בניגוד גמור להנחיות וביום שבו אמורה לדון הממשלה על הארכת הסגר: אלפים משתתפים בשעה זו בהלווייתו של הרב משולם דוד סלובייצ'יק, זקן ראשי הישיבות במגזר החרדי, שהלך לעולמו בגיל 99. במשטרה ידעו במשך שעות שבלוויה צפויים להשתתף המונים, ולמרות זאת, אלפים הצליחו להתקבץ ברחובות ירושלים – לצד תמונות שלא נראו בבירה שבועות ארוכים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרב סולובייצ'יק היה ראש ישיבת בריסק ונחשב למנהיג רוחני גדול בעדה החרדית והיה מקורב לפלגים הקנאיים של העדה החרדית. כרגע מכונסים משתתפים רבים בהלוויה שמתקיימת באזור קריית משה בירושלים לשלב ההספדים. לאחר מכן, בכוונתם ללכת להר המנוחות. בשלב הזה לא נראים שוטרים באזור.

הלוויה המונית של הרב סולובייצ'יק בירושלים
הלוויה המונית של הרב סולובייצ'יק בירושלים

גורמים במשטרת ירושלים אמרו כי לא ניתן היה לחסום ולמנוע את המשך קיום הלוויה, מכיוון שכל ניסיון כזה היה כרוך בשפיכות דמים. "אין ספק שמדובר בהפרה המונית שכדי למנוע אותה היו נדרשים אלפים רבים של שוטרים", אמר גורם בכיר בפיקוד המשטרה. "בפרק הזמן שעבר בין ההודעה על קיומה של הלוויה ועד ליציאתה לפועל לא ניתן היה לפעול אחרת", הוא הוסיף. במשטרה ציינו עוד כי השוטרים שנמצאים סמוך למסלול מסע הלוויה מחלקים דוחות רבים למשתתפים.

במערכת הפוליטית גינו את ההפרה הבוטה של הנחיות הסגר. "רע מאוד מכל הבחינות", כתב סגן שר הבריאות יואב קיש, "התייחסות הציבור למגבלות, גרוע. יכולת המשטרה לאכיפה, גרוע. הלוויה עם ציון נכשל בריאותי. הלוויה שלצערי תוביל לעוד הלוויות. אחר כך מתפלאים מדוע הסגר לא מקטין את התחלואה". 

אביגדור ליברמן שמרבה לבקר את החברה החרדית תקף: "עכשיו בירושלים: כך נראית אכיפה סלקטיבית. איפה ראש הממשלה? איפה שר הבט"פ?", כתב.  

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ הגיב לתמונות מלווית ההמונים בירושלים: "ככה נראית אכיפה לא שוויונית: מיליוני משפחות וילדים סגורים בבתיהם ומקפידים על הכללים בזמן שאלפי חרדים מצטופפים בלוויה, רובם גם בלי מסכות. לא נסכים להמשך פייק סגר לא אפקטיבי. או שסוגרים לכולם - או שפותחים לכולם. נגמרו ימי התחמנות".

מנכ"לית קרן רש"י, מיכל כהן, החברה בוועדה המייעצת לפרויקטור הקורונה, הגיבה גם היא: "המצב בלתי נסבל – מי ששומר על החוק נמצא בסגר ומי שמצפצף על החוק פטור ממנו. הלוויה המונית בירושלים, מסיבות והתקהלויות ברחבי הארץ. המצב הוא של איש הישר בעיניו יעשה ושל אכיפה סלקטיבית מאוד שגובלת במחדל של ממש. במצב הנוכחי המחיר הוא כפול – גם אין באמת סגר וגם מיליוני ישראלים משלמים את מחיריו ללא שום תועלת ממנו. הרוב המוחלט של הציבור שומר חוק ומנסה ליישם את ההנחיות - המיעוט מתפרע ונדמה שמקבלי ההחלטות כבר ויתרו והרימו ידיים".

ההפרה הנוכחית מצטרפת לשורת הפרות בתקופה האחרונה במגזר החרדי. כך ביום רביעי בלילה השתתפו עשרות רבות בחתונה של חצרות האדמו"רים מצאנז ותולדות אהרן בעיר נתניה. האירוע התקיים בנוכחות משתתפים רבים שחגגו ללא מסכות וריחוק חברתי, זאת על אף שהמארגנים הודיעו לפני כן על ביטולו. בהמשך הלילה, ההיכל שאמור היה לשמש לקיום חופה בלבד עבור המשפחה, נפתח גם לקהל רחב הרבה יותר, ולמקום הגיעו מאות חסידים נוספים.