תחקיר שפורסם אמש (חמישי) בעיתון הארץ חשף שש עדויות של אנשים שלטענתם יהודה משי זהב, מנכ"ל זק"א וזוכה פרס ישראל, תקף אותם מינית. בחלק מהמקרים, על פי התחקיר, משי זהב תקף מינית ילדים ולא בחל באמצעים שעמדו לרשותו להפחיד ולאיים עליהם כדי שלא יספרו על מעלליו. משי זהב הכחיש בתוקף את כל הטענות שהובאו בתחקיר וטען כי נעשה ניסיון לבצע לו "סיכול ממוקד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבי הארץ, אהרון רבינוביץ ושירה אלק, מביאים תחילה את סיפורה של צ', שב-2011, בעודה צעירה חרדית שהייתה נתונה למצוקה כלכלית, יהודה משי זהב התגייס לעזור לה. משי זהב הציע לה סיוע כלכלי, השניים נפגשו ובשלב כלשהו הוא התקרב אליה פיזית. "הוא הפשיט את הבגדים שלי בכוח" שחזרה. לבסוף, הוא הצמיד אותה בכוח לספה שעליה ישבו - וכפה את עצמו עליה. הוא הזהיר אותה שאם היא תדבר, "ג'יפ של זק"א ידרוס אותך".

קורבן נוסף שעדותו מפורסמת בתחקיר הארץ הוא נ'. ב-1996, כשהתנדב בזק"א, היה נ' נער בן 16. משי זהב היה אז בן 36. בין השניים התפתח קשר מיוחד שהוביל לניצול מיני ועל פי עדותו של נ' הוא הפך ל"זונה במלוא מובן המילה" במשך ארבע שנים ארוכות. "היה מחסן בבית ספר בשכונת רמת אשכול, קיבלתי מיהודה מפתח והייתי צופה שם בטלוויזיה. יהודה היה מגיע ועושה בי כרצונו", סיפר. לדבריו, על אף התעקשותו של משי זהב לקיים יחסי מין מלאים, נ' הצליח לעמוד מולו ולסרב.

וילון אנשים (צילום: אייל מרגולין)
צילום: אייל מרגולין

נ' מספר להארץ איך משי זהב לקח אותו ל"טיולים" בתל אביב כשנשלח ביחד עימו למפגשים עם זונות. בפעמים אחרות, משחזר נ', משי זהב היה מזמין למפגשים המיניים את קרובת משפחתו. "הוא קרא לה 'המוצצת' כי היא לא הסכימה לקיים יחסים מלאים אלא רק מין אוראלי", סיפר.

סיפור נוסף שנחשף באותו תחקיר הארץ הוא סיפורו של ע', אז ילד בן 5 בלבד שמשי זהב היה נוהג להושיב אותו על ברכיו "ונוגע לי באיבר המין" לדבריו. האירועים האלו חזרו לטענת ע' במשך שנתיים מה ששנים לאחר מכן יהפכו את ע' לתוקף מינית בעצמו. "גדלתי בסביבה שאין בה חינוך מיני והבנה של סיטואציות ונורמות מיניות", הוא אמר. "ההתנהגות הזו הייתה קריאת מצוקה, אך היא נענתה בטיפולי המרה שרק פגעו בי יותר".

שלוש עדויות נוספות שפורסמו בתחקיר הארץ חושפות כיצד משי זהב תקף נער בן 14 וניסה לחדור אליו, ניסיון אונס של נער אחר בן 16 ותקיפה מינית אחרת של נער בן 16 גם כן. מנכ"ל זק"א הכחיש בתוקף את המעשים המיוחסים לו.

ריאיון עם יהודה משי זהב (צילום: N12)
ריאיון עם יהודה משי זהב | צילום: N12

משי זהב מסר בתגובה אמש: "קיבלתי את הפנייה מעיתון 'הארץ' לראשונה היום בשעות הצהריים. הפנייה שהופנתה אליי כללה טענות סתומות ואנונימיות ההולכות עשרות שנים אחורה. אבהיר מיד, כי אין שחר לדברים.

"בקשתי לקבל מידע אלמנטרי ופרטים בסיסיים – נדחתה. בקשתי לקיים פגישה – נדחתה. נדרשתי להגיב לכתבה, המבקשת לבצע בי 'סיכול ממוקד', בתוך שעתיים.

"לגוף הדברים אציין, כי נראה לי שעיתון 'הארץ' נפל קורבן לגורמים בעלי אינטרסים מסחריים וכלכליים הפועלים תקופה ארוכה כדי לגרום לי נזק. לגורמים אלה נוספים חלקים קיצוניים מהעולם החרדי, אשר דרכי הייחודית בו היא לצנינים בעיניהם. גורמים אלה פצחו נגדי במסע נקם, בין היתר לאחר שילדיי התגייסו לצה"ל, שניים מהם לשירות קרבי; לאחר שכשהדלקתי משואה אמרתי 'לתפארת מדינת ישראל'; ועתה לאחר שהודע על זכייתי בפרס ישראל. לכך יש להוסיף את הביקורת שאני משמיע מעת לעת על חלק מההנהגה הקיצונית במגזר החרדי.

"מאז היוודע דבר זכייתי בפרס ישראל הייתי מוקד לאיומים טלפונים שונים. לאחר פטירת הוריי טלפנו אליי והביעו שמחה על מותם. ירקו עליי כשעברתי ברחוב. נשלחו אליי הודעות איומים, שאת חלקן העברתי גם לעיתון 'הארץ'. לדאבוני זהו חלק מהמחיר שאני משלם על הדרך שבה בחרתי.

"איני יכול להתייחס מעבר לכך לפנייה כללית נטולת פרטים. אציין רק ביחס לטענה קונקרטית אחת שנטענה, בניגוד לטענות סתומות אחרות, הנוגעת לפנימייה בירושלים, כי נוהלה בעניין בדיקה משטרתית שנגעה בעיקרה לאחי, ולאחר בחינה נמצא שאין ממש בדברים.

"פרסום הכתבה הוא ניסיון "לחסל חשבון" עמי, ולצערי גם לחסל אותי. ככל שכוחותיי יעמדו לי, אמשיך לשרת את עם ישראל ואת מדינת ישראל כפי שעשיתי כל חיי".