ממנה. אם נתעלם מהחלטות הממשלה - מה ההבדל בינינו לבין הפלג הירושלמי שהחליט להתעלם מהחלטות הסגר?". 

לאחר פרסום ההודעה, הצטרף לדברים גם ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג, שכינה את מתווה המרד כ"לא ישים" ולכן "אין טעם להצטרף אליו". 

הבוקר הצטרף לביקורת גם יו"ר ארגון המורים, רן ארז, שאחראי על המורים המלמדים בכיתות י' שנותרו בבית: "זהו חוסר אחריות משווע של ראשי הערים אשר החליטו לקחת את החוק לידיים ולגרור את המורים והמנהלים לעבור על החוק. אם יקרה אסון - אני לא רואה איזו אחריות יקבל על עצמו מי מראשי הערים האלה. לא אתן לסכן שום מורה, מנהל או תלמיד".

אמש בריאיון במהדורה המרכזית, התייחס ראש עיריית ראשון לציון רז קינסטליך, מיוזמי המהלך, להחלטה: "אנחנו לא עושים השוואה לקנייבסקי או לכל רב כזה או אחר", אמר קינסטליך. "פורום ה-15 מייצג כ-50% ממדינת ישראל. הצטרפו אלינו עוד 2 רשויות, ככה שאני חושב שאנחנו חוצים כבר את רף חצי ממדינת ישראל שבאה ואומרת שתתנו לנו, לראשי הרשויות. אנחנו הלכה למעשה בשנה האחרונה מנהלים את הקורונה, אנחנו אלה שנמצאים בשטח ועושים את העבודה – תסמכו גם עלינו".

ראש עיריית ראשון לציון הדגיש כי הם לא מתכוונים להכריח אף מורה או מנהל להגיע לעבודה: "אנחנו אוהבים את המורים והמנהלים שלנו ואנחנו לא הולכים להכריח אף אחד להתייצב ביום רביעי, אלא פונים לרגש, פונים לנפש שלהם, פונים אליהם לבוא לסייע לנו ולעזור לנו להחזיר את הילדים המקסימים שלנו לשפיות".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, צייץ בטוויטר: "לא מוכנים להמתין יותר לממשלה! הודעתי הערב למנהלים כי אגבה כל אחת ואחד מהם שיחליט להחזיר את תלמידי כיתות ז'-י' כבר ביום רביעי. ראשי 15 הערים העצמאיות בישראל ואני, מרגישים חובה לשים סוף לקבלת ההחלטות ההרסנית של הממשלה ולתת תקווה לילדים ולהוריהם". 

נזכיר כי בפורום ה-15 - חברות הערים אשדוד, באר שבע, גבעתיים, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, כפר סבא, נתניה, פתח תקווה, ראשון לציון, רחובות, רמת גן, רעננה ותל אביב-יפו. 

ערי הפורום פרסמו את המתווה שלהן לפתיחת הלימודים - שאלה עיקריו:

• תלמידי ז' עד י' יגיעו לבית הספר לכל הפחות פעמיים בשבוע (4 שעות בכל אחד מהימים) או 3 פעמים בשבוע ל-3 שעות בכל פעם.

• אין הכרח ללמד את כלל מקצועות הלימוד בזמן השהייה בבית הספר.

• חלק מן המקצועות ימשיכו להילמד מרחוק.

• ניתן יהיה ללמד במשמרות.

• ניתן יהיה לשלב בין למידה בכיתה (9-8 שעות שבועיות לפחות) לבין למידה במרחבים חוץ-כיתתיים.

עוד נכתב כי "אופן חידוש הלימודים בבית הספר ייעשה לפי שיקול דעת המנהל/ת ובהתייעצות עם העירייה, ותוך התייחסות להיקף המתחסנים בקרב צוותי ההוראה, היקף ההתחסנות הכללי בשכונות מהן מגיעים התלמידים, גודל בית הספר ומספר התלמידים". עם זאת, הדגישו ראשי העיריות כי אין "לכפות או לחייב את המנהלים וצוותי ההוראה" לפעול על פי המתווה שפרסמו.

את ההודעה סיכמו ראשי העיריות בפורום ה-15 בהתחייבות "להעניק למנהלים ולצוות ההוראה את מלוא הגיבוי הנדרש לצורך הפעלת מתווה זה. אנו תקווה, שרשויות מקומיות נוספות שבהן מתקיימים לימודים לתלמידי כיתות א'-ו' וי"א-י"ב, תצטרפנה למתווה זה, וסבורים כי מן הראוי שגם הממשלה וקבינט הקורונה יצטרפו אליו".