איתמר בן אבו בן ה-47 הוא הגבר שנהרג אמש מפגיעת רכב הסעות בשכונת מאה שערים בירושלים, כך נודע הבוקר (שני) ל-N12. תיעוד מזירת הדריסה מראה איך ההמון מקיף את הרכב, ופתאום הנהג מאיץ ופוגע בבן אבו. עדי ראייה סיפרו אתמול שלאירוע קדם "עימות בין נהג הרכב ממוצא ערבי עם חבורת יהודים" שהיו במקום. הנהג, איברהים חמד בן 22 מוואדי ג'וז שבמזרח ירושלים, חשוד בהמתה בקלות דעת ומעצרו הוארך בשלושה ימים. אביו נהרג בפיגוע דריסה ב-2014 בירושלים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהחלטה בדיון הארכת המעצר, ציין השופט כי התיעוד מהמקום מעלה חשד סביר לביצוע העבירה. "הוצגו בפניי כמה סרטונים הן על ידי המשטרה והן על ידי הסנגורים", כתב השופט בהחלטה. "החומרים מצביעים על חשד סביר לביצוע העבירה המיוחסת למשיב, אם כי ברור הדבר כי לנסיבות שבהן בוצעו המעשים המיוחסים לו - יש השלכה כבדת משקל על ההתנהגות שתוצאתה למרבה הצער היא מותו של אדם".

אברהים חמד, חשוד בהמתה בקלות דעת של איתמר בן אבו
איברהים חמד, חשוד בהמתה בקלות דעת של איתמר בן אבו

לפני החלטת השופט, טען סנגורו של חמד, עו"ד גאד קדמאני, טענות קשות כנגד הפורעים: "היו עדי ראייה שכולם אמרו: הבחור הגיע למקום לאחר שנודע זהותו כערבי - בוצע בו לינץ'. רצו להרוג אותו בתוך הרכב והוא הצליח לברוח מהמקום בנס והתקשר למשטרה על מנת שתגיע. דובר המשטרה שיקר ואמר שהוא אותר לאחר סריקות".

עוד אמר: "הסיבה היחידה להארכת מעצרו היא שהוא ערבי. המשטרה לא עשתה מאמצים לאתר את מי שביצע בו לינץ' מטורף, וכתוצאה מהלינץ' נגרם מותו של אדם נוסף. התיק הזה אמור היה להיסגר עוד היום".

"הוא אדם טוב, לא התכוון לפגוע באיש"

אחותו של חמד, התראיינה מחוץ לבית המשפט ואמרה כי יהודים תקפו וניסו לחנוק את אחיה לפני האירוע: "הוא סיפר לי שכולם ראו שהוא ערבי, מישהו בא מאחוריו והתחיל לחנוק אותו והוא איבד שליטה. הוא ברח מהם. רק לפני שלושה ימים בפורים כל הדתיים איתו באוטובוס מצלמים וצוחקים. אחרי יום כזה ככה אנחנו מקבלים את אח שלנו פצוע בבית חולים וגם עם אזיקים?".

חברו של הנהג, סמיר מוחמד עלי, אמר שהוא בטוח שחמד לא התכוון לפגוע באיש. "אני מכיר אותו הרבה זמן. אתמול הוא קיבל עבודה לאסוף אנשים ממאה שערים והוא יצא לשם", סיפר. "הוא אמר לי 'אני יוצא לעבודה וחוזר'. הוא בן אדם טוב, אכפת לו מאוד מהאנשים שהוא עובד אצלם וגם עם החרדים הוא עובד כל הזמן. הוא רק עשה את עבודתו, ולא התכוון לפגוע באף אחד".

דריסה בירושלים  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הרכב הפוגע בזירת התאונה | צילום: החדשות 12, החדשות12

עדי הראייה שהיו בזירה, ברחוב שבטי ישראל, אמרו אתמול כי לפני הדריסה כמה צעירים, ככל הנראה אברכים, ניסו לתקוף את הנהג וצרו על הרכב. הם הוסיפו שלטענתם הדריסה הייתה מכוונת ונעשתה תוך כדי שהנהג ניסה להימלט מהמקום.

זמן קצר אחרי שניסה להימלט, הנהג נתפס ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי. בבית החולים עבר חקירה של המשטרה. הוא סיפר כי הוא הותקף וחש סכנה לחייו ולכן ניסה לחלץ עצמו מהמקום. לטענתו הפגיעה באזרח הייתה מקרית לחלוטין ולא מכוונת.