יחיא סנואר ימשיך לכהן כמנהיג חמאס בעזה. ההודעה של חמאס על ניצחונו של סנואר בבחירות הפנימיות בתנועה, מגיעה היום (רביעי) לאחר סבב מותח , שבו התמודד מול ניזאר עואדאללה בקרב צמוד מתמיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

 עם ניצחונו, נבחר סנואר לקדנציה נוספת בתפקיד מנהיג חמאס ברצועה, לארבע השנים הקרובות - זאת לאחר שניצח בפער של קולות בודדים את המועמד המתחרה עואדאללה. זה משקף את היחלשות כוחו של האיש החזק בצמרת חמאס לא רק ברחוב, אלא גם בתוך התנועה.

ראש הלשכה המדינית של חמאס אסמאעיל הניה הודה למתמודדים בהצהרה לתקשורת, בירך את סנואר על זכייתו בקדנציה נוספת והדגיש את מחויבות התנועה לקיום הבחירות. "בבחירות התנועה משתתפים עשרות אלפים על פי התקנות ובפיקוח ועדת הבחירות - אלו בחירות אמיתיות ולא למראית עין", כך לדבריו.

גם עודאללה מסר הצהרה לאחר שהפסיד בבחירות: "מברך את סנואר על ניצחונו בבחירות התנועה ועל האמון שנטעו בו. עומדים לצדו בכל מקום להשגת מטרות התנועה שלנו. מתפללים לאל שיעזור לו להנהיג ולהוביל את התנועה להשגת מטרותיה. המנצחים האמיתיים הם פלסטין וחמאס".

 על פי הדיווחים בעזה, סנואר זכה היום ב-167 קולות מתוך 280 - בפער של קולות בודדים מעואדאללה, ובכך הוא ימשיך לכהן בתפקיד. את ההחלטה על המשך כהונתו קיבלה מועצת השורא הכללית, שמורכבת מאנשי חמאס מכל האזורים.
 
ניזאר עואדאללה, יחיא סינוואר (צילום: רחים קטיב, פלאש 90)
ניזאר עואדאללה ויחיא סנואר | צילום: רחים קטיב, פלאש 90
 
לנוכח הקרב הצמוד בין השניים, אתמול נערכו שלושה סבבי הצבעה במועצת השורא ברצועת עזה, שבהם לא הושגה הכרעה. על פי הדיווח של אל-מיאדין, בסבב השלישי סנואר הוביל עם 160 קולות מתוך 320, לעומת 150 שקיבל עודאללה. כאמור, הסבב הרביעי שהתקיים היום חתם את הדרמה של היממה האחרונה עם הבשורה על המשך כהונתו של סנואר בתפקיד.

הבחירות לפרלמנט הפלסטיני צפויות להיערך בעוד כחודשיים, בחודש מאי - לראשונה מאז 2006. זאת בהמשך לצו הנשיאותי של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. לצד זאת, ביולי צפויות להתקיים בחירות נוספות - להנהגת הרשות הפלסטינית.

ראשי חמאס, סינוואר והנייה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
יחיא סנואר עם אסמאעיל הניה | צילום: רויטרס, חדשות

סנואר נחשב למנהיג ותיק ולדמות בכירה בתנועה עוד מימי האינתיפאדה הראשונה, כאשר החל להנהיג את חמאס ברצועת עזה מאז 2018. בעבר הוא ישב בכלא הישראלי ובכך הפך למקורב למנהיג הרוחני השיח' יאסין. הוא שוחרר במסגרת עסקת שליט בשנת 2011 ומאז כוחו התחזק בקרב חמאס.