ישראל מתחילה לצאת מהסגר: למרות התחלואה הגבוהה והעומס בבתי החולים – הבוקר (ראשון) ב-7:00 בבוקר נכנסו לתוקף ההקלות הראשונות. בין השאר, בוטלה מגבלת המרחק של 1,000 המטר מהבית, איסור השהייה בביתו של אדם אחד ונפתחו מקומות עבודה ללא קבלת קהל. סימן שאלה נותר עדיין סביב מערכת החינוך, שטרם נפתחה, אך לפי מתווה שסוכם הלילה אצל נתניהו ויובא לאישור הממשלה - היא עשויה לשוב לפעילות כבר ביום שלישי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החל משעה 7:00 בבוקר נכנסו לתוקף ההקלות הראשונות לאחר יותר מחודש של סגר. בהתאם להחלטת הממשלה, נפתחו מקומות עבודה ללא קבלת קהל, אושרו שירותים של "אחד על אחד" כמו מספרות ומכוני קוסמטיקה, בוטלה מגבלת המרחק של 1,000 המטרים ובוטל איסור השהייה בבית של אדם אחר. בנוסף, הותר איסוף עצמי מחנויות וממסעדות, ופתיחת צימרים לאירוח משפחות גרעיניות לצד פתיחת שמורות הטבע והגנים הלאומיים. לצד ההקלות, הממשלה העבירה אמש איסור למכור מוצרים לא חיוניים בחנויות שמוגדרות חיוניות.

השאלה שנותרה עדיין פתוחה לקראת ישיבת הממשלה היא אם אכן תאושר תחילת הפיילוט של המסחר, כפי שהובטח לשרי כחול לבן בישיבה הקודמת בלילה שבין חמישי לשישי, שהייתה סוערת במיוחד. בכירי משרד הבריאות מתנגדים בתוקף לכל פתיחה נוספת שהיא מעבר להקלות שהחלו הבוקר, ולפתיחת מערכת החינוך ביום שלישי על פי המתווה שסוכם. 

מערכת החינוך נותרה סגורה; האם תיפתח ביום שלישי? 

מנגד, סגירת מוסדות החינוך הוארכה עד ל-7:00 בבוקר ביום שלישי לכל הפחות. אמש כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון בנושא הפתיחה של מערכת החינוך, שבו סוכם על מתווה חדש שיובא לאישור שרי הממשלה.  עם זאת, ההחלטה הסופית לא צפויה להתקבל לפני מחר בערב.

בישיבה הלילית אצל ראש הממשלה, יצא מתווה שאותו השרים יצטרכו לאשר בישיבה הקרובה. לפי הסיכומים, בערים ירוקות וצהובות צפויות לשוב לפעילות שכבות הגיל הרך, כיתות א'-ד' וגם כיתות י"א-י"ב. בערים כתומות ואדומות - הלימודים בשכבות אלו צפויים להתנהל באוויר הפתוח, בחצאי כיתות - כשהתלמידים יגיעו לבית הספר לסירוגין, יום כן ויום לא. 

בישיבה טלפונית הוחלט על שתי הקלות נוספות למסגרות חינוך מצומצמות: ביטול חובת הישארות התלמידים בפנימייה למשך 30 ימים לפחות, וביטול איסור הגעת תלמיד לפנימייה אם שהה בבית מגורים אחר. עוד נמסר: "תותר הגעת עובדים למוסדות החינוך".

ברשימת היישובים הכתומים ניתן למצוא מגוון ערים, גדולות וקטנות, שבחלקן ישנו שיעור התחסנות גבוה: תל-אביב, באר-שבע, פתח תקווה, ראשון לציון, חיפה, מודיעין-מכבים-רעות, רחובות, אילת, טבריה, אשקלון, הוד השרון, ראש העין, מעלה אדומים, קריית ארבע, חולון, טייבה, בת ים, אום אל-פחם, ירכא, באקה אל גרביה, גן יבנה, מזכרת בתיה, דימונה ומצפה רמון.

ובעוד מיליוני הורים וילדים בישראל ממתינים בציפייה לבשורה בקשר לחינוך, הממשלה צפויה להתכנס היום ולהחליט האם לפתוח גנים וכיתות נמוכות בערים ירוקות וצהובות. שר הבריאות יולי אדלשטיין התארח אמש ב"חדשות סוף השבוע" ואמר כי הדיונים בין השרים בנושא המתווה כבר החלו, והותיר פתח לפתיחה רחבה יותר.

לימודים בזמן קורונה (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
לפחות עד יום שלישי - מערכת החינוך תישאר סגורה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

"משרד הבריאות יבוא עם המלצות רפואיות איך להגיע למינימום תחלואה", אמר אדלשטיין. "הכי קל להגיד שנפתח ביישובים הירוקים. אבל אנחנו רוצים ללכת למשהו ישים שיסייע לפתוח גם ביישובים נוספים. זאת רק אם תמצא אפשרות בטוחה לעשות זאת מבלי להגביר את התחלואה לממדים שאי אפשר לשלוט בה ולדרוש עוד סגרים".

בסוף החודש יחול חג פורים, אך כנראה שגם השנה נחגוג אותו באופן מצומצם. לשיטתו של שר הבריאות – מתכונת אחרת של חגיגה תסתיים באסון. "מי שרוצה פסח עם המשפחה שיישאר בפורים בבית", הבהיר אדלשטיין והוסיף: "אם נראה מסיבות המוניות - הלך עלינו".

בנוגע לטענות ולתהיות בנוגע ליעילותו של הסגר, חזר אדלשטיין על המסר כי בלעדיו, מצב התחלואה היה חמור בהרבה. הוא הוסיף כי הצעדים הקשים עליהם המליץ משרד הבריאות התבררו כנכונים במבחן הזמן.

"אני אומר שצריך לקבל את ההמלצות שלנו במלואן ובזמנן. הדברים שנפתחים מחר בבוקר לא הגיעו בעקבות לחץ של גנץ. רואים ירידה בתחלואה של בני 60+, מבצע החיסונים עושה את שלו - אז אני אומר שאחד על אחד כמו מספרה או טייק אווי, אפשר במצב הנוכחי לפתוח. לדבר על פתיחה רחבה של המסחר - זו התאבדות".

שינויים בטיסות החילוץ הבודדות

עוד התקבלו החלטות לגבי סגירת נתב"ג והתנאים החריגים: נתב"ג יישאר סגור עד 20 בפברואר למעט מקרים חריגים. "אדם לא יפעיל כלי טיס הנושא נוסעים לישראל או אל מחוץ לישראל אלא אם כל הנוסעים רשאים לטוס לפי תקנות הכניסה והיציאה מישראל", החליט קבינט הקורונה. עוד נקבע כי הטיסה תתקיים רק אם "היא לצורך פינוי חירום רפואי".

נתב"ג, נמל התעופה בן גוריון, קורונה, טיסות, טיסה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
שינויים בטיסות החילוץ. נתב"ג, ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אפשרות אחרת לקיום הטיסה היא אם "מנכ"ל משרד התחבורה, החוץ, הביטחון, הבריאות או נציגיהם, אישרו את הטיסה לצורך מתן מענה לנוסעים הרשאים להיכנס לישראל או לצאת מישראל, באופן שיאפשר חזרתם של נוסעים שמרכז חייהם בישראל בהקדם האפשרי תוך ויסות הגעתם לפי שיקולי בריאות הציבור". בכל מקרה גם הטסים לחו"ל מחויבים בבדיקת קורונה: "החובה לבצע בדיקה במהלך 72 השעות לפני העלייה למטוס לישראל תחול גם לגבי העלייה למטוס מישראל".

תגבור התחבורה הציבורית

משרד התחבורה הודיע כי החל מהיום, ועל מנת למנוע עומסים והתקהלויות - תתוגבר התחבורה הציבורית בכל רחבי הארץ, בקווים בעלי ביקוש גבוה. על פי התקנות תפוסת הנוסעים באוטובוסים תעמוד על 75% מהתפוסה המלאה. בין השאר יתוגברו קווים בינעירוניים בין תל אביב לכפר סבא, רעננה והרצליה, לחיפה וקרית שמונה וכן לבאר שבע, לאופקים ולאשקלון, קווים בין ירושלים לבית שמש, בני ברק, ראשון לציון, חיפה, טבריה ובאר שבע.

לפי דוח אמ"ן שהתפרסם אמש, התחלואה במדינה מפושטת מאוד וצפויה להתרחב עוד יותר לאחר הסרת הסגר ובשל נוכחותו של הווריאנט הבריטי - שאחראי כנראה על 70%-80% מהנדבקים כיום. מרכז המידע והידע סבור שהחיסון הוא הכלי היעיל ביותר להפחתת תחלואה קשה. מחברי הדוח מודאגים מהעומס שאוכלוסיית הסיכון שלא התחסנה עלולה ליצור על מערכת האשפוז "המתוחה עד דק כבר עתה", כלשונם.

חולה קורונה מאושפז בבית החולים בילינסון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
מחלקת קורונה, בית החולים בילינסון | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

מחקרים חדשים מעלים כי ייתכן שהמוטציה הבריטית אף קטלנית יותר (בכ-30% יותר) אם כי הדבר טרם הוכח. באמ"ן סבורים שייתכן והזן הבריטי הוא שהאיץ את תמותת חולי הקורונה בארץ ואת מגמות התחלואה הקשה, "הן בשל הגדלת היקף ההדבקות והן בשל השראת מחלה חמורה יותר בנדבקים, ביחס לזנים קודמים". עוד נכתב בדוח כי לאחרונה חלה עלייה בהיקף התחלואה הקשה בקרב צעירים ונשים בהריון בארץ, שייתכן שנגרמה בשל תפוצתו הנרחבת של הווריאנט הבריטי.