אירוע חריג בבית ספר יסודי באזור השרון: לפני כמה שבועות, מ', תלמידה בת 8, הותקפה באלימות על ידי תלמידה אחרת, שאיימה עליה עם סכין והצמידה אותה לפניה. לאחר האירוע המטריד בית הספר הבטיח להורים שהילדה התוקפת תעבור כיתה, אך נכון להיום זה לא קרה, ומ' חוששת שהסגר ייגמר ושהיא תחזור לספסל הלימודים. "אני זועק לבית הספר, אני מפחד - לא ישן בלילה", אמר בכאב אביה בשיחה עם N12.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאב נודע על המקרה בשיחת טלפון מדאיגה שקיבל ממנהלת הצהרון של בתו שביקשה לעדכן אותו בפרטים. לפי מה שסיפרה לו המנהלת, בזמן שמ' שהתה בכיתה, תלמידה אחרת נטפלה אליה והחלה לשבור לה את הטושים. מ' מיד ניגשה למורה האחראית, שבאותה עת קילפה פירות לתלמידים, כדי ש"תעשה סדר" ותגן עליה בפני התלמידה השנייה.

המורה הניחה את סכין הקילוף על השולחן ובאה במהירות להפריד ולהרחיק את הילדה התוקפת ממ'. אלא שהילדה התוקפת ראתה את הסכין, רצה וחטפה אותו מהשולחן. לאחר מכן היא מיהרה לכיוונה של מ' בתנועות מאיימות בעוד שהיא אוחזת בסכין.

ברצף האירועים המהיר, לא הספיקה המורה לעצור את הילדה שהגיעה למ' והצמידה לה את הסכין לעיניה, תוך שהיא מאיימת שהיא תדקור אותה ו"תוציא לה את העין". בשלב זה כבר עירבו את מנהלת הצהרון שלקחה את הילדה התוקפת למשרדה והתקשרה להוריה שיבואו לאסוף אותה - אולם ההורים סירבו.

ילדה בוכה בבית ספר (צילום: Shutterstock, מעריב לנוער)
אירוע חריג בבית ספר בשרון | צילום: Shutterstock, מעריב לנוער

לאחר שהרגיש אביה של מ' כי הטיפול באירוע החמור מצד בית הספר לא מספק ונחרץ, הוא פנה למשרד החינוך ועוד באותו היום זימנו אותו לשיחת זום טעונה עם כל הנוגעים בדבר. בשיחה הובטח לו שהילדה התוקפת תעבור לכיתה אחרת, דבר שלא קרה עד היום.

"זה עוד ייגמר באסון"

לידי N12 הגיעה הקלטת שיחה קשה בין אביה של מ' למחנכת הכיתה שבה שיתף אותה בזעזוע שהוא, בתו ומשפחתו עברו לאחר המקרה. "אני רואה את הדבר הזה בצורה מאוד חמורה", פתח האב את השיחה עם המחנכת. "לא הגיוני שילד מוציא סכין, מאיים, מצמיד אל הבת שלי, מתעלל בבת שלי כבר תקופה, ובית הספר מזגזג. פעם מוציא מהכיתה ופעם לא".

"אני אשאל אותך שאלה כזאת - אם זה היה ילד שמאיים על הילדה שלך בסכין בכיתה איך היית מקבלת את זה?", הוסיף האב. בשלב זה בשיחה, ניסתה מחנכת הכיתה להקל בחומרת האירוע ואמרה שהילדה התוקפת ומשפחתה עוברת טיפולים ושיחות מאז האירוע. היא גם הבטיחה לו שהילדה נמצאת בהשגחה מלאה. אולם את אביה הנסער של מ' זה לא הרגיע והוא סיפר שמאז האירוע הוא חווה התקפים פוסט טראומטיים חרדתיים. "זה נראה לכם הגיוני?", שאל את המורה. "ילד הוציא סכין, הוא צריך להיות במוסד סגור, מה שהילדה הזאת עשתה לבת שלי יכול היה להיגמר באסון, וזה עוד ייגמר באסון".

הורים הולכים עם הילדים לבית הספר (אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock)
איימה בסכין על חברתה לכיתה | אילוסטרציה: By Dafna A.meron, shutterstock

"קשה לי להודות בזה אבל אני מפחד. אני לא ישן בלילה. אתה מביא ילדים לעולם, רוצה לגונן עליהם מכל משמר, שולח אותם למסגרת חינוכית שבה צריכים לשמור עליהם ואתה סומך על אנשי הצוות שבזמן שאתה לא שומר על הילדים שלך הם יעשו את זה, ואז מאיימים על הילדה שלי בסכין", אמר בזעם ל-N12.

"עוד שנייה אחת שמנהלת הצהרון לא הייתה שמה לב ולילדה שלי אין עין במקרה הטוב ואין לה חיים במקרה הרע. ומה אומרים לי בבית ספר? 'אנחנו מלווים את הילדה הפוגעת'. נו באמת. אני זועק לבית ספר, זועק. תשמרו על הילדה שלי אני מפחד, היא מפחדת. בשיחות זום ברגע שהילדה הפוגעת מדברת הילדה שלי מכבה מצלמה. איך אני מסתכל בעיניים לקטנה שלי ושולח אותה למקום שכמעט רצחו אותה? איך? אז אני לא אשלח אותה. אני אשמור עליה כאן בבית, לא אלך לעבודה, עד שמישהו שם בבית ספר יחליט שהחיים של הילדה שלי שווים משהו".

תגובת משרד החינוך: "המשרד רואה בחומרה את האירוע שהתרחש בחודש דצמבר בצהרון. לנוכח המקרה, נבנתה תוכנית חינוכית-טיפולית, המלווה מקרוב על ידי צוות מקצועי ורחב של השירות הפסיכולוגי-ייעוצי, הפיקוח ואנשי הרשות. צוות הכיתה תוגבר על ידי איש מקצוע נוסף, ומלווה על ידי יועץ מוגנות מוסמך, כדי להבטיח את מוגנות התלמידים".

מהעירייה שבה נמצא בית הספר נמסר: "המקרה, שאירע במסגרת צהרון בית הספר, עומד בניגוד גמור למדיניות נגד אלימות שאנו מובילים בעיר. המקרה דווח וטופל באופן מיידי, בחומרה המתבקשת, על פי נוהלי חוזר מנכ"ל משרד החינוך ובהתייעצות עם גורמי הפיקוח של משרד החינוך במחוז ובמטה. בית הספר פעל למיצוי כל אפשרויות המוגנות ובנה תוכנית מוגנות שתאפשר טיפול מיטבי במקרה, וכל זאת בליווי ושיתוף מלא של גורמי הפיקוח של משרד החינוך. יצוין כי הילדה לא ממשיכה להשתתף בצהרון".